ACSMU Poli revine in cursa pentru promovare - FOTO

2 Octombrie 2010
3315 Vizualizari | 6 Comentarii
Palimaru dreapta a scos penaltiul din care Poli a deschis scorul
•ACSMU Politehnica Iasi – Muresul Deva 2-0 (1-0), intr-un meci din etapa 6 a Seriei a II-a, din liga secunda • Palimaru a obtinut un penalty, transformat de Panc si a marcat un gol in finalul partidei • Etapa viitoare, Poli va intalni, in deplasare, pe CSM Ramnicu Valcea

In chiar saptamana in care clubul a fost preluat de omul de afaceri Ionut Negoita, fotbalistii de la ACSMU Politehnica Iasi au obtinut un succes, 2-0 cu Muresul Deva, care le da dreptul sa spere in continuare la promovarea in Liga I. La meci nu a venit insa si Ionut Negoita, noul investitor al Politehnicii. Fara a face un meci deosebit, jucatori lui Ionut Popa au profitat de faptul ca au intalnit un adversar modest si au luat o gura importanta de oxigen. Palimaru a obtinut un penalty, transformat de Panc sI a marcat un gol in finalul partidei. In fata a 1500 de spectatori, iesenii au dominat prima repriza, dar au ratat cateva ocazii bune de a deschide scorul. Panc , Tincu, Palimaru, Cohen sau Cornea au ratat insa cateva ocazii bune, astfel ca deschiderea scorului s-a produs abia spre finalul primei reprize. In minutul 39, Palimaru a obtinut un penalty, la un duel in careu cu Gongolea, iar Panc a executat sigur si a facut 1-0. Muresul Deva, echipa care nu a ajuns in careul Politehnicii decat sporadic, putea egala in minutul 45, cand Bogman a tras in bara, dupa ce a preluat pe piept o minge centrata in careu de Darvaru. Dupa pauza, Ionut Popa a ordonat autobaza sI, profitand si de lipsa de valoare a adversarului, Poli a mai inscris o data prin Palimaru, in minutul 90. Atacantul Politehnicii s-a trezit singur in careu, dupa o pasa perfecta a lui Claudiu Ionescu si a facut 2-0 cu un sut din patru metri. Astfel, ACSMU Poli invinge pe Muresul Deva, urca pe locul 8 in ierarhia Seriei a II-a, din liga secunda (cel putin pana la meciurile de astazi) si reintra in cursa pentru promovare. Dupa meci, antrenorul Ionut Popa era constient de faptul ca echipa lui nu a facut un meci prea bun. Popa i-a remarcat pe Anghelache, Panait, Panc si Tincu la meciul cu Deva. "Am castigat astazi, dar eu nu sunt deloc multumit de cum aratam. Avem o posesie buna, dar nu putem alerga si nu ajungem in careu, ca sa ne cream mai multe ocazii. Unii jucatori care vor nu pot, iar altii raman restantieri. Nu stiu cand o sa devenim o echipa omogena, trebuie sa muncim in continuare. Palimaru este capitanul echipei si nu-l pot vorbi de rau, dar mi-as dori tot timpul sa joace prost si sa inscrie”, a declarat Ionut Popa. De partea cealalta, antrenorul Devei, Gheorghe Barbu, i-a complimentat pe ieseni, fiind convins ca Politehnica se va bate pentru locul II cu Mioveniul.
"Iasiul s-a adunat tarziu, dar sunt niste jucatori foarte buni aici, chiar daca acum au cateva kilograme in plus. De exemplu, Ionescu este un jucator sclipitor, care poate face diferenta in liga secunda”, a spus Gheorghe Barbu.

Poli Iasi: M. Anghelache –Al. Manea, Bogdan Panait, Panc, Siminic – Mvuezolo (’71 Alin Tene) - R. Gado (Cl. Ionescu ‘62), Cohen, P. Tincu, Cornea (R. Neagoe ‘54)– Palimaru (cpt). Antrenor: Ionut Popa.
Muresul Deva: Horvat - Coca, Dosan, Gongolea (cpt.), Campean – Satmar (R. Stan ‘78) - Bogman, Melcea, Garla, D. Sanmartean (Golgut ‘46) – Darvaru (Ginghina ‘68). Antrenor: Gheorghe Barbu