Vinul de Bordeaux, mai tare decat locomotiva ardeleana

5 Noiembrie 2008
652 Vizualizari | 0 Comentarii
Vinul de Bordeaux mai tare decat locomotiva ardeleana
• CFR Cluj-Girondins de Bordeaux 1-2 (1-2), intr-un joc contand pentru cea de-a patra etapa a Ligii Campionilor • Infrangerea de aseara a spulberat aproape toate sansele clujenilor de a mai prinde un loc in faza urmatoare a Ligii Campionilor • Etapa urmatoare o va gasi pe CFR acasa, in compania italienilor de la AS Roma, intr-un joc de-a dreptul decisiv

Joc crucial pentru calificarea in faza urmatoare a Ligii Campionilor. Jocul dintre CFR Cluj si Girondins de Bordeaux marca marele examen dat de trupa din Gruia. Victoria insemna practic un pas mai aproape de optimile Ligii, lucru nesperat la inceputul competitiei. Practic, clujenii isi jucau sansa de a merge in primavara europeana.

Cu toate astea, partida a inceput cum nu se poate mai prost. Din pacate pentru echipa campioana, lucrurile nu au stat intocmai cum si-au dorit, clujenii trebuind sa se recunoasca invinsi in cele din urma, asta pentru ca Bordeaux a plecat din Gruia invingatoare (scor 2-1). Jocul in sine nu a avut istoric. Dupa nici cinci minute de la startul partidei, o nesincronizare in defensiva clujenilor a facut ca Gourcuff sa marcheze nestingherit si sa inmarmureasca tribunele din Gruia. Parca treziti din letargie, ardelenii au luat cu asalt poarta francezilor, iar la o lovitura libera executata de Tony, portughezul Dani a expediat mingea in plasa portii adverse cu o lovitura de cap napraznica, aducand egalarea pe tabela de marcaj. Golul le-a dat aripi clujenilor, care in urmatoarele minute au luat pur si simplu cu asalt poarta francezilor, fiind chiar foarte aproape de a trece in avantaj, insa Kone nu a putut impinge mingea in poarta de la 2 metri, la o faza scoala a echipei din Gruia. Totusi, experienta echipei din Hexagon si-a spus cuvantul. Parca neimpresionati de jocul ardelenilor, francezii au pus incet stapanire pe joc si, cu cinci minute inainte de pauza, Wendel a executat perfect o lovitura libera de la 25 metri direct in plasa portii lui Stancioiu, ramas simplu spectator. Astfel, scorul a devenit chiar inainte de pauza 2-1 pentru Bordeaux, situatie cu care s-a si intrat la cabine. Nici cea de-a doua repriza nu a inceput stralucit pentru campioana Romaniei, asta pentru ca francezii au inghetat jocul la mijlocul terenului, nepermitand prea multe spatii pentru ca romanii sa-si desfasoare jocul de pase. Pana la finalul partidei, clujenii au incercat surd sa se apropie de poarta adversa, insa fara nici un fel de folos, astfel incat la finalul celor 90 minute, campioana Romaniei a trebuit sa se recunoasca invinsa pentru a doua oara in ultimele doua saptamani. Trombetta a decis sa introduca la startul partidei un 11 format din: Stancioiu-Pereira, De Sousa (`76-Deac), Cadu, Tony (`64-Panin)-Peralta (`68-E.Kone), Dubarbier, Dani, G. Muresan, Culio, Y. Kone. De partea cealalta, Laurent Blanc a trimis in teren o formula alcatuita din: Valverde-Chalme, Henrique, Diawara, Placente-Wendel (`78-Obertan), Diarra, Gourcuff (`78-Planus), Fernando-Bellion, Cavenaghi. La finalul partidei, antrenorul ceferistilor, Maurizio Trombetta, a aratat ca partida a fost pierduta din cauza a doua greseli nepermise de aparare si nu si-a putut ascunde dezamagirea fata de rezultatul final. "Am pierdut o partida deosebit de importanta in aceasta seara (ieri seara-n.r.). Am primit doua goluri din doua faze fixe, ceea ce ma nemultumeste. Am luat gol din minutul sase, dintr-o faza fixa, dar este un gol de echipa si nu sunt nemultumit, rezultatul este cel care ma nemultumeste. Jucam in Liga Campionilor, aici orice echipa despre care vorbim este impresionanta, nu doar un singur jucator face jocul", a spus italianul. In alta ordine de idei, pentru CFR urmeaza o noua partida infernala, acasa contra italienilor de la AS Roma, italienii trebuind sa-si respecte numele, mai ales dupa victoria senzationala de pe "Olimpico", 3-1 in compania britanicilor de la Chelsea Londra.

Page time :0.1287 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019650 (s)