Victorie pentru antrenorul Ionut Popa

20 Septembrie 2006
753 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - UTA Arad 1-0 (1-0), in etapa a VIII-a a Ligii I de fotbal • De la meci a lipsit antrenorul Ionut Popa, care isi va inmormanta astazi socrul, dar jucatorii si conducerea clubului au dedicat succesul tehnicianului iesean • Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 30 de Martin Saric, la prima reusita in Romania • Cu acest succes, Poli urca cel putin un loc in clasamentul Ligii I, avand sansa sa reintre in careul de asi al fotbalului romanesc, in functie de rezultatele de astazi • Etapa viitoare, Poli va intalni, duminica, pe FC Vaslui

"Nascut in Banat, de Iasi respectat", scria pe un banner al galeriei Politehnicii, inaintea meciului cu UTA Arad, din etapa a VIII-a a Ligii I de fotbal. Personajul la care facea referire bannerul galeriei este Ionut Popa, antrenorul gruparii din Copou, si nu doar suporterii, ci si fotbalistii ieseni au jucat cu gandul la tehnicianul care a lipsit de la meci, din cauza ca astazi, la Arad, isi va inmormanta socrul. Cum nu au putut fi alaturi de antrenorul lor, Onut si compania i-au dedicat acestuia o victorie in fata aradenilor si un strop de liniste inaintea meciurilor cu granzii Steaua, Dinamo si Rapid. Singurul gol al meciului dintre Poli si UTA lui Lacatus, primit cu aplauze generoase de publicul iesean, a fost marcat de Martin Saric, in minutul 30, la prima reusita in campionatul romanesc. Mijlocasul croato-argentinian a inscris printr-un sut de la 20 metri, deviat in poarta lui Daniel Tudor, de fundasii aradeni. In afara golului, gazdele au trecut in alte cateva randuri pe langa majorarea scorului, dar nu au reusit sa mai puncteze pe tabela de marcaj.

Bara lui Cernoch

Prima ocazie a meciului a apartinut gazdelor, dupa ce Martin Cernoch s-a trezit singur cu portarul Daniel Tudor, dar nu a stiut ce sa faca si a fost blocat in ultima secunda de goal-keeper-ul aradenilor. Dupa golul lui Saric, care a aruncat in aer intreaga tribuna ieseana, Poli a mai ratat cateva ocazii bune de a se desprinde pe tabela de marcaj. Mai intai, in minutul 33, Bilba a scapat singur spre poarta adversa, a fost tras de tricou de un fundas aradean, dar nu a cazut, a preferat sa continue faza, dar dupa ce l-a driblat si pe Tudor, Rusu a respins mingea de pe linia portii. Balonul a ajuns din nou la atacantul lui Ionut Popa, care a fost insa blocat in ultima clipa de portarul Tudor. Faza s-a incheiat astfel fara efecte pe tabela de marcaj, dar arbitrul Marius Martis a gresit grav deoarece era obligat ca, dupa ce a lasat avantaj la Bilba, sa intoarca faza, sa dicteze lovitura de la 11 metri pentru Poli si eventual cartonas galben pentru fundasul aradenilor. Patru minute mai tarziu, Sfirlea, jucatorul meciului, ieri, a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Cernoch, dar portarul aradenilor a avut un reflex de exceptie si, cu ajutorul barei, a respins balonul trimis de atacantul ceh. In primele 45 de minute, oaspetii pregatiti de legenda Stelei, Marius Lacatus, nu au trimis decat un singur sut spre poarta lui Branet, prin Alin Cotan, in minutul 27.

