News Flash:

Vezi programul complet al Sarbatorilor Iasului!

30 Septembrie 2009
13514 Vizualizari | 7 Comentarii
Afisat la 16:02

Sambata, 3 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
09.00 - 20.00, Casa de Cultura "Mihai Ursachi"
Expozitie de fotografie - Carmen Parii
Organizator: Clubul Fotografilor - Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
09.00, Sala CSM Iasi
Scrima - etapa judeteana a Campionatului de sabie
Organizatori: Asociatia Judeteana de Scrima Iasi si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00, Sala Polivalenta
Judo - Finala Campionatului national
Organizatori: Federatia Romana de Judo, Asociatia Judeteana de Judo si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00 -12.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana, si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00, Complexul Comercial "Felicia"
Concurs National de Karting "Cupa Iasului"
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi si Complexul Comercial "Felicia"
10.00 - 12.00, Iasi
"Pelerini pe urmele scriitorilor ieseni" - pelerinaj la monumente din Iasi
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi
11.00, Platforma Voievozilor
"Saptamana portilor deschise" - spectacol muzical coregrafic
Organizator: Palatul Copiilor Iasi
11.00, Muzeul Unirii
Simpozionul National "Monumentul - Traditie si Viitor", editia a XI-a - vernisajul expozitiei de restaurare "Arta, credinta si stiinta" a Centrului de Conservare - Restaurare a Patrimoniului Cultural;
Organizator: Complexul Muzeal National "Moldova" Iasi - Muzeul Unirii, Primaria Municipiului Iasi, Directia pentru Cultura Culte si Patrimoniu Cultural National si Mitropolia Moldovei si Bucovinei.
11.00, Sala LPS Iasi
Handbal
Organizatori: Liceul cu Program Sportiv Iasi si Asociatia Judeteana de Handbal
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National - AGRATA
14.00, Parcul Copou
Spectacolul de teatru "Vasilache si Marioara" prezentat de trupa Excelsior
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
17.00, Complexul Comercial "Felicia"
Concurs National de Karting "Cupa Iasului"
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi si Complexul Comercial "Felicia"
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00 - 19.00, Sala bar club a Ateneului Tatarasi
Ziua pensionarilor, spectacol aniversar
Organizatori: "Asociatia Seniori 2003" si Ateneul Tatarasi
17.00 - 20.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana, si Directia pentru Sport a Judetului Iasi

Duminica, 4 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 12.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00, Sala Polivalenta
Judo - Finala Campionatului national
Organizatori: Federatia Romana de Judo, Asociatia Judeteana de Judo si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00 Complexul Comercial "Felicia"
Concurs National de Karting "Cupa Iasului"
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi si Complexul Comercial "Felicia"
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00, Sala Penicilina
Volei
Organizatori: CSS Unirea Iasi si Asociatia Judeteana de Volei Iasi
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
14:00, Esplanada Palatului Culturii
Iasi Adventure Raid 2009 - festivitatea de premiere
Organizatori: Offroad Club Iasi
14.00, Institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
17.00, Complexul Comercial "Felicia"
Festivitate de premiere la Concursul National de Karting "Cupa Iasului"
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi si Complexul Comercial "Felicia"
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
18.00 - 19.00, Sala de spectacole a Ateneului Tatarasi
Spectacol de dans indian
Organizatori: Trupa de dans indian "Pheonyx"si Ateneul Tatarasi
19.00, Baia Turceasca
Spectacolul de teatru neconventional 4X4, regia Alexandra Badea
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Compania FAPT

Luni, 5 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
08.00 - 20.00, Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
Expozitie de arta populara
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 20.00, Casa de Cultura "Mihai Ursachi"
Expozitie de fotografie - Oana Damir, Alexandra Corneanu si Madalina Toderascu
Organizator: Clubul Fotografilor - Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Lansarea campaniei: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
13.00, Scoala "Elena Cuza" Iasi
"Iasul, citadela a culturii"
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, Radio Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Sala de festivitati a Colegiului National
Colegiul National in context european
Organizatori: Colegiul National Iasi, Asociatia Parintilor din Colegiul National, Asociatia Elevilor din Colegiul National - AGRATA
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi

