Victorie cu FC Onesti, egal cu RATC

31 Iulie 2000
841 Vizualizari | 0 Comentarii
Vineri si sambata, FCM Poli a sustinut alte doua partide de verificare in dealul Copoului. In primul a intalnit unul dintre cele mai de temut grupari din seria intai a esalonului secund, FC Onesti. Tehnicienii ieseni au aliniat la startul meciului cu onestenii o echipa cu care se pare ca va incepe si partidele din campionat (in cazul in care se va reusi transferul lui D. Munteanu), formata din Stoian-Urdaru, Pricop, Constantin, D. Munteanu-Gavrilescu, Medeleanu, Matinca, Basascu-Andries si Ionescu, pe parcurs mai fiind introdusi si Campeanu (in locul lui Stoian), Gheban (D. Munteanu), Fieraru (Gavrilescu), Vintila (Matinca), Asanache (Basascu) si Soponariu (Andries). In fata unui public destul de numeros, iesenii s-au impus cu 3-1 (2-1), jocul prestat, in special in primele 45 de minute, dandu-ne sperante intr-o comportare care sa ne claseze la finele sezonului - ce sta sa inceapa - pe un loc fruntas. Scorul a fost deschis repede de Gavrilescu, in minutul 2, acesta trimitand cu capul in poarta mingea centrata perfect din corner de Matinca. Una dintre vedetele onestene prezente in Copou, Iriza, a readus egalitatea pe tabela in minutul 9, insa, la pauza scorul avea sa fie favorabil gazdelor, gratie reusitei lui Basascu din ultimele secvente ale primului mitan, sut excelent sub transversala din lovitura libera de la 18 m. In partea a doua, ambele combatante au avut posibilitatea de a mai inscrie, dar situatia a ramas neschimbata pana spre final, cand Medeleanu a punctat pentru 3-1, stabilind scorul. Soponariu, introdus in joc in locul lui Andries, a centrat foarte bine din lovitura de colt pana la Medeleanu, care a trimis cu capul, marind diferenta de pe tabela la doua goluri in favoarea lui Poli.
Daca in partida de vineri seara antrenorii ieseni au aliniat la start formula standard, sambata, in fata divizionarei judetene RATC (antrenor Marian Moldovan), au evoluat mai tinerii din lot: Calinescu- Gavrilescu, Ilie, Paduret, Gheban-Soponariu, Vintila, Asanache, Butnaru-Murgu si Fieraru. In aceste conditii, partida a fost destul de echilibrata, rezultatul final fiind pe masura, 2-2 (2-0). Golurile gruparii antrenate de cuplul Nedelcu-Toiu au fost de fapt unul singur, cel al lui Vintila, al doilea fiind inscris de un adversar in propria poarta. In continuare, Poli va evolua, miercuri, intr-un alt meci amical la Roman, in compania Laminorului din localitate, sambata fiind programata "revansa" in dealul Copoului.

Page time :0.1828 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017934 (s)