News Flash:

Vezi programul de astazi al Sarbatorilor Iasului!

14 Octombrie 2010
1608 Vizualizari | 0 Comentarii
08.00 - 17.00, Centrul de Informare Turistica: "(Re)cunoaste Iasul" - concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi pe baza de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

08.00 - 17.00, Centrul de Informare Turistica: "Iasul tau" - concurs de fotografii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

 08.00 - 19.00, strada Lapusneanu: "Mesteri si mestesuguri traditionale din Moldova"
 Organizatori: Asoc. "ART - Mestesugurile Prutului", Asoc. "Alexandru Lapusneanu", Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. "Contrafort", Asoc. Mesterilor Populari din Moldova, Asoc. "Dialog pentru Dezvoltare", Parohia "Sfantul Nicolai" Aroneanu si Primaria Iasi

08.00-  Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi: Expozitie arta plastica "Culoare si sentiment religios"
Organizator: Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei

09.00 - 13.00, podiumul de langa Catedrala Mitropolitana: Sfanta Liturghie
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei


09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iasi: Simpozion "Monumentul - Traditie si viitor", editia a XII-a
Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova - Muzeul de Istorie a Moldovei - Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00 - 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Splai Bahlui: Targul de Toamna
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

09.00 - 23.00, Esplanada Halei Centrale: Sarbatoarea Vinului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

10.00 - 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Saulescu: Expozitie - creatii plastice ornamente florale
Organizator: Palatul Copiilor Iasi

10.00 - 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul National, Filarmonica, Univ. de Arte, Manastirea Golia, Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri: Colegiul National adopta monumente ale Iasului. Editia a III-a. Vino si tu sa descoperi orasul prin monumentele sale!
Organizator: Colegiul National Iasi.

10.00 - 18.00, World Trade Center: Salonul Municipal de Arta ARTIS 2010
Organizatori: Uniunea Artistilor Plastici si Primaria Municipiului Iasi

10.00 - 12.00, Facultatea de Mecanica: Zilele Facultatii de Mecanica - pot fi vizitate laboratoarele si realizarile absolventilor
Organizator: Facultatea de Mecanica

10.00, CS Politehnica: Cupa Sarbatorilor Iasului la sah
Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi - Asociatia Judeteana de Sah

10.00 - 18.00, Str. Lapusneanu: Expozitie de Sculptura - lucrarile executate in cadrul "Simpozionul International de Sculptura Mica HODORA 2010"
Organizator: Galeriile de Arta "Dana" Iasi

10.00 - 20.00, Muncel: Tabara de creatie CONCEPTART
Organizator: Casa de Cultura a Studentilor

10.00 - 18.00, Centrul cultural si istoric al Iasului: "Cunoaste Iasul" - promovarea orasului de catre elevi prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iasi realizate printre ieseni si oaspeti
Organizator: Liceul Teoretic "Al. I. Cuza" Iasi, partener Primaria Iasi

10.00 - 18.00, Ulitele din centrul Iasului: Proiectul Consiliului Judetean al Elevilor "Prin dulcele targ al Iesilor"- reiterarea atmosferei de targ prin costumatie, obiceiuri, mod de viata de catre elevii liceelor din Iasi
Organizator: CJE, ISJ parteneri, Agentia teatrala, Opera Romana

10.00 - 18.00, Ateneul Tatarasi: Expozitie de fotografie si desene de epoca "Iasul intre trecut si prezent"
Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unitati de invatamant

10.00 - 18.00, Centrul Iasului: "Pastreaza Iasul curat"- campanie de sensibilizare asupra curateniei orasului in zilele de sarbatoare - echipaje de observare si atentionare a populatiei, formate din elevi
Organizatori: Consiliul Judetean al Elevilor, Salubris, Garda de Mediu, Primaria, IJP Iasi, unitati scolare

11.00 - 13.00, Piata Unirii - Palatul Culturii: Promenada costumelor de epoca
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi

11.00 - 12.00, Liceul "Mihai Eminescu" Iasi, Liceul "C. Negruzzi" Iasi: Diminetile autorilor - in cadrul proiectului "Scriitori in scoli" Invitati: scriitori ieseni
Organizatori: Biblioteca Judeteana "Gh.Asachi" Iasi, Uniunea Scriitorilor Filiala Iasi, Inspectoratul Scolar Judetean Iasi

11.00, Filiala "Mihail Sadoveanu" a Bibliotecii Judetene  "Gh. Asachi" Iasi: Lansarea volumului: Nicolae Tobosaru - Parteneriatul strategic dintre Romania si S.U.A. Istorie si semnificatii geopolitice
Organizatori: Biblioteca Judeteana "Gh.Asachi" Iasi, Liceul "Miron Costin" Iasi, Institutul de Cercetari Interdisciplinare "Petre Andrei" Iasi

11.00 - 12.00, Parcul Copou: Copou Parcul Poeziei - Lucian Blaga - Recital lirica religioasa
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"

12.30, Cantina de ajutor social: Masa Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

13.00, Sala Dr. Iustin Moisescu: Agapa de hram
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

13.00, Biserica Pogorarea "Sfantului Duh": Vernisaj expozitie de icoane
Organizator: Parohia Pogorarea "Sfantului Duh"


13.00, Mitropolia Moldovei si Bucovinei: Voluntariat "Un dar pentru pelerini"
Organizator: Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi. Parteneri: Primaria Iasi, Mitropolia Moldovei si Bucovinei, Crucea Rosie

14.00, Esplanada Teatrului National: Demonstratie de parasutism
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

14.00, Liceul Teoretic "Al. I. Cuza" Iasi: Sesiune de comunicari cu elevii unitatilor de invatamant din municipiu pe tema "Personalitati iesene"
Organizatori: Liceul Teoretic "Al. I. Cuza" Iasi, parteneri: Muzeul Literaturii Romane, licee din Iasi

15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor: Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric, fanfarei, solistilor si grupurilor de muzica usoara ale Palatului Copiilor
Organizatori: Palatul Copiilor Iasi, Colegiul de Arta "O. Bancila"

16.00, CS Politehnica: Cupa Sarbatorilor Iasului la sah
Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi - Asociatia Judeteana de Sah

16.00 - 20.00, Stadionul "Emil Alexandrescu": "IA SI marcheaza" - campionat de fotbal intre institutii publice
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

17.00, Sala Mare a Primariei: Seara Valorilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

18.00, Restaurantul Cotnari: Cupa Orasului Iasi la Table Backgammon "6x5"
Organizator: Directia pentru Sport a Judetului Iasi - Clubul Sportiv de Table Backgammon "6x5" Iasi

18.00, Casa de Cultura: Club Muzical - "Despre distante. Criza si crizele muzicii romanesti." Invitati compozitorii Cristian Garlea si Romeo Cozma
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"

18.30 - 21.00, Cartierele Alexandru cel bun si Dacia: Light Parade - momente de dans si street-acting
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Clubul de dans "The Sky"

18.30 - 22.00, Catedrala Mitropolitana: Slujba de Priveghere a Sf. Maxim Marturisitorul (Vecernia, Litia si Utrenia)
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

18.00  - 19.00, Parcul Copou: Copou Parcul Poeziei - Lucian Blaga - Recital lirica religioasa
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi "Mihai Ursachi"

19.00, Piata Palatului Culturii: Concert aniversar si foc de artificii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

22.00 - 04.00, Str. Crisan: Ceaiul Pelerinilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

cunoaste iasul iasul tau sarbatoarea vinului cunoaste iasul demo
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.3417 (s) | 22 queries | Mysql time :0.230747 (s)

loading...