Marti, 6 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
08.00 - 20.00, Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
Expozitie de arta populara
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00, Sala Mare a Palatului Roznovanu
Capsula Timpului - de la Iasi catre lume, conferinta cu invitati de la Fundatia Internationala a Capsulelor Timpului, profesori universitari din Atlanta si din Londra
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Romana de Film si Televiziune
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
11.00, Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
Spectacol "Cantece si dansuri-traditii romanesti", sustinut de ansamblul "Hora"de dansuri populare al scolii
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
12.00, Sala Mare a Palatului Roznovanu
Capsula Timpului - de la Iasi catre lume, conferinta de presa cu invitati de la Fundatia Internationala a Capsulelor Timpului, profesori universitari din Atlanta si din Londra
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Romana de Film si Televiziune
12.00, Clubul Sportiv al Gr. Sc. "A. Saligny" Iasi
Spectacol de gimnastica ritmica "Gratie si virtuozitate" prezentat de elevele Clubului de gimnastica
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
12.00, Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
"Iasi, oras cultural si spiritual al Moldovei" (concurs de cultura generala interdisciplinar: religie, istorie, geografie)
Organizator: Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
Parteneri: Muzeul ,,Unirii'' Istorie Iasi, Biblioteca Judeteana ,,Gheorghe Asachi'' Iasi, Colegiul National Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Parcul Copou
Concert al Fanfarei de la Chetris
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Sala Mare a Palatului Roznovanu
Capsula Timpului - de la Iasi catre lume, eveniment aniversar "1 an de la amplasarea Capsulei Timpului la Iasi", proiectii de filme, conferinte sustinute de invitatii straini (Dr. Brian Durrans si Dr. Paul Hudson)
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Romana de Film si Televiziune
18.00, Casa de Cultura "Mihai Ursachi"
Proiectie de fotografii - Lucian Cocea-Lionescu si Bogdan Hunea
Organizator: Clubul Fotografilor - Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
18.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
Club Muzical - Toamna muzicala romaneasca
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
20.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
Concert folk cu Andreea Cozma
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
20.00, Rapa galbena
Capsula Timpului - de la Iasi catre lume, proiectie multimedia in aer liber
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Romana de Film si Televiziune

Miercuri, 7 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
08.00 - 20.00, Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
Expozitie de arta populara
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 19.00, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" - Corp E
Simpozionul stiintific studentesc, "ElStudIS" 2009
Organizatori: Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" Iasi - Facultatea de Electrotehnica
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00 - 17.00, Muzeul "Vasile Pogor"
Simpozionul National "Istorie, cultura, patrimoniu"
Muzeul Literaturii Romane Iasi, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Primaria Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar Judetean Iasi.
11.00, Sala de festivitati a Colegiului National
Sacru si profan in societatea contemporana
Organizatori: Colegiul National Iasi, Facultatea de Filosofie Univ. "Al. I. Cuza"
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
12.00, Scoala "Elena Cuza" Iasi
"Iasul in sarbatoare" - concurs de creatii plastice si expozitie de desene
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, Scoala "Petru Poni" Iasi, Scoala "St. Barsanescu" Iasi, Scoala "G. Calinescu" Iasi
13.00, Scoala "Elena Cuza" Iasi
Concurs "Imi cunosc orasul?"
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, CJAPP
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Parcul Copou
Concert al Fanfarei de la Chetris
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
19.30, Parcul Copou, esplanada din spatele Casei de Cultura a Municipiului "M Ursachi" Iasi
Capsula Timpului - de la Iasi catre lume, proiectie multimedia in aer liber si difuzare de film
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Asociatia Romana de Film si Televiziune, Casa de Cultura "M. Ursachi", Clubul Cinefililor

