15 Mai 2010
1047 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj a caştigat al doilea titlu din istorie, iar în toamnă vor juca direct în grupele Champions League. "Feroviarii" au învins azi Internaţional Curtea de Argeş cu scorul de 2-1 şi şi-au asigurat matematic titlul de campioană în Liga I cu o etapă înainte de final.

CFR Cluj a dominat partida disputata pe stadionul Doctor Constantin Radulescu, dar a marcat doar dupa doua greseli ale lui Viera, jucator imprumutat de gruparea din Gruia la Curtea de Arges.

CFR Cluj a inceput campionatul avandu-l ca antrenor pe portughezul Antonio Conceicao, dar acesta a fost inlocuit, la 12 noiembrie 2009, dupa 13 etape, de italianul Andrea Mandorlini. Pentru CFR Cluj au marcat Bud '32 si Deac '75, in timp ce pentru International Curtea de Arges a inscris Apostu '67.

1-0: in minutul 32, Peralta a trimis o pasa printre fundasii argeseni, Vieira a ratat interceptia, Bud a receptionat balonul aproape de careul mic al oaspetilor si a sutat peste portarul Marius Popa.

1-1: in minutul 67, Matei a centrat in careul gazdelor, Bogdan Apostu reusind sa marcheze printr-o lovitura de cap.

2-1: in minutul 75, Deac a reusit sa marcheze pentru CFR Cluj dupa o preluare pe piept in careul oaspetilor si un sut care a intrat in plasa dupa ce a lovit si bara portii lui Popa.

Din minutul 82 al meciului, mijlocasul portughez al echipei CFR Cluj, Dani, a fost eliminat de arbitrul Teodor Craciunescu dupa un fault asupra lui Radut.

CFR: 1. Nuno Claro - 2. Tony , 6. Muresan, 3. Cabrera, 66. Edimar - 8. Peralta, 31. Dani, 19. Culio (16. Bottone '66) - 77. Deac, 9. Traore (11. De Zerbi '46), 85. Bud (5. Y. Kone '79) . Antrenor: Andrea Mandorlini.

International Curtea de Arges: 12. M. Popa - 15. Matei, 3. Viera, 21. Chiriches, 24. Frasineanu - 2. Bacila, 23. Fl. Popa, 14. Voiculet (11. Stoianov 89), 5. E. Kone - 7. Radut, 9. Apostu (30. Stan '86) . Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Culio '35, Deac '65, Tony '82 / Bacila '51, Vieira '70, M. Popa '77, Apostu 82.
Arbitri: Teodor Craciunescu - Aurel Onita, Florin Stanescu - Florin Marcu
Observator: Alexandru Crisan

La meci au fost prezenti aproximativ 22.000 de spectatori, echipa oaspete fiind sustinuta de 15 fani.

Page time :0.1338 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019825 (s)