11 Martie 2010
812 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid a remizat aseara cu Olympique Lyon, 1-1, în returul optimilor Ligii Campionilor, si a fost eliminata pentru a sasea oara consecutiv din aceasta faza a competitiei. Statistica era de partea francezilor. Real Madrid nu se calificase în ultimii cinci ani în sferturile Ligii si n-o învinsese niciodata pe Lyon într-un meci oficial. Desi cei 90.000 de suporteri spanioli cantau la începutul meciului "Ne vom întoarce!", convinsi ca cea mai scumpa echipa din lume va remonta înfrangerea (0-1) din tur, Real Madrid nu a trecut nici de aceasta data de cosmarul Lyon. "Galacticii" au început în forta partida: Cristiano Ronaldo a marcat chiar în minutul sase, dintr-o pasa excelenta a lui Guti. Portughezul l-a driblat în stilu-i caracteristic pe Cris si l-a învins pe Lloris cu un sut cu stangul, care a trecut printre picioarele portarului francez. Golul le-a dat viata gazdelor, care au ratat ocazie dupa ocazie pe tot parcursul primei reprize.

Au ratat finala de pe "Bernabeu"

Dupa 45 de minute, în care Lloris a fost îngerul pazitor al lui Lyon, raportul ocaziilor era covarsitor pentru spanioli: 6-0. Cliseul "ocaziile se razbuna" s-a potrivit perfect trupei lui Pellegrini. Real Madrid s-a schimbat radical în partea a doua: Cristiano Ronaldo si Higuain, eroii ratarilor din prima parte, "au disparut" de pe teren, la fel cum au disparut si ocaziile "galacticilor". Iar Pjanic le-a spulberat suporterilor spanioli visul de a o revedea pe Real Madrid pe "Bernabeu", pe 22 mai, cand se va disputa finala Ligii Campionilor.

194 de milioane de euro a cheltuit Real Madrid în vara pentru a-i aduce pe Cristiano Ronaldo, Kaka si Benzema
Lyon s-a calificat de fiecare data mai departe în cupele europene dupa ce a castigat în tur