Joi, 8 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
08.00 - 20.00, Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
Expozitie de arta populara
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "Anghel Saligny" Iasi
08.00 - 18.30, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" - Corp E
A 7-a Conferinta Internationala de Sisteme Electromecanice si Energetice SIELMEN 2009
Organizatori: Univ. Tehn. "Gh. Asachi" Iasi - Fac. de Electrotehnica, Univ. Tehn. a Moldovei Chisinau - Fac. de Energetica, Univ. din Craiova - Fac. de Ing. in Electromecanica, Mediu si Informatica Industriala
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 16.30, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" - Corp E
Simpozionul stiintific studentesc, "ElStudIS" 2009
Organizatori: Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" Iasi - Facultatea de Electrotehnica
09.00 - 16.30, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" - Corp E
A 7-a Conferinta Internationala de Sisteme Electromecanice si Energetice SIELMEN 2009
Organizatori: Univ. Tehn. "Gh. Asachi" Iasi - Fac. de Electrotehnica, Univ. Tehn. a Moldovei Chisinau - Fac. de Energetica, Univ. din Craiova - Fac. de Ing. in Electromecanica, Mediu si Informatica Industriala
09.00, Liceul de Informatica "Gr. Moisil"
Concursul interdisciplinar "Religia intre stiinta si arta"
Organizatori: Liceul de Informatica "Gr. Moisil" si Primaria Municipiului Iasi
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00 - 17.00, Muzeul "Vasile Pogor"
Simpozionul National "Istorie, cultura, patrimoniu"
Organizatori: Muzeul Literaturii Romane Iasi, Directia pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Primaria Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar Judetean Iasi.
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00 - 14.00, Cantina liceului "M. Sturdza"
"O masa sanatoasa si ... prietenoasa"- concurs-olimpiada de gatit
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "A. Saligny" Iasi, Sc. "Ysgol Capelulo" - Anglia, Sc. "Mahmut Okulu" - Turcia, Colegiul "San Francisco de Asis" - Spania, Sc. 14 Peristeri - Grecia, Sc. Nr.2 Podstawowa - Polonia
11.00, Esplanada Palatului Culturii
Deschiderea oficiala a celei de a X-a editii a Targului Mesterilor Populari
Organizator: Complexul Muzeal National "Moldova" Iasi - Muzeul Etnografic al Moldovei
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
12.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Iasul la granita timpului"- evocarea unor personalitati relevante pentru devenirea istorica si socio-culturala a orasului Iasi de-a lungul timpului; prezentarea unor personalitati legate de istoria Colegiului "C.Negruzzi" Iasi
Organizatori: Colegiul "C. Negruzzi", Universitatea "Al.I.Cuza" Iasi, Muzeul Literaturii Romane
12.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
Spectacolul "Iasule, mandra cetate"
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
13.00 - 15.00, Universitatea Tehnica "Gh. Asachi" Iasi
"Treptele devenirii noastre" - vizita la Universitatea Tehnica "Gh. Asachi" Iasi, prezentarea avantajelor pregatirii tehnice
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, Universitatea Tehnica "Gh. Asachi" Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National - AGRATA
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
17.00, Sala LPS Iasi
Handbal
Organizatori: Liceul cu Program Sportiv Iasi si Asociatia Judeteana de Handbal Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Parcul Copou
Concert al Fanfarei de la Chetris
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
18.00, Sala Fundatiei "Emil Alexandrescu"
Vernisajul Expozitiei de arta plastica a masteranzilor prof. Dragos Patrascu
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
19.00, Centrul Cultural German Iasi
Seara de film german.
Organizator: Centrul Cultural German Iasi

Vineri, 9 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh. Asachi"
Expozitie de icoane pe sticla
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Titu Maiorescu", Biblioteca "Gh. Asachi"
09.00, Liceul de Informatica "Gr. Moisil"
Concursul interdisciplinar "Religia intre stiinta si arta"
Organizatori: Liceul de Informatica "Gr. Moisil" si Primaria Municipiului Iasi
09.00, Sala LPS Iasi
Handbal
Organizator: Asociatia Judeteana de Handbal
09.00 - 16.30, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" - Corp E
A 7-a Conferinta Internationala de Sisteme Electromecanice si Energetice SIELMEN 2009
Organizatori: Univ. Tehn. "Gh. Asachi" Iasi - Fac. de Electrotehnica, Univ. Tehn. a Moldovei Chisinau - Fac. de Energetica, Univ. din Craiova - Fac. de Ing. in Electromecanica, Mediu si Informatica Industriala
10.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
10.00, Moldova Mall Iasi
Vernisaj al artistului Romeo Ionescu
Organizator: Centrul Cultural German Iasi in colaborare cu Moldova Mall
10.00 - 16.00, Sala Pacurari
Gimnastica ritmica - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana de de Gimnastica, Clubul Sportiv Scolar "Anghel Saligny" si Clubul Sportiv Corado
10.00 - 16.00, Sala Pacurari
Gimnastica ritmica - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana de de Gimnastica, Clubul Sportiv Scolar "Anghel Saligny" si Clubul Sportiv Corado
11.00, Esplanada Palatului Culturii
Targul Mesterilor Populari
Organizator: Complexul Muzeal National "Moldova" Iasi - Muzeul Etnografic al Moldovei
11.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
11.00, Scoala "Ionel Teodoreanu"
"Iasul in sarbatoare" - program artistic(teatru, muzica, poezie), expozitie de desene, activitati sportive.
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ionel Teodoreanu"
11.00 - 21.00, Chisinau
Festivalul de poezie "Grigore Vieru" - moment comemorativ la mormantul poetului, spectacole de teatru si muzica, recitaluri de poezie, conferinte tematice sustinute de scriitori, critici si traducatori
Organizatori: Primaria Municpiului Iasi, Primaria Chisinau, Asociatia Culturala Feed Back
13.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Lansarea volumului: "Scriitori si publicisti ieseni contemporani. Dictionar 1945-2008".
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Teatrul "Luceafarul"
Festivalul International de Teatru pentru Copii si Tineret "Luceafarul" (FITCTI)
Organizatori: Teatrul "Luceafarul" Iasi, Primaria Iasi; parteneri: Centrul Cultural Francez Iasi, Centrul Cultural German Iasi
18.00, Teatrul National "Vasile Alecsandri" - Uzina cu Teatru
Chirita si ceilalti dupa Vasile Alecsandri. Recital Petru Ciubotaru. Intrare libera
Organizator: Teatrul National "Vasile Alecsandri" Iasi
18.00 - 20.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana, si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
18.00 - 20.00, Sala de spectacole a Ateneului Tatarasi
Recital acustic
Organizatori: Formatia"NU ACUM" si Ateneul Tatarasi
19.00, Baia Turceasca
Spectacolul de teatru neconventional 4X4, regia Alexandra Badea
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Compania FAPT

