Urziceniul s-a dopat inaintea meciului cu Glasgow

2 Noiembrie 2009
976 Vizualizari | 1 Comentarii
Galamaz si Meme Stoica sunt pregatiti pentru meciul cu Glasgow
• Unirea Urziceni a castigat, scor 3-2, pe teren propriu cu Universitatea Craiova si are un moral excelent inaintea meciului de miercuri, cu Glasgow Rangers • "Acum ne putem gandi la primavara europeana", a declarat fundasul Vasile Maftei

Cu patru zile inaintea celui mai important meci din istoria echipei, Unirea Urziceni s-a dopat cu trei puncte in Liga I, acolo unde nu mai castigase de o luna, dupa 3-2 cu oltenii lui Adrian Mititelu. Astfel, cu doar doua puncte castigate in ultimele trei etape si eliminata din Cupa Romaniei, Unirea Urziceni a primit vizita unei alte echipe cu mari pretentii, insa lipsita de rezultate, Universitatea Craiova, o formatie care se claseaza pe locul 15, prima pozitie retrogradabila. In prima repriza, meciul, unul sarac in faze de poarta, a fost la discretia gazdelor. Elevii lui Dan Petrescu, suspendat ca si Mihai Stoica pentru acest meci, au avut mereu initiativa in atac si mai multe actiuni la poarta lui Merlier. Minutul 26 a adus deschiderea de scor din partea gazdelor, dupa o greseala a lui Vali Badoi in defensiva. De eroarea olteanului a profitat Varga, care a pasat spre Frunza, acesta trimitand in plasa cu un sut imparabil la coltul lung. Dupa pauza, meciul s-a animat brusc si spectatorii au asistat la 45 de minute de spectacol total. Vazand ca echipa sa a fost inexistenta in prima repriza, dupa pauza Eugen Neagoe i-a trimis in teren pe Trica si Wobay, doi jucatori bataiosi si cu spirit ofensiv care sa le ia locul amortitilor Rose si Barboianu, jucatori cu profil defensiv folositi aiurea la mijloc. La aproape 10 minute de la reluare, Mihai Costea a reusit egalarea, cu un sut in diagonala din pasa cu pieptul trimisa de Trica. Bucuria oaspetilor n-a tinut decat 6 minute. Tibi Balan a patruns vijelios pe dreapta, a gasit un culoar de pasa printre doi olteni pana la Frunza, care l-a invins pentru a doua oara pe Merlier cu un sut din coltul careului mic. Dupa o noua ocazie a lui Trica, in minutul 70, oltenii au egalat din nou, in urma unei actiuni ofensive de mare spectacol. Trica a inaltat o minge in careu, Dina a prelungit cu capul pana la Wobay, care, dupa un stop pe piept perfect, a sutat cu stangul din voleu pe langa un adversar direct in coltul din stanga al portii lui Arlauskis, mascat la aceasta faza. Craiova putea face 3-2, dar lovitura libera executata de Trica a lovit bara, iar in ultimul minut al prelungirilor, Bilasco a insurubat cu capul o minge direct in vinclul portii oaspetilor. Dupa joc, ialomitenii nu se puteau abtine sa nu se gandeasca la meciul de miercuri, cu Glasgow Rangers, din etapa a patra a Ligii Campionilor. Dupa ce au invins cu 4-1 in Scotia, Unirea are nevoie de un succes si acasa, in Ghencea, pentru a-si asigura calificarea in primavara europeana. Mai mult decat atat, daca inving miercuri si Sevilla bate acasa pe Vfb Stuttgart, ialomitenii devin favoriti chiar la calificarea in optimile de finala ale Champions League. "Dupa ce am pierdut cu Dinamo in ultima secunda a meciului, stiam ca va veni si momentul in care vom castiga si noi la fel. Acum ne putem gandi la primavara europeana", a declarat fundasul Vasile Maftei. Inaintea meciului cu Unirea Urziceni, partida Dundee United - Glasgow Rangers, contand pentru etapa a X-a a campionatului Scotiei, a fost suspendata la pauza, din cauza ploii torentiale, informeaza BBC. La pauza, Rangers conducea cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Steven Davis, in minutul 30. Meciul Unirea Urziceni - Glasgow Rangers va avea loc, miercuri, de la ora 21.45, pe stadionul "Steaua", in cadrul grupei G a Ligii Campionilor.