Victorie italiana pentru plaiesii lui Popa

7 August 2006
629 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Popa
• Politehnica Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 1-0 (0-0), in etapa a II-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 66 de cehul Martin Cernoch • Dupa primele doua etape din campionat, Poli are doua victorii si nu a primit inca nici un gol • Cu acest succes si dupa jocul rezultatelor, formatia din dealul Copoului si-a asigurat, cel putin pana saptamana viitoare, un loc pe podiumul Ligii I de fotbal • Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare, echipa FC National Bucuresti

Peste opt mii de spectatori au urcat ieri dupa-amiaza dealul Copoului, la reintlanirea cu fotbalistii Politehnicii Iasi, care au rasplatit increderea fanilor si au castigat cu scorul de 1-0 derbiul Moldovei cu Ceahlaul Piatra Neamt. Singurul gol al unei partide precedate de declaratii razboinice venite din partea nemtenilor si incheiata cu o serie de acuze ale primarului Gheorghe Stefan la adresa omologului sau, Gheorghe Nichita, a fost marcat de cehul Martin Cernoch, atacant pentru care presedintele Sorin Boca a insista in iarna anului trecut.

Meciul cu Ceahlaul a fost la dizpozitia iesenilor, care fara sa forteze foarte mult si-au trecut in cont inca trei puncte, care-i mentin pe podiumul Ligii I, cel putin pana etapa viitoare, cand Poli va intalni in deplasare, formatia FC National Bucuresti. Astfel, dupa primele doua etape din campionat, in care a beneficiat si de un program avantajos, Poli are 2 victorii si nu a primit inca nici un gol.

Debut slab

Prima repriza a meciului din dealul Copoului a fost saraca in faze de poarta si a fost dominata de plaiesii lui Ionut Popa. In minutul 12, Tincu a sutat superb de la 25 metri, iar mingea trimisa de tanarul jucator iesean a trecut razant cu bara portii aparate de Covrig. Sase minute mai tarziu, Bilba a trimis cu capul dupa un corner executat de acelasi Tincu, dar portarul nemtean s-a intins foarte bine si a retinut in ultima clipa de pe linia portii. Singura actiune mai de Doamne - ajuta a oaspetilor a fost consemnata abia in minutul 30, cand Costel Ilie a sutat slab din interiorul careului, dar Branet a scapat mingea din mana in fata portii, fiind insa salvat de plasamentul excelent al capitanului Bogdan Onut. Pana la final, Poli a mai trecut o data pe langa deschiderea scorului, dar sutul lui Miclea, dupa o combinatie rapida cu Cernoch, a fost deviat in corner de defensiva lui Mihai Stoica. Dupa odihna, Tincu si-a mai incercat o data sutul din marginea careului de 16 metri, dar mingea a trecut mult peste poarta lui Covrig, pentru ca in minutul 65, oaspetii sa rateze o ocazie importanta de a deschide scorul, la o actiune superba a lui Tiberiu Serban, care ajuns fata in fata cu portarul Branet a preferat o pasa aiurea in centrul careului, in locul unui sut sanatos.

Salvatorul Cernoch

Aceasta avea sa fie insa ocazia care a dat semnalul trezirii in echipa Politehnicii, pentru ca, la doar un minut distanta, Cernoch a profitat de o gafa a lui Nohai si a inscris cu sete din marginea careului mic, aruncand in aer tribuna ieseana. Interesant este ca inainte de incheierea fazei din care cehul a inscris unicul gol al partidei antrenorul Ionut Popa intentiona sa-l inlocuiasca pe Cernoch, razgandindu-se insa in momentul in care acesta a inscris. Abia la acest scor, oaspetii si-au dovedit limitele si au cazut definitiv, pe teren existand o singura echipa, Politehnica Iasi. Pana la ultimul fluier al arbitrului Sorin Corpodean, iesenii au mai trecut pe langa majorarea scorului de cel putin patru ori. Mai intai, in minutul 81, Onofras a sutat in forta din coltul careului de 16 metri, dar Covrig s-a intins si a boxat torpila mijlocasului iesean, pentru ca patru minute mai tarziu Radu Ciobanu sa execute foarte bine o lovitura libera de la 20 metri, lateral stanga, dar mingea a lovit bara transversala a portii lui Covrig. In fine, in minutul 89, Iurisniti a tras puternic de la 25 metri, dar portarul nemtean a fost din nou la datorie, pentru ca ultima faza a partidei sa-l aiba in prim plan pe Sfirlea, care a sutat foarte bine de la 20 metri, iar acelasi Covrig s-a intins si a respins acrobatic in corner. Astfel, s-a scris soarta unei partide, pe care Poli a castigat-o la limita, cu 1-0, fara sa forteze, in stilul caracteristic al antrenorului Ionut Popa, un mare adept al fotbalului italian. Pana etapa viitoare, cand se va deplasa in Cotroceni, pentru jocul cu FC National, programat sambata, de la ora 21.00, Poli priveste de sus celelalte echipe, avand asigurat un loc pe podiumul Ligii I de fotbal.