Sambata, 10 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
07.00 - 8.00, Catedrala Mitropolitana
Acatistul Sf. Cuv. Parascheva si scoaterea in procesiune a Moastelor Sf. Cuv. Parascheva: inconjurul Catedralei prin Bulevardul "Stefan cel Mare si Sfant" apoi depunerea lor pe platoul din fata Catedralei Mitropolitane pentru inchinare.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 - 11.30, Catedrala Mitropolitana
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui
Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00, Sala LPS Iasi
Handbal
Organizator: Asociatia Judeteana de Handbal
09.00 - 12.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana, si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh. Asachi"
Expozitie de icoane pe sticla
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Titu Maiorescu", Biblioteca "Gh. Asachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.00 - 20.00, Iasi
Fotomaraton, concurs de fotografie tematica
Organizatori: CCF Iasi si Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Esplanada Universitatii de Medicina si Farmacie "Gr. T. Popa" Iasi
Festivalul Zmeelor
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
09.00- 19.00, Esplanada Palatului Culturii
Targul Mesterilor Populari
Organizator: Complexul Muzeal National "Moldova" Iasi - Muzeul Etnografic al Moldovei
09.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.30 - 13.00, Baza nautica Dorobanti
Canotaj - Regata Iasului
Organizatori: Directia pentru Sport a Judetului Iasi, Asociatia Judeteana de Canotaj si Clubul Sportiv Municipal Iasi
10.00, Colegiul National de Arta "Octav Bancila"
Expozitie foto "Iasiul - cetate eterna" - vernisaj
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul National de Arta "Octav Bancila"
10.00, Sala Penicilina
Volei
Organizatori: CS Penicilina Iasi si Asociatia Judeteana de Volei Iasi
10.00, Esplanada Teatrului National
Orientare turistica - Sportul pentru toti
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Club Sportiv Coris
10.00 - 16.00, Sala Pacurari
Gimnastica ritmica - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana de de Gimnastica, Clubul Sportiv Scolar "Anghel Saligny" si Clubul Sportiv Corado
10.00, Arena CFR Iasi
Popice
Organizator: CS CFR Iasi
10.30, Bd. Stefan cel Mare
Parada ansamblurilor participante la Festivalul "Trandafir de la Moldova"
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi si Primaria Municipiului Iasi
11.00 - 21.00, Chisinau
Festivalul de poezie "Grigore Vieru" - conferinte tematice sustinute de scriitori, critici si traducatori, recitaluir de poezie, lansari de carte
Organizatori: Primaria Municpiului Iasi, Primaria Chisinau, Asociatia Culturala Feed Back
11.00 - 18.00, Piata Unirii (Casa Studentilor in caz de vreme nefavorabila)
Festivalul folcloric "Trandafir de la Moldova"
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi si Primaria Municipiului Iasi
12.00-13.00, Parcul Copou
Concert sustinut de catre fanfara militara a Garnizoanei Iasi
Organizator: Garnizoana Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00 - 20.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana, si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
18.00 - 19.30, Sala de spectacole a Ateneului Tatarasi
Dans experimental
Organizatori: Trupa de dans experimental "Coconite" si Ateneul Tatarasi
19.00, Sala Filarmonicii Moldova
Festivalul Muzicii Romanesti
Organizatori: Universitatea de Arte "G. Enescu" Iasi, Filarmonica Moldova, Primaria Municipiului Iasi
19.00, Piata Voievozilor
Piata Distractiei, spectacole de teatru, muzica si dans in aer liber
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
19.30, Parcul Copou
Lanterna magica - proiectie de fotografie
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
20.30, Parcul Copou
Proiectie de fotografii - Membrii Clubului Fotografilor
Organizator: Clubul Fotografilor - Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
19.00, Baia Turceasca
Spectacolul de teatru neconventional 4X4, regia Alexandra Badea
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Compania FAPT

