Victorie superba pentru baschetbalistele de la CS National

23 Octombrie 2006
658 Vizualizari | 0 Comentarii
• CS National Iasi - Somesul Dej 95-63 (27-25,29-12,22-17,17-9), in etapa a III-a a Diviziei A de baschet feminin • Cea mai buna jucatoare a partidei a fost Olga Cazac, care a marcat nu mai putin de 48 de puncte • Aceasta este a doua victorie din trei jocuri pentru CS National, care poate fi revelatia campionatului

Baschetbalistele de la CS National au obtinut o noua victorie superba pe teren propriu, trecand de Somesul Dej cu scorul de 95-63 (27-25, 29-12, 22-17, 17-9). Iesencele au facut spectacol si se anunta inca de acum una dintre revelatiile acestei editii de campionat. De altfel, dupa trei etape, jucatoarele lui Gabi Mihailescu au adunat deja doua succese, in celalalt meci pierzand in fata uneia dintre cele mai bune grupari din Divizia A, Olimpia Bucuresti. In meciul disputat sambata, in sala Universitatii Tehnice Gheorghe Asachi, din complexul studentesc Tudor Vladimirescu, jucatoarele iesene au luptat doar cu tabela de marcaj, incercand sa faca suta de puncte intr-un joc, performanta care ar fi fost un record pentru o echipa infiintata in urma cu mai putin de 3 ani. Pana la urma, gazdele au fost aproape de suta, reusind sa inscrie 95 de puncte, rivalei din editia trecuta de campionat, ambele echipe luptand atunci pentru evitarea retrogradarii. Cele mai bune jucatoare ale partidei au fost cele trei baschetbaliste transferate in pauza competitionala din Republica Moldova. De departe insa, cea mai buna jucatoare a fost Olga Cazac, care a inscris nu mai putin de 48 puncte in meciul de sambata. Ca un fapt inedit insa, la pauza mare, Cazac avea la activ 35 de puncte inscrise, in timp ce intreaga echipa adversa avea 37 de puncte marcate. De asemenea, o evolutie foarte buna au avut si Irina Suetina, care si-a motivat exemplar colegele prin ambitie si devotament, dar si Ala Causan, care a fost practic de netrecut in aparare. In aceste conditii, gazdele nu au avut emotii decat in debutul partidei, cand echipa din Dej a condus cu 5-3, incheind primul sfert doar cu 27-25. Apoi, jucatoarele din Republica Moldova au iesit la rampa si au realizat o incredibila serie de 6 cosuri de trei puncte numai in sfertul secund.

Lupta cu suta de puncte

La pauza mare, CS National avea deja un avantaj linistitor de 19 puncte, scor 56-37. Pana la finalul meciului, singurul obiectiv al iesencelor era sa atinga suta, ratat de putin, mai ales pe fondul oboselii acumulate de Olga Cazac, care si-a mai stricat procentajul aruncarilor de trei puncte (8 din 12). Singura tristete a conducerii clubului, la finalul unei partide frumoase, a fost ca in sala din Tudor Vladimirescu nu au venit mai multi spectatori sa asiste la spectacolul oferit de trupa lui Gabi Mihailescu. "Ne pare rau ca nu au venit mai multi oameni la partida. Au ce vedea si, asa cum le-am promis, vom face spectacol si veti vedea ca putem obtine si rezultate importante. Ii asteptam pe toti, de la spectatori la sponsori, la meciul de peste doua saptamani, cand vom primi vizita campioanei BC Icim Arad", a declarat la finalul jocului presedintele CS National Iasi, Marius Cosoi. In jocul de sambata, punctele formatiei CS National au fost realizate de: Cazac - 48 (8X3), Suetina - 20 (3X3), Causan - 12 (1X3), Gavrilescu - 8, Bordeianu - 6 si Borcila - 1. Dupa acest succes, trupa ieseana se afla pe o pozitie mai mult decat onoranta in Divizia A, adica locurile 2-5, dar greul abia acum incepe. Astfel, etapa viitoare, programata sambata 28 octombrie, iesencele vor juca la Targoviste, cu Municipal din localitate, formatie care in aceasta etapa a invins-o chiar pe BC ICIM Arad, cu 72-47, adversara de peste doua runde a CS National.

Page time :0.1736 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018966 (s)