Fotbal si literatura la Muzeul Sadoveanu

Sambata seara, cu incepere de la ora 20.00, a fost programat al treilea episod din seria actiunilor culturale organizate de Politehnica in colaborare cu Muzeul Literaturii Romane si cu Primaria Iasi. La Casa cu turn, din dealul Copoului, locatia Muzeului Mihail Sadoveanu, s-au reunit pentru a discuta despre fotbal si literatura personalitati ale vietii sportive si culturala din municipiul Iasi. Astfel, sub coordonarea lui Liviu Apetroaie, manifestarea s-a bucurat de prezenta lui Mircea Radu Iacoban, a artistului plastic Teodor Visan sau a fotografului Corneliu Grigoriu, dar si a antrenorului Ionut Popa, impreuna cu intreg lotul Politehnicii si a directorului economic Vasile Dascalu. Pentru ca a doua zi aveau meci, fotbalistii ieseni au zabovit la Casa cu turn doar 30 de minute, timp in care au vizitat muzeul si au schimbat impresii cu cei prezenti. Luna viitoare, organizatorii acestor manifestari, din seria Fotbal si Literatura vor programa o noua runda de discutii, de aceasta data la Muzeul teatrului, de pe strada Vasile Alecsandri. "A fost o noua seara placuta, poate cea mai frumoasa de pana acum. Dupa ce am vizitat muzeul si expozitiile de aici, am discutat toata seara, intr-un cadru relaxant despre fotbal si literatura", a declarat directorul economic al Politehnicii, Vasile Dascalu, cel care impreuna cu directorul de marketing Dumitru Doroftei, coordoneaza din partea echipei de fotbal aceasta serie de actiuni culturale.

Declaratii la finalul meciului

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Ma bucur foarte mult pentru aceasta victorie. Recunosc ca nu mi-a fost teama de adversar, pentru ca toate declaratiile dinaintea jocului ne-au motivat foarte mult. Cred ca scorul putea lua proportii, pentru ca nemtenii nu ne-au pus probleme, decat in foarte putine cazuri, si atunci doar cu niste mingi lungi. Il felicit pe Covrig, pentru ca a avut cateva interventii foarte bune, limitand astfel proportiile scorului. Publicul spectator a fost si de aceasta data admirabil si s-a vazut ca intotdeauna cand joaca Politehnica este o sarbatoare. Ma bucur, de asemenea, ca toti cei trei jucatori introdusi in teren dupa pauza au dat un randament foarte bun. Totusi, daca vom castiga toate meciurile pana la final, cred ca voi fugi intr-o noapte, prin gradini, ca sa scap de jucatori"
Mihai Stoica, antrenor Ceahlaul Piatra Neamt: "Astazi (ieri - n.r.) a castigat echipa mai buna, care a alergat mai mult, a combinat mai mult si a avut mai multe ocazii. Practic, am fost surclasati la toate capitolele si victoria Politehnicii este absolut meritata. Noi am prins o zi mai slaba si nu avem nici o scuza, chiar daca am ratat si noi doua ocazii, oricum impotriva cursului jocului, zic eu. Pentru noi a contat foarte mult schimbarea lui Forminte cu Nohai, pentru ca mi-a dat planurile tactice peste cap. Gandisem altfel jocul, dar asta nu mai are nici o importanta acum".
Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Ma bucur pentru aceste trei puncte, obtinute in fata unei echipe bune, care ne-a pus probleme. Puteam castiga mult mai clar, cu doua-trei goluri diferenta, dar am ratat prea mult. Dupa acest nou succes si in ce ne priveste, continuam sa jucam fotbal si sper sa ramanem pe podium cat mai mult timp. Cat despre prima pentru baieti, nu stiu ce sa zic, intrebati-l pe prefectul Radu Prisacaru, ca poate va raspunde el de unde luam banii"