Duminica, 11 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui
Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00 - 12.00, Sala Gradinari
Qwan Ki Do
Organizatori: Federatia Romana de Arte Martiale, Asociatia Judeteana si Directia pentru Sport a Judetului Iasi
09.00, CS Politehnica si 16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.00 - 16.00, Esplanada Palatului Culturii
Targul Mesterilor Populari
Organizator: Complexul Muzeal National "Moldova" Iasi - Muzeul Etnografic al Moldovei
9.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.30 - 13.00, Baza nautica Dorobanti
Canotaj - Regata Iasului
Organizatori: Directia pentru Sport a Judetului Iasi, Asociatia Judeteana de Canotaj si Clubul Sportiv Municipal Iasi
10.00, Esplanada Teatrului National
Orientare turistica - Sportul pentru toti
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Club Sportiv Coris
10.00, Colegiul National de Arta "Octav Bancila"
Expozitie de icoane "Sf. Parascheva" - vernisaj
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul National de Arta "Octav Bancila"
11.00 - 20.00, Iasi
Festivalul de poezie "Grigore Vieru", inaugurarea strazii Gr. Vieru in Iasi, conferinte tematice, recital de poezie Adrian Paunescu, recital muzical Tudor Gheorghe la Casa de Cultura a Studentilor
Organizatori: Primaria Municpiului Iasi, Primaria Chisinau, Asociatia Culturala Feed Back
12.00-13.00, Parcul Copou
Concert sustinut de catre fanfara militara a garnizoanei Iasi
Organizator: Garnizoana Iasi
12.00, Parcul Copou
Spectacol de varietati "Cristian Simionica si invitatii sai..."
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00, Sala Casei de Cultura a Municipiului
Spectacol sustinut de formatia instrumentala de copii "Mandolina"
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
16.00-18.00, Sala de spectacole a Ateneului Tatarasi
Spectacol de dans si muzica
Organizatori: Clubul de dans sportiv "Vogue Dance", Clubul de muzica usoara Gabriela Nechita siAteneul Tatarasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
18.30, Sala DIOTIMA - Casa de Cultura "Mihai Ursachi"
Concert de muzica religioasa sustinut de Corul "Lyrodia"
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
19.00 - 20.30, Catedrala Mitropolitana, Str. Sf. Andrei, Str. Palat, Biserica "Sf. Nicolae Domnesc", Catedrala Mitropoiltana
Pelerinajul Calea sfintilor, cu moastele Sf. Cuv. Parascheva. Intalnirea sfintilor pe platoul din fata Bisericii «Sf. Nicolae Domnesc», unde vor astepta moastele Sf. Ier. Vasile cel Mare. Continuarea pelerinajului pana la Catedrala Mitropolitana si depunerea sfintelor moaste spre inchinare
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
19.00, Sala Filarmonicii Moldova
Festivalul Muzicii Romanesti
Organizatori: Universitatea de Arte "G. Enescu" Iasi, Filarmonica Moldova, Primaria Municipiului Iasi
19.00, parcare Tudor Vladimirescu
Piata Distractiei, spectacol de teatru, muzica si dans
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
19.00, Baia Turceasca
Spectacolul de teatru neconventional 4X4, regia Alexandra Badea
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Compania FAPT
20.00, Palatul Culturii
Lansarea albumului "Palatul Culturii"
Organizatori: Palatul Culturii

