Unirea Urziceni i-a stricat aniversarea lui Adrian Porumboiu

29 Septembrie 2008
720 Vizualizari | 0 Comentarii
Unirea Urziceni i a stricat aniversarea lui Adrian Porumboiu
• Unirea Urziceni a reusit o noua surpriza in Liga I si a invins in deplasare pe FC Vaslui, cu scorul de 2-0 • "A fost o panarama de arbitraj", s-a plans Adrian Porumboiu, finantatorul vasluienilor • FC Brasov si Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, la capatul unei partide frumoase • Frane Vitaici a inscris un gol de senzatie si a adus un punct Otelului, in remiza de la Farul Constanta, scor 1-1

Trei meciuri si trei infrangeri: acesta este bilantul echipei FC Vaslui in campionatul Ligii I. Dupa un start lansat cu 5 victorii din sase jocuri si multe vise de marire la Vaslui, trupa lui Porumboiu si Hizo s-a scufundat treptat si a inregistrat trei esecuri consecutive. Sambata a fost randul Unirii Urziceni sa plece cu toate cele trei puncte de la Vaslui, chiar in ziua in care patronul vasluienilor, Adrian Porumboiu, a implinit 58 de ani. Un ritm foarte bun de joc in primele minute, cand ambele echipe au incercat sa-si demonstreze una alteia superioritatea tehnica si tactica, insa cei care au condus usor jocul la mijlocul terenului au fost oaspetii. Dominarea elevilor lui Dan Petrescu si-a aratat eficacitatea in minutul 14 cand, in urma unui corner executat scurt si a unei centrari de pe partea dreapta a lui Epaminonda Nicu, mingea a ajuns la Bilasco, acesta invingandu-l cu o lovitura de cap perfecta pe Kuciak. La jumatatea reprizei, Bilasco putea realiza dubla si duce scorul la 2-0, in urma unei imense ocazii in careul advers, insa nu l-a putut invinge pe portarul vasluian dintr-o pozitie unu la unu in marginea careului mic. Gazdele nu s-au trezit decat in finalul primei parti, prin actiunile de atac ale lui Burdujan, Aliuta si Temwanjera, timp in care oaspetii incercau sa traga cat mai mult de timp, inca de la deschiderea scorului. Tragerile de timp au continuat cu nesimtire si in partea a doua a meciului, jucatorii Unirii gasind orice motiv de a intrerupe meciul si de a lasa secundele sa treaca in favoarea lor, chiar si portarul Arlauskis ramanand intins pe gazon minute bune, desi nu era accidentat. Cei care au marcat au fost tot oaspetii, Onofras reusind sa dubleze diferenta in minutul 89, printr-un contraatac de unul singur in fata lui Kuciak, pe care l-a depasit cu usurinta si a marcat in poarta goala. Turbat de furie, la finalul jocului, Adrian Porumboiu s-a razboit cu arbitrii si chiar cu propriii jucatori. "A fost o panarama de arbitraj, iar noi am jucat in doar doi oameni, Kuciak si Burdujan, in rest nimic", a rabufnit Porumboiu.

Egal dramatic la Constanta

Intr-un alt joc, din etapa a noua a Ligii I, Farul Constanta si Otelul Galati au incheiat la egalitate, scor 1-1, o partida extrem de disputata, mai ales in partea secunda, meci care a avut de toate: ocazii numeroase, o eliminare, dar si un gol senzational marcat de Vitaici (`70) pentru Otelul dupa ce Chico deschisese scorul in minutul 11. Partida nu a avut o desfasurare foarte dinamica in prima repriza, chiar daca scorul a fost deschis inca din minutul 11 de Farul prin Chico, al carui sut senzational din interiorul careului n-a putut fi scos de Kolev. Galatenii au presat continuu, insa n-au reusit sa-si creeze ocazii periculoase la poarta lui Vlas, doar lovitura de cap a lui Paraschiv din minutul 41 punandu-i serioase probleme portarului constantean. Repriza secunda s-a desfasurat, insa, intr-un mod total diferit, de la vestiare iesind parca alte echipe, mult mai determinate si cu pofta de fotbal. Otelul a alergat enorm dupa egalare, in timp ce Farul incerca sa protejeze avantajul minim, blocand culoarele spre poarta lui Vlas, dar si sa riposteze pe contraatac prin Voiculet si Mendy. Galatenii au reusit egalarea in minutul 70. Daca otelarii nu au reusit sa inscrie din fazele de atac desfasurate in careul lui Vlas, Vitaici a avut o inspiratie deosebita sa incerce un sut de la 60 de metri care l-a surprins pe goal-keeperul Farului iesit, mingea intrand in poarta, un gol cum rar se intalneste pe un teren de fotbal. "Ma pregateam deja sa-l injur, cand l-am vazut ca suteaza tocmai de acolo", a recunoscut la final, antrenorul galatenilor, Petre Grigoras.

Remiza spectaculoasa

Singurul joc din primele doua zile ale etapei a noua, in care nu au fost inscrise goluri, a fost Universitatea Craiova - FC Brasov. Cele doua echipe au remizat, 0-0, dupa o partida extrem de spectaculoasa, cu numeroase ocazii de gol de ambele parti. Inceputul de meci a apartinut oaspetilor, mai agresivi si mai prezenti in careul advers, insa oltenii au echilibrat balanta spre mijlocul reprizei, iar pe final au dominat usor. La fel ca scorul de pe tabela, si raportul ocaziilor mari a fost egal intre cele doua echipe, ambele avand cate o ocazie uriasa la poarta adversarei. Mai intai Zaharia (`60), cel mai periculos om al oaspetilor, a trimis la cativa centimetri de poarta lui Bornescu, pentru ca, dupa doar 5 minute, Stelea sa-si salveze echipa in cateva secunde la capul lui Baird din 8 metri si sutul lui Stoianof din cativa metri. La finalul partidei, antrenorul Nicolo Napoli, tehnicianul oltenilor, era nemultumit de prestatia arbitrului Alexandru Tudor. "Nu cred ca Alexandru Tudor a prins cea mai buna zi la acest joc. Imi pare rau pentru el, dar cred ca ne-a cam dezavantajat", a declarat Napoli.