Victorie fara resentimente pentru Mourinho

25 Februarie 2010
690 Vizualizari | 0 Comentarii
• Inter Milano - Chelsea Londra 2-1 (1-0) si TSKA Moscova - FC Sevilla (0-1), in ultimele doua partide contand pentru turul optimilor de finala ale Ligii Campionilor • Cele doua partide au inchis un prim capitol in prima mansa a optimilor Ligii, mansa incheiata cu cateva rezultate surprinzatoare

Fotbalul spectacol nu mai este de mult o enigma pentru echipele mari ale fotbalului european. Nici partidele de Liga Campionilor nu fac exceptie de la acest lucru, jocurile din aceasta competite fiind printre cele mai disputate de pana acum. Printre cele mai importante meciuri se numara si cel disputat ieri, intre International Milano, echipa antrenata de Jose Mourinho si fosta echipa a acestuia, Chelsea Londra. Jocul a fost unul spectaculos, cele doua formatii fiind preocupate sa-si apropie cat mai repede victoria. In cele din urma, actuala echipa a portughezului Mourinho a reusit sa castige partide, scorul final fiind de 2-1, la pauza tabela aratand un 1-0 pentru milanezi. Golurile au fost marcate de Milito, (min. 3) si Cambiaso (min. 55), pentru Inter Milano, respectiv S. Kalou (min. 51). Celalalt meci al serii a adus fata in fata echipa moscovita TKSA si spaniolii de la FC Sevilla. Jocul s-a incheiat insa nedecis, cele doua formatii terminand la egalitate, scor 1-1, prin golurile marcate de Mark Gonzales (min. 66), respectiv Negredo (min. 25). Cele doua echipe au etalat un fotbal spectacol, intalnirea aducand fata in fata doua foste castigatoare ale Cupei UEFA. Astfel, prima mansa a optimilor Ligii Campionilor a avut toate ingredientele pentru un fotbal de calitate, atat echipa rusa, cat si cea iberica practicand un joc deschis, fara retineri. Prima repriza a apartinut gazdelor, ratarile fiind la ordinea zilei la poarta spaniolilor, insa ghinionul i-a impiedicat pe rusi sa introduca mingea in poarta. Desi rusii au dominat, golul a cazut tot în poarta lor. Navas a patruns pe dreapta, a centrat excelent în fata portii lui Akinfeev si dupa o eroare a aparatorului Ignashevich, Negredo a îndeplinit o simpla formalitate, din 5 metri, facand ca scorul sa devina 1-0 pentru Sevilla. Repriza secunda a venit ca o cursa de urmarire pentru echipa rusa, TSKA incercand cu disperare sa gaseasca macar golul egalizator. Acesta a venit in cele din urma, Gonzales reusind sa readuca speranta in randul suporterilor TSKA-ului. Din nefericire pentru echipa sa, nu s-a mai intamplat mare lucru, FC Sevilla izbutind sa plece cu un egal mai mult decat favorabil din deplasare, lucru care o transforma in favorita la calificarea in sferturile Ligii. Sevilla mai trebuie sa treaca un hop, jocul retur care se va disputa pe data de 16 martie, pe arena "Ramon Sanchez Pizjuan" din Sevilla. Pe langa cele doua dispute de aseara, zilele trecute au mai avut loc si alte partide care au contat pentru optimile Ligii Campionilor. Astfel, in primele patru jocuri din optimi, meciuri disputate saptamana trecuta, au fost inregistrate rezultatele: Lyon - Real Madrid 1-0, Milan - Manchester United 2-3, FC Porto - Arsenal 2-1, Bayern Munchen - Fiorentina 2-1. Marti s-au mai disputat si partidele VfB Stuttgart - FC Barcelona 1-1 si Olympiakos Pireu - Girondins de Bordeaux 0-1.