Victorie in mocirla pentru fotbalistii ieseni

13 Iulie 2005
636 Vizualizari | 0 Comentarii
•Desi partida cu FC National a fost anulata in prima faza, ieri antrenorul Ionut Popa a insistat ca jucatorii sai sa dispute un meci amical, chiar si pe un teren mocirlos •In cele din urma partida s-a disputat si a aratat mai mult ca un meci de polo •Poli a castigat disputa cu echipa bancara cu scorul de 2-1 (0-0) •Vineri si sambata sunt programate inca doua jocuri de verificare, cu Gloria Bistrita si din nou cu FC National

Desi in cursul zilei de luni amicalul dintre Politehnica Iasi si FC National fusese amanat din cauza conditiilor meteo nefavorabile, antrenorul iesenilor, Ionut Popa, a insistat pentru ca acest joc sa se dispute indiferent de starea proasta a terenului. Astfel, cele doua formatii s-au infruntat ieri pe un teren impracticabil, semanand mai mult cu o partida de polo. Cele doua careuri erau adevarate balti prin care mingea abia trecea spre buturile adverse. In aceste conditii, fotbalistii ieseni au reusit sa se impuna cu scorul de 2-1, profitand tocmai de starea proasta a terenului. Prima repriza a fost una in care bancarii s-au miscat mai bine, profitand si de faptul ca la Poli au evoluat mai multi jucatori proaspat transferati. Echipa din Cotroceni a avut doar doua suturi mai periculoase, ambele scotandu-l in evidenta pe portarul Alexandru Traian Marc, transferat in aceasta pauza competitionala de la FC Brasov. De partea cealalta, iesenii au avut o bara prin Soriano, in minutul 43. In actul secund, la Poli au intrat mai multi jucatori cu experienta, astfel ca jocul elevilor lui Ionut Popa s-a imbunatatit considerabil, in pofida terenului mocirlos. Primul gol al meciului a fost reusit de argentinianul Lopez, in minutul 57, Politehnica reusind sa egaleze treisprezece minute mai tarziu, prin Marius Onofras. Cu cateva secunde inainte de finalul partidei arbitrate de ieseanul Anton Helesteanu, Poli a reusit sa inscrie golul victoriei prin Mitruc, care a impins in poarta un balon sutat de Vrajitoarea si care s-a oprit in balta din fata buturilor echipei bancare. Antrenorul Ionut Popa a trimis in teren urmatorul unsprezece: Marc - Toma, Raponi, Ciobanu, Matei, Bordeanu - Stanciu, Gavatorta, Ciubancan - Soriano, Ronaldo. Pe parcursul meciului au intrat toti jucatorii ieseni, mai putin Romica Miclea, care este in urma cu pregatirea si a alergat separat pe toata perioada jocului. In afara meciului cu FC National, Poli va mai disputa in stagiul montan de la Campulung Moldovenesc inca doua partide de verificare, vineri, cu Gloria Bistrita, si sambata, din nou impotriva formatiei FC National.

Page time :0.1879 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016764 (s)