Victor Crivoi, maturat de Soderling

19 Septembrie 2009
626 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Crivoi
Romania si Suedia au terminat la egalitate prima zi din barajul de mentinere in grupa mondiala a Cupei Davis. Victor Hanescu l-a invins pe Andreas Vinciguerra, care a abandonat la scorul de 2-0 la seturi pentru roman, dar Victor Crivoi nu a avut nici o sansa in fata lui Robin Soderling. Calit in meciurile cu miza de la marile turnee ale circuitului profesionist, suedezul Robin Soderling nu i-a acordat prea multe sanse lui Victor Crivoi, in meciul doi al intalnirii de Cupa Davis. Jucatorul clasat pe locul 11 in ierarhia mondiala s-a impus dupa o ora si 23 minute cu scorul de 6-2, 6-1, 7-5, intampinand o rezistenta reala din partea lui Crivoi doar in setul al treilea. Jucatorul clasat pe locul 11 in ierarhia mondiala s-a impus dupa o ora si 23 minute cu scorul de 6-2, 6-1, 7-5, intampinand o rezistenta reala din partea lui Crivoi doar in setul al treilea. De la inaltimea finalei jucate in acest an la Roland Garros contra lui Roger Federer, numarul unu din echipa Suediei a inceput in forta meciul cu Victor Crivoi, loviturile de dreapta castigatoare si mai ales serviciile bine plasate, punandu-l in dificultate pe jucatorul roman. Trecusera doar 41 de minute de la primul serviciu si Robin Soderling avea deja doua seturi in fata lui Crivoi, jucator care a inceput sa se faca simtit pe teren abia in setul al treilea. Desi condus cu 1-0 in urma unui nou break reusit de suedez, Crivoi a avut puterea sa revina in meci, reusind sa-si adjudece doua game-uri la rand prin care a preluat pentru prima data conducerea pe tabela. In clasicul game sapte, Soderling si-a trecut in cont un nou break, desprinzandu-se apoi la 5-3 dupa ce a servit nu mai putin de patru asi la rand. Cand totul parea a fi pierdut, Crivoi a revenit miraculos, castigand pe serviciul suedezului si egaland la cinci. A fost doar un simplu foc de paie, Robin Soderling gestionand finalul setului trei in favoarea sa. Un break urmat de un joc la serviciu perfect si suedezul a incheiat triumfator cu un as din al doilea serviciu. In primul meci, Andreas Vinciguerra a abandonat intalnirea in debutul setului al treilea dupa ce a suferit o accidentare la glezna piciorului drept. In acel moment scorul era favorabil lui Victor Hanescu, acesta castigand primele doua acte la tie-break. Desi experienta la nivel inalt si diferenta din clasamentul ATP l-ar fi recomandat pe suedezul Andreas Vinciguerra drept o prada usoara pentru Victor Hanescu, jucator aflat in varful carierei, meciul de la Helsingborg a fost unul extrem de echilibrat. Primul set i-a revenit lui Hanescu la tie-break, cu 7-5, dupa ce Vinciguerra a condus cu 1-0 si 2-1 datorita serviciului. In setul secund echilibrul s-a mentinut, dar Hanescu a castigat un nou tiebreak nerecomandat cardiacilor, scor 12-10. La 0-15 in debutul setului al treilea, Vinciguerra s-a accidentat la glezna dreapta pe serviciul lui Hanescu si nu a mai putut continua partida. La egalitate dupa prima zi, Suedia si Romania vor relua duelul de baraj pentru Grupa Mondiala a Cupei Davis, astazi, cand este programat meciul de dublu dintre perechile Aspelin/Lindstedt si Tecau/Copil.

Page time :0.1707 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019246 (s)