Victorie chinuita a voleibalistelor

29 Ianuarie 2007
784 Vizualizari | 1 Comentarii
• Echipa de volei feminin Penicilina Iasi a invins greu, cu scorul de 3-2 (15, 24, 13) pe terenul ultimei clasate in ierarhia interna, Volei Club 2004 Constanta • Dupa ce a intors scorul de la 0-2, iesencele au obtinut o victorie importanta in cursa pentru intrarea in cupele europene

In tentativa temerara de a ajunge din nou in cupele europene, voleibalistele de la Penicilina Iasi au fost la un pas sa se impiedice pe terenul ultimei clasate in ierarhia interna, Volei Club 2004 Constanta. Gruparea pregatita de antrenoarea Cati Covaliciuc a castigat cu 3-2, dupa ce a fost condusa cu 2-0, la seturi si continua sa spere la un loc intre primele patru formatii din Seria A1. Constantencele s-au intarit considerabil in pauza competitionala, reusind sa transfere trei jucatoare din Serbia, astfel ca au dat o replica taioasa Penicilinei. Gazdele au castigat primele doua seturi ale unei intalniri care a durat mai bine de doua ore, cu scorul de 26-24 si 25-22, si se parea ca trupa de la malul marii va obtine al doilea succes din aceasta editie de campionat.

Iesencele au avut insa o tresarire de orgoliu si au castigat trei seturi la rand obtinand un succes mult mai dificil decat s-ar fi asteptat. Astfel, in setul al treilea, Mutascu si compania s-au impus categoric cu 25-15, dar momentul decisiv avea sa fie consemnat in actul al patrulea, cand cele doua echipe au mers cap la cap, oaspetii reusind insa sa egaleze situatia la seturi dupa ce au castigat cu 26-24. In fine, in ultimul set, iesencele, mult mai mature si mai experimentate, nu au mai lasat sa le scape victoria din mana si s-au impus cu 15-13. In aceste conditii, dupa ce a intors scorul de la 0-2, iesencele au obtinut o victorie importanta in cursa pentru intrarea in cupele europene. Pentru a aduce din nou municipiul Iasi pe harta competitiilor europene, Penicilina trebuie sa castige ultimele trei jocuri din sezonul regulat, pe teren propriu cu Unic Piatra Neamt (etapa viitoare) si CSU Targu Mures si in deplasare la Rapid CFR Marfa Bucuresti. Pentru aceste ultime partide din sezonul regulat, antrenoarea Cati Covaliciuc nu va putea conta pe serviciile Cristinei Androhovici, care este insarcinata in luna a patra si trebuie sa abandoneze cariera sportiva. "Am avut o partida foarte grea la Constanta, pentru ca trupa de la malul marii s-a intarit considerabil in pauza competitionala. Important este ca am castigat si am mai facut un pas spre cupele europene. Ne asteapta insa un meci mult mai dificil, acasa cu Unic Piatra Neamt in care nu vom putea conta pe Cristina Androhovici, care asteapta un copil si care nu mai poate continua activitatea sportiva", a declarat directorul CS Penicilina Iasi, Nicu Roibescu.