ACSMU Poli a inceput sezonul cu un esec - GALERIE FOTO

30 August 2010
2770 Vizualizari | 0 Comentarii
• Noua echipa a Iasului a debutat cu stangul in Seria a II-a a ligii secunde, fiind invinsa cu scorul de 1-0, de ACU Arad • Aradenii au deschis scorul repede, in minutul 4, prin Lupascu, si au mai ratat o sumedenie de ocazii • De la ACSMU Poli, fundasul central Petcu a fost eliminat in minutul 50 • Ionut Popa nu a stat pe banca tehnica si, la final, a acuzat vehement arbitrajul • "Nu stie, e de tot rahatul ce s-a întamplat aici! Nu degeaba sunt atatia arbitri la puscarie", a acuzat Popa

Noua echipa a Iasului, Asociatia Club Sportiv Municipal Universitar (ACSMU) Politehnica a debutat cu stangul in Seria a II-a, din liga secunda. Echipa ieseana, rezultata prin fuziunea dintre Tricolorul Breaza si Navoby Charity Cup, din Iasi, a fost invinsa la Arad, de formatia ACU, cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Lupascu, in minutul 4. Trupa din cartierul Aradul Nou a rapus, fara probleme, noua echipa a Iasului, condusa de la tribuna I de Grigore Sichitiu, de la tribuna II de Ionut Popa si de pe banca de Narcis Ciocîrlan. Conform site-ului www.sportarad.ro, studentii aradeni au început turati. Fostul jucator al Politehnicii, Ciubancan, a trimis cu capul alaturi în primul minut, apoi Lupascu a înscris, la a doua faza importanta ('4) - Dragos i-a ridicat mingea în careu si percutantul atacant a plasat cu capul peste portar! 1-0 a însemnat, însa, si momentul în care iesenii si-au adus aminte ca au în lot oameni care au jucat în prima liga, Robert Neagoe ('13) a tras din lovitura libera peste poarta. Meciul s-a echilibrat, moldovenii i-au avut pe Claudiu Ionescu si Drida extrem de activi, însa ACU s-a închis bine. Au urmat minute cu ritm bun, fara ocazii pana cu cinci minute înainte de pauza, cand tot Robert Neagoe a trimis primul sut pe poarta al vizitatorilor, neutralizat de Paul. Aradenii au început actul doi si mai tare decat primul. Culoarul le-a fost deschis si de eliminarea lui Petcu ('50), dupa un fault la Dragos, la 18 metri, din postura de ultim aparator. Cel putin asa a apreciat arbitrul Dan Monea, care a starnit furia iesenilor. Dupa care, ocaziile au curs: Gligor ('52) - lovitura libera deviata milimetric în corner, Lupascu ('54) – doua suturi în portar din aceeasi faza si acelasi Lupascu ('56) a ratat putin întalnirea cu centrarea lui Bundea. Iesenii au replicat prin faza care avea sa se dovedeasca cea mai periculoasa a lor din tot meciul, patrundere Claudiu Ionescu si finalizare la coltul lung, putin pe langa bara.

Popa sare la arbitri

Bundea l-a întins pe Manea ('72) cu sut la radacina barei, Sandru ('73) a lobat peste poarta goala, tanarul mijlocas drept al studentilor fiind blocat mai apoi în momentul sutului, dupa un contraatac ultra-rapid (78). Claudiu Ionescu a risipit ultima speranta de egalare a iesenilor, lovitura sa libera de la 17 metri a mers peste transversala (80). Ultimele zece minute n-au mai adus faze de poarta. Iasul a mai avut cateva zbateri, blocate la timp de partea aradeana, care s-a concentrat asa cum a trebuit si a stopat potentialul pericol. Antrenorul care ar fi trebuit sa conduca banca tehnica a Iasului, Ionut Popa, nu a semnat inca un contract cu Poli si a urmarit meciul de la tribuna a doua a stadionului din Aradul Nou, alaturi de prietenii sai, Ovidiu Pacurariu, Gheorghe Plesca si Ioan Kocsis-Josan. In stilul caracteriristic, Popa a rabufnit la finalul meciului, acuzand în termeni duri arbitrajul clujeanului Dan Monea. "Nu stie, e de tot rahatul ce s-a întamplat aici! Nu degeaba sunt atatia arbitri la puscarie. Nu ar trebui sa mai continue, acum a suferit o echipa, va urma alta. Numarul 5 de la gazde (Petrescu - n.r.) ar fi trebuit eliminat, la cate faulturi a facut. Iar eliminarea dictata împotriva lui Petcu e injusta, era în pozitie de penultim aparator, nu de ultim. Gazdele au jucat cu mingi la bataie, una le-a iesit. Au mai avut cateva ocazii, pe fondul superioritatii numerice, dar m-a surprins ca Iasul, echipa formata în doua saptamani, a putut sa joace asa de frumos. Va promova cine are bani, în rest, e Daciada", a zis Popa. Antrenorul secund Narcis Ciocîrlan, cel care a colaborat cu Popa la Iasi în Liga I, a fost cel care a condus echipa din postura de principal si a tinut sa-l laude pe Ionut Popa. "Ionut Popa e un antrenor deosebit si nu cred ca lumea stie cat e de iubit la Iasi. N-am mai vazut altul în tara sa fie asa", l-a elogiat fostul fotbalist al Politehnicii pe tehnician, dezvaluind apoi ca Grigore Sichitiu va anunta obiectivul echipei din Copou pe 9 septembrie, atunci cand se încheie perioada de transferuri. Grigore Sichitiu a declarat deja ca, in cursul saptamanii viitoare, va mai aduce cativa jucatori cu experienta la Iasi, jucatori care sa poata pune umarul la atacarea promovarii. Etapa viitoare, sambata, 4 septembrie, ACSMU Poli Iasi va disputa primul meci acasa, pe stadionul Emil Alexandrescu, impotriva formatiei FC Arges.