ACSMU Poli Iasi a invins Alba Iulia cu 4-0

20 Noiembrie 2010
1575 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Falub
ACSMU Politehnica Iasi a invins cu scorul de 4-0 pe Unirea Alba Iulia, intr-un joc din etapa 13 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal. Iesenii nu au avut emotii in fata unui adversar modest, care a venit cu multi juniori in Copou. Cohen a deschis scorul in minutul 15, dupa o pasa a lui Gado, iar Herghelegiu a facut 2-0 in minutul 38, stabilind rezultatul pauzei. Si dupa pauza, jucatorii lui Adrian Falub au facut legea pe teren si au mai inscris de doua ori, prin Kamara (in minutul 60, cu un vole din 6 metri) si prin Cretu (in minutul 83, dupa o actiune personala de toata frumusetea). Adrian Falub a mizat in meciul cu Unirea Alba Iulia, pe urmatoarea formula de joc: Anghelache - Sandru (Cretu ‘64), Panait, Vlaicu, Siminic – Gado (’54 Cl. Ionescu – ’75 Baiano), Panc, Cohen, Drida - Y. Kamara, Herghelegiu.

Dupa aceasta victorie, ACSMU Poli Iasi a urcat pe locul 5 in clasamentul Seriei a II-a, cu 20 de puncte, la 4 puncte de Vointa Sibiu, ocupanta locului secund (ultimul care asigura promovarea in Liga I). Pe primele 4 locuri in clasament sunt , in ordine echipele: 1. CS Mioveni – 25p, 2. Vointa Sibiu – 24p, 3. FC Bihor – 23p, 4. Petrolul Ploiesti – 22p. Etapa viitoare, Poli va juca, in deplasare, chiar pe terenul Vointei Sibiu.

In afara meciului de la Iasi, in etapa 13 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal, s-au mai inregistrat rezultatele: FC Bihor – Muresul Deva 2-0, Vointa Sibiu – Ariesul Turda 2-0, FC Silvania – UT Arad 1-3, CSM Ramnicu Valcea – ALRO Slatina 1-0, ACU Arad – Gaz Metan CFR Craiova 1-1, CS Mioveni – Petrolul Ploiesti 2-0.