Vasluiul este noul lider al Ligii I

24 Noiembrie 2009
658 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu face legea in fotbalul romanesc. FC Vaslui este noul lider al Ligii I, dupa ce a trecut cu scorul de 2-0 de CFR Cluj. Scorul final, 2-0, a fost stabilit prin reusita lui Temwanjera din startul meciului si golul lui Wesley din repriza secunda. Cei aproape 10 mii de spectatori prezenti la meci au avut ce vedea, Vasluiul facand un meci foarte bun in fata fostului lider al Ligii I. Atmosfera a devenit incendiara in minutul 7, cand Mike Temwanjera a deschis scorul pentru gazde, dupa ce a reluat nestingherit cu capul din careu centrarea de pe stanga expediata de Hugo Luz. Tensiunea meciului si-a aratat efectele si pe bancile de rezerve ale celor doua combatante, inainte de pauza Marius Lacatus si Andrea Mandorlini, acompaniati de oficiali si jucatori, avand un schimb de replici mai dur insotit si de imbranceli, duel continuat si pe tunelul spre vestiare. Si dupa pauza, tot vasluienii au fost la carma jocului, trecand de cateva ori pe langa dublarea avantajului. Inevitabilul s-a produs in minutul 74, cand o greseala de neimaginat a lui Tony la presingul insistent al lui Gerlem in careul feroviarilor l-a facut pe fundasul clujean sa trimita mingea in centrul careului, unde nu se afla decat Wesley, acesta marcand fara probleme din fata lui Peskovic. Odata cu trecerea timpului, ceata a pus stapanire pe stadion, dar si pe jocul ardelenilor care n-au mai reusit nimic pana la finalul partidei, in timp ce vasluienii stateau linistiti la adapostul celor doua goluri avantaj de pe tabela, avantaj cu care au urcat pe prima treapta a clasamentului. Tot aseara s-a disputat si derbiul etapei, in Banat, acolo unde FC Timisoara a invins pe Dinamo, cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost marcate de Gigel Bucur in repriza secunda. Marius Niculae a ratat un penalty in ultimele minute de joc, pe o ceata foarte deasa care a acoperit total stadionul. Dupa o prima repriza terna, lipsita de faze importante de poarta, timisorenii au fost mai incisive in repriza secunda. In minutul 67, Bonfim a luat o actiune pe cont propriu in banda dreapta, a trimis perfect pentru Bucur in careu, acesta marcand cu un sut pe sub Curca, executie ce a aruncat tribunele in aer. Tot banatenii au marcat si al doilea gol, acelasi Bucur profitand de o greseala imensa a apararii dinamoviste. Ultimele minute au fost invaluite total in ceata, jocul fiind aproape imposibil de urmarit, dar si de jucat. In minutul 89, dupa un fault al lui Pantilimon la Zicu, arbitrul sarb a dictat penalty, ratat insa de Marius Niculae, care a tras mult peste poarta.

Page time :0.1685 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017974 (s)