Victorie clara dupa un joc neconvingator

1 Septembrie 2003
1174 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi a invins cu 4-0 pe Oltul Sf. Gheorghe, dar jocul echipei a dezamagit si de data asta •Conducerea clubului este nemultumita de jocul echipei •Antrenorul Simionas anunta schimbari in echipa

Pentru echipa de fotbal Poli Unirea Iasi, ziua de sambata ar fi trebuit sa constituie o zi a iertarii pacatelor in fata suporterilor ieseni. Dupa infrangerea de etapa trecuta din meciul cu FC Vaslui, iesenii au intalnit in etapa a doua a Diviziei B o alta nou promovata, echipa Oltul Sfantu Gheorghe. Din pacate insa pentru iubitorii fotbalului iesean, meciul cu echipa de la Sfantu Gheorghe a dovedit ca pana la construirea unei echipe cu adevarat puternice la Iasi mai este mult de munca.

Prima repriza

Meciul cu Oltul Sfantu Gheorghe a fost unul mai usor decat s-au asteptat iesenii. Ardelenii, nou promovatii in Divizia B, nu au reusit sa se ridice la nivelul unui asemenea meci, dovedind rareori pe parcursul jocului ca merita sa evolueze in acest esalon.
In aceste conditii, Poli a avut meciul la discretie, dar nu de putine ori jocul prestat de elevii lui Vasile Simionas i-a indispus pe cei peste 5 mii de spectatori prezenti in tribunele stadionului Emil Alexandrescu.
In prima repriza, iesenii domina jocul teritorial, dar actiunile lor nu au finalitatea dorita de spectatori si de antrenorul Vasile Simionas, care si-a apostrofat in dese randuri elevii. Primul gol al meciului vine in minutul 22, dupa o faza conceputa de Vintila care, cu un sut de la marginea careului, inscrie cu toata opozitia fundasilor ardeleni. Dupa acest gol iesenii mai rateaza 3 ocazii prin Vintila, Pacurar si Luca. In minutul 35 Cristea dovedeste ca este un foarte bun executant al loviturilor libere si trimite mingea in bara, de la 17 metri.

Alte doua goluri

La pauza au fost prezentati suporterilor cei trei internationali africani, care se vor pregati aceasta saptamana cu Poli, antrenorul Simionas avand ultimul cuvant in ceea ce priveste eventualul lor transfer la Iasi.
Repriza a doua iesenii au o perioada de joc foarte bun in care inscriu de doua ori, intai prin Balba dintr-un sut printre picioarele portarului Matyas si apoi prin Irinel Ionescu, dupa un corner de pe partea dreapta executat de Cristea. Dupa aceste minute bune de joc, jucatorii ieseni intra din nou intr-un joc stereotip, la mijlocul terenului, cu multe pase inapoi si in lateral. Singurul care mai incearca ceva este Balba, care rateaza doua ocazii bune in minutele 70 si 72. Sfarsitul meciului ii gaseste pe ieseni relaxati si superficiali, ardelenii ratand 2 mari ocazii de gol in minutele 88 si 90, la singurele suturi pe spatiul portii ale oaspetilor. Odata cu golul inscris de Mitruc in ultimul minut de joc, printr-un sut la coltul lung de la marginea careului, vine si fluierul izbavitor al arbitrului Gabriel Stroe, care, ajutat de asistentii Iulian Bedreaga si Liviu Ciubotariu, a condus bine un meci fara probleme.

Nemultumirile de dupa joc

Dupa meci, presedintele executiv al clubului, Marius Stan, s-a declarat profund nemultumit de jocul iesenilor, dar multumit de rezultat. La conferinta de presa de dupa meci antrenorul Simionas era multumit de rezultat, dar mai putin de jocul elevilor sai. "Sunt multumit de rezultat, dar sunt total nemultumit de randamentul unora dintre elevii mei si surprins de greselile din aparare de la finalul jocului. Poate ca de vina a fost si caldura de afara. Probabil ca la meciul cu Focsaniul vor mai aparea si alti jucatori in echipa", a declarat Simionas.
Pe un gazon bun si in fata a peste 5 mii de spectatori s-au infruntat urmatoarele echipe: Poli Unirea Iasi: Dulcianu, Bernard, Ilie, Ionescu, Alexa (Cercel), Croitoru, Dragoi, Cristea, Vintila (Mitruc), Pacurar, Luca (Balba). Antrenorul oaspetilor de la Sf. Gheorghe, Adrian Furnica, a inceput jocul in urmatoarea formula: Mattyas, Laios, Sava, Tatarciuc, Suciu, Papp, Hadnagy, Marian, Mihalcea, Manole, Chirita.

In etapa a doua a Seriei I a Diviziei B s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Unirea Focsani-FC Vaslui 0-0; FC Onesti-Petrolul Moinesti 3-1; Midia Navodari-Poiana Campina 2-0; Callatis Mangalia-Dacia Braila 1-0; Gloria Buzau-Electrica Constanta 1-2; Metalul Plopeni-Precizia Sacele 0-3; CSM Medgidia-Laminorul Roman 0-0.
In etapa a treia a Diviziei B sunt programate, in data de 6 septembrie, urmatoarele jocuri: Unirea Focsani-Poli Unirea Iasi; FC Vaslui-FC Onesti; Petrolul Moinesti-Midia Navodari, Poiana Campina-Callatis Mangalia; Dacia Braila-Gloria Buzau; Electrica Constanta-Metalul Plopeni; Precizia Sacele-CSM Medgidia; Laminorul Roman-Oltul Sf. Gheorghe.

Page time :0.1670 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020890 (s)