Volei feminin: Victorie muncita pentru Penicilina

13 Martie 2006
988 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - CSU Targu Mures 3-2 (20, 15, 12), intr-un meci din faza a doua a grupelor Seriei A1 de volei feminin •Echipa ieseana mai are nevoie de o victorie in meciurile retur cu CSU Targu Mures si CSU Metal Galati pentru a termina campionatul pe locul sase

Meci greu pentru voleibalistele iesene in disputa cu formatia CSU Targu Mures, intr-un adevarat derby pentru ocuparea locului sase la finalul campionatului. Jucatoarele Penicilinei au trebuit sa transpire serios pentru a reusi sa castige disputa cu echipa la care evolueaza din acest campionat si fosta ieseanca Ana Maria Burcea. Cum erau obligate sa castige meciul disputat sambata dimineata in Sala Penicilina pentru a mai spera la ocuparea locului sase in clasamentul final, gazdele au inceput tare jocul impotriva muresencelor. Astfel, la 19 minute de la primul serviciu, elevele antrenorilor Nicu Roibescu si Sorin Pop isi trecusera deja in cont setul de debut cu scorul de 25-20. Ofensiva echipei gazda a continuat si in setul urmator, pe care Mutascu si compania si l-au adjudecat cu 25-15. La acest scor insa, in jocul iesencelor a intervenit relaxarea si CSU Targu Mures a inceput lupta pentru urmarirea Penicilinei. Tot in 19 minute, oaspetele au castigat setul al treilea, cu scorul de 25-15, pentru ca dupa alte 20 de minute scorul sa devina egal, 2-2 la seturi, dupa ce CSU Targu Mures a castigat setul patru cu 25-19. Dupa desfasurarea ostilitatilor, suporterii din Sala Penicilina se gandeau deja la partida pe care iesencele au pierdut-o in acest campionat in fata echipei Dinamo, tot dupa ce la un moment dat tabela de marcaj indica 2-0 pentru fetele lui Roibescu. De aceasta data insa, voleibalistele Penicilinei nu au mai repetat gafele din disputa cu Dinamo si au castigat setul decisiv cu scorul de 15-12, in doar 12 minute de la primul serviciu. In aceste conditii, echipa ieseana mai are nevoie de o victorie in meciurile retur cu CSU Targu Mures si CSU Metal Galati pentru a termina campionatul pe locul sase. Etapa viitoare, programata la sfarsitul acestei saptamani, Penicilina va intalni in deplasare formatia Universitatea Cluj.

Page time :0.1526 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018758 (s)