Vasluienii au fost mai tari ca Otelul

14 Septembrie 2010
810 Vizualizari | 0 Comentarii
Vasluiul a spulberat Otelul
• SC Vaslui – Otelul Galati 4-0 (2-0), intr-un meci din etapa a VII-a a Ligii I de fotbal • Cu acest succes, antrenorul Lopez Caro s-a salvat de la demitere • Tot aseara, o alta echipa disperata, Pandurii, a invins cu 3-1 pe Craiova

Daca invingea la Vaslui, Otelul Galati urca pe primul loc in clasamentul Ligii I de fotbal: asa suna avancronica meciului dintre cele doua echipe, din etapa 7. Galatenii nu au profitat, insa, de conjunctura favorabila si s-au umplut de penibil in fata unei formatii macinate de conflicte interne. Vasluiul a batut, pana la urma, cu 4-0, iar antrenorul Lopez Caro a scapat, deocamdata, macar de demitere. Gazdele au inceput tare meciul si, in minutul 9, Adailton a deschis scorul cu o executie superba din lovitura libera, la care Grahovac a ramas tintuit pe linia portii, urmarind cum mingea se duce sub transversala. Douazeci de minute mai tarziu, Wesley a inscris cu capul, dupa un corner executat perfect de Lucian Sanmartean. Dorinel Munteanu a facut doua inlocuiri la pauza, dar mai activi si mai periculosi au ramas tot vasluienii, iar la nici 10 minute de la reluare, Adailton a reusit dubla cu un sut pe centrul portii din mijlocul careului. Sanmartean putea inscrie si el in minutul 63, daca Grahovac n-ar fi respins in extremis sutul excelent al mijlocasului din faza fixa, de la mare distanta. Pana la urma, portarul Otelului a fost nevoit sa scoata, pentru a patra oara, mingea din propria poarta, in minutul 68. Sanmartean a creat o faza senzationala, finalizata cu un lob spectaculos, insa mingea a intalnit bara din dreapta. Cu noroc, balonul a sarit din bara la Cristian Puoga, care a reluat cu capul din apropiere in plasa pentru 4-0. Chiar si la acest scor, suporterii vasluieni au solicitat demisia lui Lopez Caro, dupa ce, pe intreg parcursul meciului, mai intai, s-au bucurat la golurile reusite de favoriti, pentru ca, mai apoi, sa scandeze impotriva bancii tehnice si sa fluture batistele albe.

Pandurii – Craiova 3-1

O alta echipa disperata, Pandurii Targu Jiu, a reusit sa ia o gura uriasa de oxigen, dupa ce a invins, cu scorul de 3-1, pe Universitatea Craiova. Aceasta este prima victorie a gorjenilor in acest campionat, antrenorul Ionut Badea salvandu-se si el, ca si Lopez Caro, de la demitere. Scorul final a fost stabilit prin golul lui Orac, din primul minut, si dubla lui Bogdan Apostu, pentru Craiova marcand Iliev, in minutul 88. Nici n-au apucat oaspetii sa intre bine in joc, ca, in secunda 50, gazdele conduceau deja cu 1-0, dupa ce Daniel Orac a profitat de o nesincronizare a fundasilor craioveni. In minutul 24, gorjenii si-au dublat diferenta de pe tabela, in urma unei actiuni care a demolat apararea Craiovei. Pintilii a reluat cu capul din doar 5 metri, Lung a scos in prima faza cu un reflex de exceptie, insa mingea a ajuns cu sansa la Bogdan Apostu, care a impins-o fara probleme in poarta. La nici 10 minute de la startul partii secunde, s-a facut 3-0 pentru Pandurii. Grecu a centrat perfect din banda stanga pana la Apostu, in marginea careului mic, care, cu o lovitura puternica de cap, a reusit dubla. Relaxarea gazdelor i-a permis Craiovei sa inscrie, in minutul 87, golul de onoare, prin Iliev. Astfel, 3-0 pentru Universitatea la masa verde s-a transformat in 3-1 pentru Pandurii, pe terenul de joc.

Page time :0.1961 (s) | 24 queries | Mysql time :0.022182 (s)