Luni, 12 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
07.30 - 8.00, Catedrala Mitropolitana
Citirea Acatistului Sf. Cuv. Parascheva
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
08.00 - 11.30, Catedrala Mitropolitana
Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui
Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
08.00 - 19.00, strada Lapusneanu
"Mesteri si mestesuguri traditionale din Moldova"
Organizatori: Asoc. "ART - Mestesugurile Prutului", Asoc. "Alexandru Lapusneanu", Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. "Contrafort", Asoc. Mesterilor Populari din Moldova si Primaria Iasi
09.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00, Sala LPS Iasi
Handbal
Organizator: Asociatia Judeteana de Handbal
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Concurs: "Cuvioasa Parascheva in constiinta crestinilor"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Inspectoratul Scolar Judetean, Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00, Biblioteca Judeteana ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
,,Iasul de-a lungul vremii" (expozitie de postere)
Organizator: Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
Parteneri: Colegiul Tehnic ,,Dimitrie Leonida'' Iasi, Directia Judeteana de Tineret Iasi
11.30, curtea Mitropoliei, langa Biblioteca Ecumenica
Sfintirea apei (aghiazma mica) si Sf. Maslu.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
12.00, Scoala "Alexandru cel Bun"
"Municipiul Iasi - trecut, prezent, viitor" - dezbateri
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun", Muzeul de Istorie a Moldovei
12.00, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi
"Iasul in suflet de copil" - spectacol de muzica si poezie
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi, Scoala Dancu Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
14.00, Scoala "Ion Ghica"
"Trofeul Iasului la handbal"
Organizatori: Scoala "Ion Ghica" Iasi, DJTS, Sc. 43, Sc. 21, Sc. 10 si Sc. 4 din Iasi
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Ateneul Tatarasi
Festivalul de poezie "Grigore Vieru", Gala Laureatilor, spectacol sustinut de artisti din Republica Moldova, concert "In memoriam" sustinut de FUEGO
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Primaria Chisinau, Asociatia Culturala Feed Back
19.00, Sala Filarmonicii Moldova
Festivalul Muzicii Romanesti
Organizatori: Universitatea de Arte "G. Enescu" Iasi, Filarmonica Moldova, Primaria Municipiului Iasi
19.00, Parcul Copou/Parcul Expozitiei
Piata Distractiei, spectacol de teatru, muzica si dans
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
20.00 - 21,30, Catedrala Mitropolitana
Concert de muzica bizantina - Corul Byzantion
Slujba de priveghere in cinstea aducerii moastelor Sf. Apostol Andrei la Iasi (Vecernia, Litia si Utrenia)
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei, Primaria Municipiului Iasi
22.00 - 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Marti, 13 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
07.00 - 11.00, Catedrala Mitropolitana
Miezonoptica, Acatistul Sf. Apostol Andrei, Ceasurile si Sfanta Liturghie.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui
Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
08.00 - 19.00, strada Lapusneanu
"Mesteri si mestesuguri traditionale din Moldova"
Organizatori: Asoc. "ART - Mestesugurile Prutului", Asoc. "Alexandru Lapusneanu", Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. "Contrafort", Asoc. Mesterilor Populari din Moldova si Primaria Iasi
09.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00, Gr. Sc. "D. Mangeron"
Iasul - Centenarul Ortodoxiei; Sfanta Cuvioasa Parascheva ocrotitoarea crestinilor de pretutindeni
Organizatori: ISJ Iasi - Gr. Sc. "D. Mangeron"
10.00 - 16.00, Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant
Simultanul de sah "Iasi 601"
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Judeteana de Sah Iasi
10.00, Biblioteca Judeteana ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
,,Iasul de-a lungul vremii" (expozitie de postere)
Organizator: Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
Parteneri: Colegiul Tehnic ,,Dimitrie Leonida'' Iasi, Directia Judeteana de Tineret Iasi
12.00 - 13.00, zona Canta - Pacurari
"Iasul, un oras mai curat, mai frumos"
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, S.C. Salubris S.A. Iasi
14.00, Scoala "Ion Ghica"
"Trofeul Iasului la handbal"
Organizatori: Scoala "Ion Ghica" Iasi, DJTS, Sc. 43, Sc. 21, Sc. 10 si Sc. 4 din Iasi
12.00, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi
"Iasul in suflet de copil" - spectacol de muzica si poezie
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi, Scoala Dancu Iasi
13.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Conferinta ecumenica "Nihil Sine Deo"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Mitropolia Moldovei si Bucovinei, Dieceza Romano-Catolica de Iasi
13.00, Scoala "Stefan Barsanescu"
Iasi - orasul meu iubit
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Stefan Barsanescu"
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu"
"IA SI marcheaza" - campionat de minifotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
16.30, Gradinita «Buna Vestire»
Sfintirea Gradinitei «Buna Vestire» a Mitropoliei Moldovei si Bucovinei
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Galeriile WTC
Salonul de Municipal Arta ARTIS 2009, vernisaj
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si UAP Iasi
17.30 - 20.30, Catedrala Mitropolitana
Concursul coral «Cantati Domnului», editia a VI-a
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
18.00, Teatrul National "Vasile Alecsandri" - Sala Studio
Visand la umbra morilor de vant. Spectacol de poezie cu Florin Mirce. Intrare libera
Organizator: Teatrul National "Vasile Alecsandri" Iasi
18.00, Sala Casei de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
Club Muzical - Compozitori si solisti ieseni de muzica usoara
Organizatori: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi" si Studioul de Radio Iasi.
19.00, Sala Filarmonicii Moldova
Festivalul Muzicii Romanesti
Organizatori: Universitatea de Arte "G. Enescu" Iasi, Filarmonica Moldova, Primaria Municipiului Iasi
19.00, Piata Unirii
Piata Distractiei, spectacol de teatru, muzica si dans
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
21.00 - 03.00, Catedrala Mitropolitana
Slujba de priveghere a Sf. Parascheva (Vecernia, Litia, Utrenia si Sfanta Liturghie)
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
22.00 - 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Miercuri, 14 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
