Unirea Urziceni a ajuns in coasta liderului Dinamo

21 Octombrie 2008
791 Vizualizari | 1 Comentarii
Bucuria jucatorilor de la Unirea Urziceni
• Gloria Bistrita- Unirea Urziceni 0-1 (0-0) in ultimul joc al rundei cu numarul 11 din Liga I • Prin victoria de aseara, Unirea a ajuns la numai un punct in spatele liderului Dinamo, acumuland 24 puncte, fata de cele 25 ale "cainilor"

Ultima partida a etapei cu numarul 11 a Ligii I, cea care a adus fata-n fata Unirea Urziceni si Gloria Bistrita a insemnat un joc de un nivel calitativ ridicat. Unirea a castigat la limita in deplasare, scor 1-0, cu penultima clasata din Liga 1, singurul gol al meciului fiind marcat de Galamaz in minutul 69. Formatia antrenata de Dan Petrescu este la doar un punct in spatele liderului, Dinamo. Gloria Bistrita si Unirea Urziceni au aratat totusi un fotbal frumos, partida fiind una pe contre, fazele mutandu-se cu repeziciune de la o poarta la cealalta, de parca n-ar fi jucat echipa de pe locul al doilea al clasamentului cu formatia aflata pe penultimul loc. Ardelenii au dominat usor prima parte a intalnirii, ajutati, probabil, si de faptul ca au jucat in fata propriilor suporteri, desi in tribune nu s-au aflat mai mult de 4.000 de spectatori. Prima mare ocazie a meciului a avut loc dupa un sfert de ora de la fluierul de start cand Adrian Anca a recentrat pentru Borbely care a fost blocat de Galamaz in ultimul moment, insa atacantul Bistritei s-a accidentat grav la aceasta faza fiind inlocuit cu Diogo dupa cateva minute. Unirea a dat replica abia in minutul 32, cand Onofras si Bilasco au fost lansati cu o centrare buna in fata portii lui Arlauskis, primul sutand slab direct in goalkeeper-ul Unirii din pozitie ideala, pastrand tabela intacta. Spiritele s-au mai incins in apropierea pauzei, jucatorii celor doua combatante avand intrari din ce in ce mai dure, vizibil fiind faptul ca isi doresc cu orice pret victoria in aceasta intalnire. Partea a doua a meciului a fost mai linistita, cei doi tehnicieni preferand sa blocheze cat mai bine patrunderile adversarei, neglijand fazele de constructie si de urcare in atac cu mai multi jucatori de frica sa nu ramana descoperiti in aparare. Totusi, Unirea a reusit sa marcheze, prin Galamaz, care a deschis scorul cu o lovitura de cap puternica din marginea careului mic, dupa o centrare perfecta de pe partea dreapta. In loc sa deschida jocul, marcarea golului l-a inchis si mai mult, oaspetii blocandu-se complet in fata careului lui Arlauskis, ceea ce a dus la un joc greoi al gazdelor care s-au apropiat foarte putin de poarta adversarei. Meciul s-a incheiat cu Gloria Bistrita in cautarea disperata a egalarii, insa defensiva Unirii n-a putut fi depasita cu centrari lungi la intamplare si faze de atac fara periculozitate, formatia din Urziceni obtinand o victorie meritata cu care a ajuns la un punct diferenta de liderul clasamentului. Ioan Ovidiu Sabau a trimis in teren urmatoarea formatie: Albut - Frasinescu, Ninu, Ciuca, Panc (`73-Silvasan) - Hora (`60-Miclaus), R. Marginean, Coroian, Velcovici - Anca, Borbely (`20-Diogo). De cealalta parte, Dan Petrescu a inceput cu urmatorul unsprezece: Arlauskis - Epaminonda, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu - R. Gomez - S. Frunza (`76-Todoran), Mara, Brandan (`56-Paduretu) - Bilasco, Onofras (`85-Rusescu).