Unirea Urziceni scrie istorie in Liga Campionilor

21 Octombrie 2009
1344 Vizualizari | 0 Comentarii
Glasgow Rangers
• Unirea Urziceni a reusit o victorie remarcabila, castigand cu scorul de 4-1 pe terenul scotienilor de la Glasgow Rangers • Campionii Scotiei au condus cu 1-0, au ratat un penalty la scorul de 1-1, dar au fost zdrobiti de o echipa fantastica a Unirii Urziceni

Noapte eroica pentru fotbalul romanesc. Campioana Romaniei scoate capul in fotbalul European. In cea mai importanta competitie inter-cluburi din lume, Unirea Urziceni a obtinut un succes istoric. Baietii lui Dan Petrescu au castigat cu scorul de 4-1, dupa un meci nebun cu 3 autogoluri si cu un penalty ratat de scotieni. Meciul a inceput de la scorul de 1-0 pentru gazde, dupa ce in al doilea minut de joc Ricardo a deviat in propria poarta o minge sutata de Mendes din afara careului, dupa o prima lovitura de colt a scotienilor. Gazdele s-au napustit spre careul Unirii, determinandu-l pe Dan Petrescu sa schimbe sistemul de joc (a renuntat la libero, Vasile Maftei, pe care l-a trecut fundas dreapta, la scos din teren pe Epaminonda Nicu si l-a introdus pe mijlocasul iesean Marius Onofras). Practic, de aici, a inceput Urziceniul sa puna stapanire pe joc la mijlocul terenului. In minutul 32, Marius Bilasco a deschis balul pe arena scotiana Ibrox, restabilind egalitatea. Brandan, cel mai bun om de pe teren, a centrat in urma unei faze personale in banda stanga, mingea a ajuns in fata portii la bara a doua, de unde Bilasco a reluat in plasa cu un sut in forta. Scotienii au avut ocazia sa revina la conducere pe tabela cu cinci minute inainte de pauza, insa Daniel Tudor a parat fenomenal sutul din penalty (acordat de arbitrul olandez Bramhaar la un hent al lui Fernandes) expediat de Davis.

Spectacol ialomitean dupa pauza

Repriza secunda a debutat cu o alta atitudine in joc a ialomitenilor. Convinsi ca nu mai au ce pierde, elevii lui Petrescu au luat cu asalt jumatatea de teren a gazdelor, iar la 4 minute de la reluare s-au instalat la conducere si pe tabela. In urma unui corner de pe dreapta, mingea a fost centrata in careu, de unde Bruno Fernandes, aflat cu spatele la poarta, a deviat fabulos cu calcaiul, portarul McGregor fiind scos de pe traiectorie de o deviere a coechipierului sau, Lafferty. Dupa doar 10 minute a venit al treilea gol al Unirii, tot in urma unui autogol al scotienilor. De aceasta data, McCulloch a trimis cu capul in propria poarta o centrare excelenta din lovitura libera executata de Tibi Balan. Cu moralul sfasiat de o evolutie debordanta a ialomitenilor, cei de la Rangers au mai incasat un gol in minutul 65. O lovitura libera indirecta a Unirii a fost executata scurt la Brandan, acesta a sutat cu toata forta, mingea fiind deviata din nou de un adversar in plasa portii lui McGregor, ingenuncheat la propriu si la figurat de aceasta faza. Astfel, Unirea Urziceni a scris istorie in Europa si a aratat lumii intregi ca in Romania, fotbalul nu a murit definitiv.
In celalalt meci al grupei, Sevilla a invins la Stuttgart, fara emotii, cu scorul de 3-1. Spaniolii au condus chiar si cu 3-0 si au ajuns la al treilea succes consecutiv intr-o grupa pe care o domina autoritar, cu 9 puncte din tot atatea posibile. Pentru Sevilla au marcat Squillaci ('23 si ‘72) si Navas (‘55), in timp ce pentru nemti a redus din diferenta Elson, in minutul 74. Peste doua saptamani, Unirea va intalni pe Glasgow Rangers, iar Sevilla va primi vizita formatiei Stuttgart.

Clasament Grupa G

Tot aseara, in grupele Ligii Campionilor s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Grupa E: Debrecen - Fiorentina 3-4 (Czvitkovics ‘2, Rudolf '28, Coulibaly ‘89 / Mutu ‘6 si 20, Gilardino '20, Santana '37), Liverpool - Lyon 1-2 (Benayoun '41 / Gonalons '72, Delgado ‘90); Grupa F: Barcelona - Rubin Kazan 1-2 (Ibrahimovic ‘ 48 / Ryatzantsev ‘2, Karadeniz ‘73), Inter Milano - Dinamo Kiev 2-2 (Stankovic ‘ 35, Samuel '47 / Mikhalik ‘5, Lucio '40 autogol). Grupa H: AZ Alkmaar - Arsenal 1-1 (Mendes ‘90 / Fabregas ‘36), Olympiacos Pireu - Standard Liege 2-1 (Mitroglou ‘ 43, Stoltidis ‘90 / Kamargo ‘37).

Page time :0.1923 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018453 (s)