Joc tactic

In repriza a doua, iesenii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si, pe fondul schimbarilor defensive ordonate de antrenorul Narcis Ciocarlan, care a condus echipa de pe banca tehnica in locul lui Ionut Popa, au facut pasul inapoi, cedand deliberat mijlocul terenului echipei oaspete. Chiar si asa insa, Mara si compania nu au reusit sa se apropie prea periculos de porta lui Cristian Branet, care in afara unor centrari lungi in careu, nu a avut ce apara in jocul de aseara. In aceste conditii, gazdele au incercat cateva iesiri pe contraatac, cea mai periculoasa dintre acestea fiind consemnata in minutul 83, cand Sfirlea a aruncat o pasa de 30 metri pana la Bilba, care a fost faultat in postura de ultim aparator de Rusu, dar arbitrul din Focsani, Marius Martis i-a acordat doar cartonas galben jucatorului aradean. Lovitura libera, de la 20 metri, a fost executata de Tincu, care a trimis insa slab in bratele portarului Daniel Tudor. In fine, ultima ocazie a partidei a apartinut tot iesenilor, dar Bilba, scapat din nou singur in careu, a trimis slab in bratele goal-keeper-ului aradean. Astfel, Poli a mai castigat un joc la limita, cu 1-0, o victorie italiana asa cum ii place antrenorului Ionut Popa. De altfel, la finalul partidei, toti jucatorii ieseni, antrenorul secund Narcis Ciocarlan si presedintele Sorin Boca, au dedicat cele trei puncte tehnicianului Ionut Popa, care astazi, la Arad, isi va inmormanta socrul decedat luni dimineata. Popa a urmarit jocul dintre Poli Iasi si UTA dintr-un bar in comuna Sebis, aflata la 10 kilometri de locul unde va fi inmormantat socrul sau si a tinut in permanenta legatura cu conducerea tehnica a Politehnicii. La finalul meciului, tehnicianul din Copou le-a multumit jucatorilor pentru victorie si a remarcat ca, de aceasta data, Poli a evoluat mai putin ofensiv decat in alte jocuri. Cu acest succes, Poli urca cel putin un loc in clasamentul Ligii I, avand sansa sa reintre in careul de asi al fotbalului romanesc, in functie de rezultatele de astazi. Astfel, daca Otelul Galati si Poli Timisoara termina jocul de astazi, de la ora 17.00, la egalitate, iesenii vor urca pana pe locul 4 in clasamentul la zi al Ligii I de fotbal. Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare, duminica, 24 septembrie, de la ora 17.00, pe FC Vaslui, intr-un nou episod al razboiului din Moldova.

Declaratii la finalul partidei

Narcis Ciocarlan, antrenor secund Politehnica Iasi: "A fost un meci important pentru noi toti, pe care i-l dedicam lui Ionut. Am vorbit cu el dupa meci si le-a transmis baietilor ca ii pupa si ca ii imbratiseaza. Victoria noastra este absolut meritata, oaspetii neavand nici o ocazie notabila. Toti baietii au muncit, dar pe final i-am simtit ca le-ar fi frica de meci si s-au retras prea mult. Arbitrajul nu vreau sa-l comentez, dar eu zic ca nu au fost probleme".
Marius Lacatus, antrenor UTA Arad: "M-am asteptat la un meci bun si sa scoatem puncte la Iasi pentru ca am intrat in zona nisipurilor miscatoare. Meciul a fost dominat de Poli, insa iar noi nu am reusit sa ne cream ocazii. Din pacate, este al treilea meci consecutiv pe care il pierdem. Am observat ca am fost primit cu caldura de publicul iesean si de obicei se intampla acest lucru pe oriunde am jucat. Imi pare rau de ce i s-a intamplat lui Ionut Popa si sunt alaturi de el. Acum vorbim de acest meci, apoi urmeaza altele, dar astfel de momente raman in suflet".

Politehnica Iasi - UTA Arad 1-0 (1-0)
Marcator: Martin Saric (`30)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 8.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma, Bernard, Onut, Bordeanu - Onofras (`76 Buta), Iurisniti, Saric (`90 Ciobanu), Sfarlea - Balba, Cernoch (`56 Tincu). Antrenor: Ionut Popa.
UTA Arad: Tudor - Vasiljevic, Simion, Miloslavievic, Hidisan (`73 Apostu) - Cotan, Rusu, Danalache (`62 Oncica), Mara - Balint, Balan (`46 Costisor). Antrenor: Marius Lacatus.
Jucatorul partidei: Sebastian Sfarlea
Arbitri: Marius Martis - 6, Ioan Onicas - 7, Gheorghe Negoita - 7.