Vasluiul lui Porumboiu face istorie in Cupa Romaniei

15 Aprilie 2009
604 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu
• FC Vaslui s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins Unirea Urziceni cu scorul de 2-0 • CFR Cluj s-a calificat in semifinale dupa ce a invins cu 1-0 pe Pandurii Targu Jiu, la finalul unui meci in care gorjenilor li s-a refuzat un penalty clar

Vasluiul si CFR Cluj sunt primele echipe care s-au calificat in semifinalele Cupei Romaniei. FC Vaslui a invins cu scorul de 2-0 pe Unirea Urziceni si a reusit o performanta istorica pentru un club care in urma cu un deceniu nici nu exista in fotbalul profesionist. Dupa un inceput de partida haotic, cu multe intreruperi, pase gresite sau mingi pierdute in zona mediana a terenului de jucatorii celor doua formatii, Vasluiul s-a instalat usor la carma jocului, prin patrunderi succesive in jumatatea adversa, mai ales prin Milisavljevic, cel mai bun om al moldovenilor in prima repriza. Tot in urma unei patrunderi a lui Milisavljevic a venit si deschiderea scorului, in minutul 34, cand Wesley a fost gasit cu o centrare superba in careul advers, acesta reluand spectaculos dintr-o semi-foarfeca laterala, care l-a surprins pe Arlauskis. Elevilor lui Dan Petrescu nu le-a iesit deloc jocul, atat in aparare, cat mai ales in atac, unde ialomitenii au dat dovada de lipsa de inspiratie insistand in ofensiva in zona mediana aglomerata, neglijand atacurile pe flancuri. Nu acelasi lucru l-a facut trupa lui Viorel Moldovan, care a facut carare pe partea dreapta de atac, arand insa terenul pe partea stanga. Totusi, al doilea gol a venit de pe flancul drept, de la Genchev, acesta dubland diferenta de pe tabela cu un sut fenomenal cu dreptul de la 25 de metri, care l-a gasit pe Arlauskis putin iesit din poarta, mingea depasindu-l pe portar si intrand in plasa.

Calificare cu scandal

Tot ieri, CFR Cluj a obtinut biletele pentru semifinale, dupa ce a invins cu scorul de 1-0 pe Pandurii Targu Jiu, prin golul marcat de Peralta in finalul primei reprize din penalty, dupa un hent in careu comis de Alex Piturca. Ambele echipe au avut cate o bara pe parcursul partidei, iar clujenii au fost iertati de un penalty in urma unui hent al lui Sousa in careu. Pe o vreme mohorata, in fata a cel mult 100 de spectatori pe stadionul Dinamo, CFR Cluj si Pandurii Targu Jiu nu au oferit o repriza prea spectaculoasa. Cele doua echipe au plimbat mingea intre cele doua jumatati de teren, fara sa se apropie prea des de poarta adversa. Abia in apropierea pauzei s-a mai animat meciul. Mai precis in minutul 44, cand, in urma unui corner de pe partea dreapta a clujenilor, Alex Piturca a atins mingea cu mana in careu si a facut cadou un penalty ardelenilor, transformat cu siguranta de Sixto Peralta, Stanca ramanand tintuit pe linia portii. Dupa doar un minut, gorjenii au avut sansa egalarii, insa lovitura de cap a lui Martinovic din centrul careului a trimis mingea in bara din dreapta lui Nuno Claro, clujenii intrand cu avantaj la cabine. Jocul plictisitor a continuat si in repriza secunda. Desi gorjenii au fost mai prezenti in joc, prin presing in jumatatea adversa, Piturca si Stancu, cei mai activi jucatori ai Pandurilor, n-au reusit sa pericliteze poarta ardelenilor. Arbitrii au intrat din nou in scena si Robert Dumitru impreuna cu asistentul Adrian Vidan s-au facut ca nu vad un hent clar al lui Sousa, in urma unei centrari a lui Arrieta de pe dreapta. Frangipane putea rezolva meciul in minutul 89, cu un sut naprasnic din lateral stanga, de la 25 de metri, insa mingea s-a lovit de bara din stanga lui Stanca, scorul final ramanand cel stabilit inainte de pauza. Gorjenii au acuzat vehement arbitrul la finalul partidei. "Ceea ce se intampla la ora actuala in fotbalul romanesc si ceea ce se intampla mai ales cu arbitrii ma face sa cred ca prestatia domnului Dumitru de azi nu a fost una neintentionata. Aceeasi faza de joc a fost altfel tratata pentru CFR decat pentru noi. Faze similare au fost tratate cu un cantar diferit la acest meci pentru cele doua echipe. Am fost prejudiciati de un rezultat favorabil care sa ne permita sa mergem mai departe in competitie si de o eventuala imbunatatire a palmaresului nostru, pentru ca ne puteam gandi la mai mult", a acuzat antrenorul Sorin Cartu.

Page time :0.2313 (s) | 22 queries | Mysql time :0.050402 (s)