17 Martie 2010
887 Vizualizari | 0 Comentarii
TSKA Moscova era privita drept victima sigura în returul de la Sevilla, dupa 1-1 în primul meci, în capitala Rusiei, dar oaspetii au facut un joc superb, reusind sa castige cu 2-1. Japonezul Honda, omul care adusese duminica trecuta, în minutul 94, si primul succes în campionat, 1-0 cu Amkar Perm, a fost din nou eroul ros-albastrilor. Plasat în spatele "colosului" Necid, mijlocasul lui TSKA a pasat decisiv la golul marcat de ceh si a aplicat lovitura decisiva în repriza a doua a meciulul, cand l-a învins pe Palop din lovitura libera. E prima înfrangere înregistrata de Sevilla pe teren propriu, în istoria participarilor în Champions League, iar Barcelona ramane singura reprezentanta a Spaniei ce poate salva onoarea Primerei Division în Liga. De partea cealalta, sperantele andaluzilor se legau de revenirea starului brazilian Luis Fabiano, însa omul considerat de multi specialisti cel mai bun atacant al anului 2009 nu s-a regasit. La sfarsitul partidei, publicul de pe "Sanchez Pizjuan" a cerut insistent demisia antrenorului Manolo Jimenez, vinovat pentru ratarea unei calificari istorice în sferturile Ligii.