ACSMU Poli crede din nou in minuni

22 Noiembrie 2010
1362 Vizualizari | 0 Comentarii
Desi Poli a castigat Claudiu Ionescu l a enervat cumplit pe antrenorul Adrian Falub
• ACSMU Poli Iasi - Unirea Alba Iulia 4-0 (2-0), in etapa 13 a Seriei a II-a din liga secunda de fotbal • Iesenii nu au avut emotii in fata unui adversar modest si au punctat de 4 ori, prin Herghelegiu, Kamara si Cretu, dar si printr-un autogol al lui Stanciu • "Vom sti unde suntem abia dupa meciurile cu Sibiul si UTA, pe care le consider testele cele mai importante", a declarat antrenorul Adrian Falub, dupa meciul de sambata • Claudiu Ionescu a avut o disputa verbala cu antrenorul si a fost schimbat dupa doar 21 minute • Finantatorul Ionut Negoita a anuntat din nou ca va face curatenie la iarna

Dupa esecul incredibil de etapa trecuta, 1-0 pe terenul echipei Ariesul Turda, fotbalistii ieseni au luat o gura importanta de oxigen, dupa ce-au invins cu 4-0 pe Unirea Alba Iulia. In fata unei formatii care a venit la Iasi cu foarte multi juniori si jucatori lipsiti de experienta, baietii lui Adrian Falub nu au avut nici o emotie si au defilat pe teren, dand sperante ca gruparea din Copou poate promova chiar la sfarsitul acestui sezon. In fata a doar cateva sute de spectatori, Poli a inceput tare jocul si in minutul 2 Kamara a tras in portar din pozitie buna, pentru ca in minutul 15 Cohen sa-l forteze pe Stanciu sa impinga mingea in propria poarta, dupa o centrare perfecta de pe dreapta a lui Ramses Gado. La acest scor, ardelenii au iesit mai mult la joc, dar nu au fost capabili sa-si creeze ocazii cu adevarat importante de a inscrie, Anghelache respingand, totusi, cateva suturi periculoase. In minutul 38, ACSMU Poli a facut 2-0. Acelasi Gado a centrat de pe dreapta, Kamara a prelungit cu capul pana la Herghelegiu, care a inscris frumos cu calcaiul, din cativa metri. Acesta avea sa fie, de altfel, si scorul pauzei. La reluare, lucrurile au stat exact la fel ca in prima repriza. Unirea s-a chinuit sa ajunga la poarta lui Anghelache, in timp ce iesenii au lovit din nou pe contraatac. In minutul 60, dupa o actiune prelungita de atac a Politehnicii, Kamara a inscris cu un vole din 5 metri, ducand scorul la 3-0. In pofida acestui scor, in minutul 75 s-a inregistrat un incident intre antrenorul Adrian Falub si mijlocasul Claudiu Ionescu. Abia introdus pe teren in minutul 54, Ionescu a fost schimbat la 21 de minute distanta, dupa un dialog incins cu Falub. "Mie, ca om, mi-a placut sa muncesc, sa ma sacrific. Acest lucru îl astept si de la Claudiu Ionescu. El este un jucator valoros, cu calitati, care trebuie, însa, sa stie ce-i umilinta, trebuie sa se sacrifice pentru echipa. L-am întrebat de ce nu joaca pentru echipa, mi-a raspuns sa-l schimb, asa ca l-am schimbat", a explicat Falub, la finalul jocului. Pana la finalul meciului, Poli a reusit sa mai inscrie o data, prin juniorul Cretu, care in minutul 83 a finalizat cu gol o actiune personala de toata frumusetea. Astfel, ACSMU Poli a reusit un succes de moral, 4-0 cu Alba Iulia, inaintea ultimelor doua etape din acest an, etape in care iesenii au un program infernal.
Dupa rezultatele din aceasta runda, Poli urca pe locul 5 in clasament, la 5 puncte de liderul Dacia Mioveni si la 4 puncte de ocupanta locului secund (ultimul promovabil), Vointa Sibiu. Etapa viitoare, Poli va intalni, in deplasare, chiar pe Vointa Sibiu.

Reactii la finalul meciului

Nemultumit de jocul echipei în meciurile anterioare, antrenorul Adrian Falub a facut unele modificari în unsprezecele de start, a schimbat si sistemul, iar la final s-a felicitat pentru alegerile facute, echipa reusind cel mai bun joc de la venirea sa în Copou. "Am facut mai multe schimbari fata de meciul de la Turda, am schimbat si sistemul de joc, pentru ca pâna acum am facut doua meciuri foarte proaste, la Craiova si Turda, si unul slab, cu Silvania. Însa vom sti unde suntem abia dupa meciurile cu Sibiul si UTA, pe care le consider testele cele mai importante. Este pentru prima data când vad ca aratam ca o echipa determinata, care vrea sa câstige. Realizarile vin pe parcurs, important este sa dam dovada de daruire în teren", a declarat Adrian Falub. Si finantatorul echipei, Ionut Negoita, care a fost sambata la meci, considera ca jocul prestat de elevii lui Adrian Falub da sperante pentru promovare. "Am asistat la un meci mult mai bun decât cele facute în ultimele etape. Cred ca jocul ne da sperante pentru promovare. Antrenorul Adrian Falub avea nevoie de acest succes concludent. Sper ca aceasta victorie sa le dea un moral bun si sa luam maximum de puncte din ultimele doua partide, din acest tur de campionat, pentru a ramâne aproape de locul al doilea", a spus Ionut Negoita. Omul de afaceri a adaugat ca în iarna se va renunta la mai multi jucatori. "Probabil, mai multi jucatori vor pleca în aceasta iarna, pentru ca obiectivul nostru ramâne promovarea. Ma bucura evolutiile celor doi juniori ieseni, Cretu si Herghelegiu, care de altfel au si marcat astazi si sper ca pe viitor si alti tineri din pepiniera proprie sa faca pasul spre prima echipa."