07.00 Catedrala Mitropolitana
Miezonoptica, Acatistul Sf. Cuv. Parascheva si Ceasurile
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 13.00 Catedrala Mitropolitana
Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Centrul de Informare Turistica
"Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui
Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale
Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
08.00 - 19.00, strada Lapusneanu
"Mesteri si mestesuguri traditionale din Moldova"
Organizatori: Asoc. "ART - Mestesugurile Prutului", Asoc. "Alexandru Lapusneanu", Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. "Contrafort", Asoc. Mesterilor Populari din Moldova si Primaria Iasi
09.00, CS Politehnica si 16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Sala Polivalenta
Scrima - Etapa finala a Campionatului national
Organizatori: Federatia Romana de Scrima, Directia pentru Sport a Judetului Iasi, Asociatia Judeteana de Scrima si Clubul Sportiv Municipal Iasi
09.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00, Biblioteca Judeteana ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
,,Iasul de-a lungul vremii" (expozitie de postere)
Organizator: Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
Parteneri: Colegiul Tehnic ,,Dimitrie Leonida'' Iasi, Directia Judeteana de Tineret Iasi
10.00 - 12.00, Catedrala Mitropolitana
"Pelerinaj la Moastele Sfintei Parascheva"
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biserica "Sf. Lazar", Iasi
12.00 - 14.00, Biserica "Sf. Treime" Iasi
"Sfanta zi de sarbatoare" - program muzical religios
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Elena Cuza" Iasi, Biserica "Sf. Treime" Iasi
14.00, Scoala "Ion Ghica"
"Trofeul Iasului la handbal"
Organizatori: Scoala "Ion Ghica" Iasi, DJTS, Sc. 43, Sc. 21, Sc. 10 si Sc. 4 din Iasi
12.00, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi
"Iasul in suflet de copil" - spectacol de muzica si poezie
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi, Scoala Dancu Iasi
12.30, Cantina de ajutor social
Masa Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
14.00, Esplanada Teatrului National
Demonstratie de parasutism
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
17.00, Sala Mare a Primariei
Seara Valorilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
17.00, Parcul Copou
Concert Fanfara de la Chetris
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi
18.00- 22.00, Catedrala Mitropolitana
Slujba de Priveghere a Sf. Ierarh Vasile cel Mare (Vecernia, Litia si Utrenia)
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
18.30 - 21.00, Sala de spectacole a Ateneului Tatarasi
Spectacol de opera "La Traviata"
Organizatori: Opera Nationala Romana Iasi si Ateneul Tatarasi
19.00, Sala Filarmonicii Moldova
Festivalul Muzicii Romanesti
Organizatori: Universitatea de Arte "G. Enescu" Iasi, Filarmonica Moldova, Primaria Municipiului Iasi
19.00, Piata Palatului Culturii
Concert aniversar si foc de artificii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi
22.00 - 04.00, Str. Crisan
Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Joi, 15 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
07.00 - 11.30, Catedrala Mitropolitana
Miezonoptica, Acatistul Sf. Ier. Vasile cel Mare, Ceasurile, Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
09.00, CS Politehnica si 16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Sala Polivalenta
Scrima - Etapa finala a Campionatului national
Organizatori: Federatia Romana de Scrima, Directia pentru Sport a Judetului Iasi, Asociatia Judeteana de Scrima si Clubul Sportiv Municipal Iasi
9.00 - 16.00, Iasi
"Sa ne cunoastem orasul" - turul Iasului
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Alexandru cel Bun"
09.30 - 12.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
10.00, Biblioteca Judeteana ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
,,Iasul de-a lungul vremii" (expozitie de postere)
Organizator: Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi'' Iasi
Parteneri: Colegiul Tehnic ,,Dimitrie Leonida'' Iasi, Directia Judeteana de Tineret Iasi
11.00, Hotel Conest
Table si Backgammon 6X5 - Cupa orasului Iasi
Organizatori: CS Table si Backgammon 6x5 Iasi
12.00, Sala "Dr. Iustin Moisescu" a Centrului Eparhial Iasi
Binecuvantarea noului an universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxa "Dumitru Staniloae" din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
12.00, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi
"Iasul in suflet de copil" - spectacol de muzica si poezie
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biblioteca "Gh. Asachi" Iasi, Scoala Dancu Iasi
12.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi", Manastirea Golia, Trei Ierarhi, Catedrala Mitropolitana, Manastirea Cetatuia
"Itinerarii spirituale" - pelerinaj pe trasee iesene cu incarcatura spirituala
Organizator: Colegiul "C. Negruzzi"
13.00-13.45, Piata Palatului
Concert sustinut de catre fanfara militara a garnizoanei Iasi
Organizator: Garnizoana Iasi
13.45-14.00, Piata Palatului - Casa Modei
Defilarea fanfarei militare pe Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Garnizoana Iasi
14.00, institutii partenere
Activitati de voluntariat
Organizatori: Asociatia Parintilor din Colegiul National Iasi, Asociatia Elevilor din Colegiul National -AGRATA
15.00 - 17.00, Manastirea "Sf. Trei Ierarhi"
Expozitie de arta fotografica Orthphoto
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
15.00, Scoala "Stefan Barsanescu"
Personalitati iesene contemporane - activitate a Consiliului elevilor
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Stefan Barsanescu"
16.00 - 18.00, Catedrala Mitropolitana
Ceasul al IX-lea, Vecernia si Paraclisul Sf. Cuv. Parascheva
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei
16.00, Biserica "Sf. Lazar", Iasi
"Poezia in sufletul copilului"
Organizatori: ISJ Iasi - Scoala "Ion Ghica" Iasi, Biserica "Sf. Lazar", Iasi
16.00, Hotel Conest
Table si Backgammon 6X5 - Cupa orasului Iasi
Organizatori: CS Table si Backgammon 6x5 Iasi
17.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Seri de literatura in lectura autorilor. Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
19.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
Concert folk cu Andrei Bauer
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"
19.00, Centrul Cultural German Iasi
Concert de muzica clasica sustinut de duetul german Karlsruher Konzert Duo
Organizatorul: Centrul Cultural German Iasi in parteneriat cu Filarmonica de Stat Iasi

