A inceput perioada victoriilor

1 Februarie 2001
732 Vizualizari | 0 Comentarii
Baietii s-au tinut de cuvant

•Poli EuroBIT Iasi - Herlitz Mobex Tg. Mures: 76 - 71 (15 - 16, 24 - 11, 17 - 28, 20 - 16), in etapa a XIV-a din Divizia A la baschet masculin •Oficialii si-au batut joc de ziaristii prezenti la meci

Toata suflarea prezenta in Sala Polivalenta, ieri, la cuplajul handbal - baschet, astepta cu sufletul la gura meciul elevilor lui Petre Magurean si Radu Boisteanu, unul care anunta primul succes din retur. La capatul unei partide echilibrate, iesenii au reusit sa ofere publicului satisfactia primei victorii din acest an, obtinuta cu destule emotii. Primul sfert a fost unul extrem de echilibrat, cea mai mare diferenta de scor fiind de cinci puncte, 14 - 9, in favoarea oaspetilor. Repriza secunda a fost dominata clar de ieseni, trei cosuri de trei puncte realizate de Lupusavei (2) si Ilic, plus alte reusite de efect ale gazdelor facand ca tabela sa indice la pauza mare scorul de 39 - 27 pentru gruparea antrenata de cuplul Magurean - Boisteanu. Ca de obicei, repriza a treia a fost una foarte slaba pentru gazde, baietii antrenorilor Corui si Takacs apropiindu-se la doar un punct la finele mitanului. In ultimul sfert, cei mai putini optimisti dintre suporteri incepeau sa creada intr-un rezultat decis dupa prelungiri, insa nu a fost sa fie, C. Moscalu & Co reusind sa conserve avantajul. Repriza a inceput cu doua cosuri de doua puncte realizate de C. Moscalu si Ilic, diferenta de cinci puncte din acel moment fiind inregistrata si la finalul meciului. De remarcat jocul destul de bun al fostului iesean Vranceanu (Herlitz), dar si prestatia foarte buna, pe alocuri, a lui Ilic, cel mai bun marcator al partidei. Cat despre revenirea lui Murgoci in echipa ieseana, numai lucruri bune, "fugarul" din primele doua etape realizand sapte puncte. Au evoluat formatiile: Poli EuroBIT Iasi - C. Moscalu 12, Nanescu 12 (1x3), Ilic 23 (1x3), Lupusavei 8 (2x3), Anghel 8; Fl. Moscalu 6, Murgoci 7 (1x3); Herlitz Mobex Tg. Mures - Safar 19 (2x3), Vajda 15 (1x3), Saszgaspar 13 (2x3), Vranceanu 4, Trif 2; Luca, Cszinka 14 (2x3), Feleki 4.

Oficialul Dorin Fumu a tratat presa ieseana ca pe un gunoi

Reprezentantii mass-media din Iasi s-au confruntat ieri, la inceputul meciului de baschet, cu mari probleme in ceea ce priveste procurarea efectivelor celor doua formatii. Daca formulele echipelor care joaca intr-un meci ar trebui afisate la masa presei, mai ales intr-un meci de prima liga, la Iasi s-a ajuns ca ziaristii sa se milogeasca la masa oficiala pentru a procura hartia cu efectivele echipelor. Nu de putine ori am intampinat refuzuri categorice din partea celor care iau loc la masa oficialilor, asa cum s-a intamplat si ieri seara. Mai mult, masa rezervata noua, ziaristilor, este acoperita la fiecare meci de un strat gros de praf si, uneori, ocupata de simpli spectatori. Tragem un semnal de alarma in acest sens, pentru ca venim la meciurile in care sunt implicate echipele noastre spre a oferi amanunte cititorilor, iar oficialii si organizatorii ar trebui sa ofere sprijinul cerut. Din pacate, Dorin Fumu a luat in deradere presa locala inainte de a incepe meciul sus-amintit, trimitandu-i pe ziaristi sa ia formatiile complete de la antrenorii celor doua echipe, care dadeau la acea ora ultimele indicatii elevilor.