Victorie muncita a voleibalistelor Penicilinei

25 Februarie 2008
834 Vizualizari | 0 Comentarii
• Penicilina Iasi - Volei 2004 Constanta, 3-1, intr-un meci din etapa cu numarul 19 a Diviziei A1 de volei feminin • Echipa de pe litoral a inceput foarte bine meciul si a fost la un pas sa produca o surpriza uriasa • Etapa viitoare, Penicilina va intalni, in deplasare, formatia Rapid Bucuresti

Meci pe viata si pe moarte in sala Penicilina din Iasi. Echipa cu acelasi nume a avut o misiune dificila in fata formatiei Volei 2004 Constanta, o grupare care s-a intarit considerabil in pauza competitionala. Echipa de pe litoral si-a completat garnitura cu trei jucatoare venite tocmai din Canada si cu antrenorul sarb Aleksandar Boskovic pe banca tehnica. Totusi, chimistele lui Nicu Roibescu si ale Ecaterinei Covalciuc au tratat cu multa lejeritate debutul partidei, mai ales dupa ce au condus in primul set cu 5-1, 10-6, 16-11 si 18-13. Cu multa tenacitate insa, oaspetele de pe litoral au revenit in joc si au egalat la 18-18 si 20-20, dupa care s-au detasat surprinzator la 23-20 si 25-22, castigand nesperat primul act in doar 22 de minute, mai ales prin forta in atac a fostei internationale Melania Alexe si a canadiencelor Shelley Chalmers si Tammy Mahon.

Setul al doilea, consumat in 27 de minute si de un real dramatism, a adus din nou Penicilina in prim plan, gazdele conducand cu 7-3, 11-5, 18-12 si 20-18. Urmeaza un nou recul in tabara gazdelor, speculat si de data aceasta de dobrogence, jucatoarele de pe litoral preluand din nou conducerea cu 21-20 si 23-22. Cu sabia deasupra capului, iesencele au egalat la 23-23. Ultimele doua mingi au fost castigate insa de Penicilina, sarboaica Aleksandra Rankovic loband inteligent o minge in terenul oaspetelor (25-24), iar ridicatoarea canadianca Larissa Cundy a gresit preluarea la ultima minge a setului (26-24 pentru iesence). Dupa 1-1 la seturi, experienta iesencelor si-a spus cuvantul si Penicilina a defilat in ultimele doua acte, castigate de iesence. In final, Penicilina a invins pe Volei 2004 Constanta cu 3-1 (22-25, 26-24, 25-15, 25-17), dar nu mult a lipsit ca marea surpriza a rundei cu numarul 19 sa se inregistreze la Iasi. Jucatoarele de la malul marii alcatuiesc acum o echipa ambitioasa si de temut pentru orice formatie din prima liga. Sub conducerea cuplului de arbitri Anghelus Cotoanta (Bucuresti) - Alin Meteizer (Ploiesti), partida fiind observata de bucuresteanul Radu Farmus, Penicilina a mizat pe urmatoarea formula: Olga Pavlova - Aleksandra Rankovic, Anca Nicolau, Olena Yena, Mihaela Ionescu, Valentina Rusu - Andreea Catcoan (libero).

Au mai jucat: Tatiana Popa si Ecaterina Lupu. Interesant este ca la meciul de sambata au fost prezenti mai multi arbitri de volei, cu caiete de notite pe brate si care au scris de zor pe toata durata disputei. La finalul partidei, Radu Farmus, observatorul meciului de la Iasi si presedintele Colegiului Central al Arbitrilor din cadrul FR Volei, a anuntat ca la Iasi a fost programata o instruire practica. Antrenorul Ecaterina Covalciuc a recunoscut la finalul partidei ca iesencele au luat jocul in usor. "Dusul rece de la inceputul partidei ne-a adus cu picioarele pe pamant. Ne-am revenit in continuare si am invins clar si meritat. Ma bucur ca am obtinut un nou succes", a declarat Ecaterina Covalciuc. Etapa viitoare, programata sambata, 1 martie, iesencele vor avea un meci dificil in capitala, in fata fostei campioane Rapid Bucuresti.