News Flash:

ZIUA JURIDICA

22 Martie 1999
740 Vizualizari | 0 Comentarii
Intrebare:: M-am casatorit in anul 1953, i-ar sotul mi-a decedat in 1980. Dupa trei ani m-am recasatorit, iar in 1992 am divortat. Am solicitat pensie de urmas dar mi s-a spus ca nu am dreptul. Este legal sau nu? (Elena Constantin - Hirlau)
Raspuns: Din pacate da. Intrucit v-ati recasatorit a-ti pierdut dreptul la pensia de urmas. Numai in situatia in care cea de-a doua casatorie a dumneavoastra, ar fi declarata nula aveti dreptul de a beneficia de pensia de urmas.

Intrebare: Am implinit virsta de 57 ani si mi s-a calculat o vechime mica de 9 ai, 8 luni si 20 zile. De la locul de munca actual mi s-a spus ca nu am dreptul sa ma pensionez, este normal? (Aglaia Dodu - Iasi)
Raspuns: Avind in vedere ca in conformitate cu art. 48 (3) din Legea nr. 3/1997, cind din insumarea perioadelor de vechime rezulta fractiuni mai mari de sase luni, se intregesc la un an, iar cind sint mai mici de sase luni de neglijeaza. Deci, conform art. 13 din Legea pensiilor, care inca mai este in vigoare aveti dreptul sa va pensionati.

Intrebare: Am 19 ani si am primit ordin de incorporare. Comit o infractiune daca nu ma prezint la unitatea militara unde am fost repartizat? (Stan Dumitru - Iasi)
Raspuns: Conform art. 52 din Constitutia Romaniei, obligatia satisfacerii stagiului militar, o au barbatii care au implinit virsta de 20 de ani. Deci, nu indepliniti conditiile prevazute de lege, pentru a fi subiect activ al infractiunii de neprezentare la incorporare, prev. de art. 354 alin. 1, cod penal.
legea pensiilor constitutia romaniei
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2016 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1691 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020928 (s)