Urziceniul nu a avut emotii cu Pandurii

17 Aprilie 2010
577 Vizualizari | 0 Comentarii
George Galamaz
Unirea Urziceni a castigat fara probleme partida cu Pandurii din etapa 28, scorul categoric de 3-0 fiind stabilit prin reusitele lui Galamaz si Marinescu, din prima repriza, si autogolul lui Rusu din partea secunda. Dupa un inceput de meci fragmentat si lipsit de actiuni importante, Urziceniul si-a impus treptat jocul si a ajuns sa controleze partida la mijlocul terenului, de unde a declansat mai mereu actiuni ofensive periculoase. Insa deschiderea de scor a venit doar in minutul 25, la o faza fixa executata de Apostol din banda dreapta, a carui centrare perfecta a fost stearsa cu capul de Galamaz in centrul careului, intrand apoi in poarta lui Mingote. Cu 7 minute inainte de pauza, Unirea a dublat diferenta de pe tabela. Bordeanu a centrat excelent in careu pentru Laurentiu Marinescu, acesta a trimis cu capul in bara, de unde mingea a intrat in poarta prin spatele portarului gorjenilor. Partea secunda a fost una mult mai linistita. Ialomitenii au protejat bine avantajul de pe tabela, avand din timp in timp zvacniri periculoase pe contraatac, in timp ce oaspetii au dat dovada de totala lipsa de inspiratie in ofensiva, portarul Unirii, Catalin Grigore, neavand emotii intre buturi. Pentru ca meniul sa fie complet, pe final de meci Martinovici a trimis cu capul in propria poarta, dupa ce a incercat sa respinga o centrare de pe stanga a gazdelor, ducand astfel scorul la 3-0 pentru Urziceni. Tot ieri, in derby-ul suferintei, Astra Ploiesti si International Curtea de Arges au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei 28. Scorul a fost deschis de oaspeti, prin Apostu in prima repriza, egalarea venind de la Carando in mitanul secund. Intr-un alt meci al durerii, formatia Unirea Alba Iulia a castigat, cu scorul de 3-2, pe teren propriu, în compania echipei Ceahlaul Piatra Neamt. Pentru Unirea au marcat Jovanovici '27, '90+3 si Fl. Dan '44, în timp ce pentru Ceahlaul au înscris Badescu '35 si Cebotaru '55. Unirea Alba Iulia a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 27, cand Jovanovici a reluat cu capul, din 8 metri, o centrare de pe stanga a lui Bucurica. In minutul 35, Ceahlaul a readus egalitatea, prin Badescu, care a scapat singur si a marcat pentru 1-1. Florin Dan a înscris pentru 2-1 în minutul 44, dupa o centrare de pe stanga. Ceahlaul a revenit din nou, în minutul 55, cand Cebotaru a înscris pentru 2-2, din 3 metri. In minutul 90+3, Jovanovici a marcat din nou reusind sa aduca victoria echipei sale.

Page time :0.1742 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019840 (s)