Vineri, 16 octombrie 2009

00.00 - 24.00, www.bjiasi.ro
Crestomatie. "Iasul vazut de oameni de cultura si artisti ieseni"
Organizatori: Biblioteca "Gh.Asachi", Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi
09.00, CS Politehnica si 16.00, CS Politehnica
Sah - Cupa "Sarbatorile Iasilor"
Organizatori: Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti si Asociatia Judeteana de Sah
09.00 - 20.00, Biblioteca "Gh.Asachi"
Campania: "O carte pentru biblioteca"
Organizator: Biblioteca "Gh.Asachi"
09.00 - 16.00, Sala Polivalenta
Scrima - Etapa finala a Campionatului national
Organizatori: Federatia Romana de Scrima, Directia pentru Sport a Judetului Iasi, Asociatia Judeteana de Scrima si Clubul Sportiv Municipal Iasi
09.00 - 16.00, Colegiul "C. Negruzzi"
"Culorile Iasului in toamna"- expozitie de arta fotografica / desene care surprind farmecul Iasului ca oras al culturii
Organizatori: ISJ Iasi - Colegiul "C. Negruzzi" Iasi
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Comentarii (7)

Cornel  | #82251
asta e tot ce se poate de zilele iasului? Cu siguranta se aloca niste sume exorbitante pentru aceste "activitati". Primaria crede ca traim in prostie. Si se mai intreaba lumea de ce Romania merge atat de bine
Anonim  | #82252
cornelus tata,tu nu traiesti in romania,sint convins ca faci parte din cei care tipau ca din gura de sarpe daca se cheltuiau mai multi bani sau aceste sarbatori treceau intr-o atmosfera cenusie
pelerin  | #82253
Nu are nici un rost ce ati pus aici. Nu e structurata deloc informatia. Ati aruncat-o dintr-o lista ca pe o lista de cumparaturi intr-o pagina web. Puteati sa o aranjati un pic dupa locul unde se desfasoara sau macar sa faceti un calendar public pe google calendar.

sarbatori fericite
pavel  | #82254
Domnilor implicati in organizare,
La iginea si protectie v-ati gandit?
Cite persoane saruta icoana? - daca UNUL SINGUR ARE gripa? oao........ cine va raspunde???????
Primaria?
Mitropolia?
DS?
Ce putem face sa nu se intimple totusi vreo problema? s au raminem noi iesenii cu "bube". Sa nu ajungem in primele pagini ale ziarelor - in zona cutare a fost un oras numit Iasi.....
Desigur, ma adresez si presei pe aceasta cale. Informati autoritatile ca masurile de igiena si protectie trebuie sa fie ca in UE nu ca pe vremea lui Stefan cel Mare!
seby  | #82255
ba ce-i cu capsula timpului? ca am fost la rapa galbena cand era anuntat in program si era mai pustiu ca niciodata?stie careva daca se tine pe bune maine in copou?
Flori  | #82256
Din punctul meu de vedere, ca viitor turist in Iasi tin sa anunt organizatorii, sau ma rog cine s-a ocupat de acest program sa-l afiseze pe internet, ca nu m-a ajutat drept deloc, ce-i drept m-a bagat mai tare in ceata, nu am inteles nimik, si voi pleca la drum fara nici un plan,unde, cand,si ce voi vizita.
Degeaba s-a trecut organizatorii, daca nu s-a dat o adresa,in fine pentru turisti...vor ajunge ei cumva la destinatie, intreband din om in om...
Va multumesc in numele turistilor pentru acest "program complet"
NELU  | #82257
super programul....
Adauga comentariu
Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.2973 (s) | 22 queries | Mysql time :0.133296 (s)