Adio Euro!

18 Iunie 2008
1264 Vizualizari | 0 Comentarii
Adio Euro
• Olanda a invins Romania cu 2-0 (0-0) in ultimul meci al Grupei C de la Euro 2008 si a ratat calificarea in sferturile de finala • Romania a parut ca este preocupata mai mult de scorul de la Zurich, dintre Italia si Franta, platind tribut in final tacticii defensive aplicate de-a lungul intregului turneu • Romanii raman cu amintirea jocului de vis din meciul cu Italia si cu speranta ca Mutu si Chivu vor reusi sa se ridice din mediocritate si sa se apropie de performantele Generatiei de aur

A fost frumos, dar s-a terminat! Visul european al tricolorilor s-a naruit ieri seara pe arena din Berna. Romania a fost invinsa de Olanda cu scorul de 2-0 si a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European de Fotbal. Tricolorii, care in meciurile cu Franta sau Italia i-au facut pe romani sa fie mandri de echipa lor, au dezamagit crunt acum, fiind parca incapabili sa puna probleme unei selectionate a Olandei care a avut in componenta nu mai putin de noua rezerve, fata de primele doua jocuri. Nici macar acest avantaj nu l-a facut pe selectionerul Victor Piturca sa trimita in teren o formula de joc mai ofensiva. Cu un Mutu sters, marcat de ratarea din meciul cu Italia, fara un lider veritabil in teren, cu un joc discret si de multe ori penibil in faza ofensiva, romanii au fost o prada usoara pentru olandezii lui Van Basten, care au defilat in teren pe toata durata jocului. Golurile lui Huntellar si Van Persie au consfintit eliminarea tricolorilor de la Campionatul European, unde au acumulat doar doua puncte. Intr-un echipament complet alb similar cu cel folosit in preliminarii la Rotterdam, tricolorii au inceput prudent meciul cu Olanda, singurul atacant veritabil, Marius Niculae, fiind cel mai avansat jucator in fata unei aparari ermetice.

Debut timid

Primele zece minute au apartinut Olandei, echipa care a dat tonul actiunilor ofensive, fara insa a expedia vreun sut spre poarta lui Bogdan Lobont. Tricolorii au atacat calculat, fara riscuri majore, cu Mutu la originea majoritatii actiunilor din jumatatea adversa. Prima actiune notabila la poarta lui Stekelenburg a aparut in minutul 5, cand Marius Niculae a tras din intoarcere pe langa poarta, dupa o foarte buna patrundere a lui Mutu pe stanga. Peste alte cinci minute, Chivu a avut o buna sansa de a ameninta poarta olandeza cu o lovitura libera de la 27 metri, insa sutul capitanului tricolor a trecut peste poarta. In pofida posesiei superioare, olandezii au trimis primul balon spre poarta tricolora abia in minutul 19, cand Engelaar a centrat bine pentru Van Persie in careul nostru, usor lateral dreapta, septarul olandez reluand cu capul peste poarta. Faza s-a repetat in minutul 27, cu mentiunea ca reluarea atacantului de la Arsenal a trecut pe langa buturile aparate de Lobont. Deschiderea scorului in partida de la Zurich dintre Italia si Franta nu a schimbat cu nimic planul de joc al tricolorilor, care au continuat sa se apere aglomerat in propria jumatate, mizand pe arma contraatacului sau pe cea a norocului. Aceasta din urma se putea dovedi decisiva in minutul 30, cand Marius Niculae a recuperat o minge in jumatatea batava, Mutu a patruns in centru si a finalizat cu sut pe langa poarta. Olandezii nu au ramas datori si au amenintat poarta lui Lobont trei minute mai tarziu, cand Huntelaar a reluat putin peste transversala din interiorul careului, dupa o patrundere foarte buna a lui Affelay pe partea dreapta, unde Rat a fost depasit cu usurinta. Batavii au irosit cea mai mare ocazie a primei reprize in minutul 36, cand Arjen Robben a reluat incredibil pe langa poarta din sase metri, dupa ce a ramas singur cu Lobont.

Frica de succes

Totusi, Romania ar fi putut intra in avantaj la cabine, Paul Codrea sutand peste poarta de la marginea careului in minutul 44, dupa o excelenta incursiune si pasa a lui Razvan Rat. Desi erau obligati sa marcheze, tricolorii lui Victor Piturca, total neinspirat in jocul de ieri, au inceput timid si partea secunda, astfel ca olandezii au deschis scorul in minutul 54, cand Klas-Jan Huntelaar s-a pozitionat foarte bine la limita careului mic, reluand in poarta pentru 1-0 centrarea ideala venita de pe dreapta. Chiar si dupa primirea golului, jocul Romaniei a continuat sa fie unul lent si previzibil, fara a pune vreo clipa in pericol poarta olandeza. Scorul final avea sa fie stabilit in minutul 88 de Robin Van Persie, care l-a invins pe Lobont cu un sut la coltul lung, dupa ce l-a depasit in viteza pe Contra. "Era foarte greu pentru noi in conditiile in care am avut doua meciuri extrem de dificile. Au jucat aceiasi jucatori. Baietii nostri, psihic, afland ca este 1-0 pentru Italia, au cazut. Pe ei ii interesa jocul de la Zurich. Asta e situatia, am pierdut impotriva unei echipe mai bune. Iesim cu fruntea sus. Am realizat un turneu final extraordinar, cu jocuri foarte bune. Ultima impresie conteaza, pacat ca am jucat prost. Am primit doua goluri din doua faze care nu anuntau nimic", a spus Piturca la finalul jocului. "Simt o parere mare de rau. Trebuia sa fim calificati dupa meciul cu Italia. Am avut mare incredere in echipa, dar m-au dezamagit. Nu au fost profesionisti, nu au avut curajul sa castige, desi Olanda a jucat cu echipa a doua. Ne-a fost teama. Inca suferim la mentalitate, nu stim sa ne concentram sa castigam. Plecam cu jumatate de frunte sus, jumatate jos", a spus Mircea Sandu la TVR 1, incheind cu o multumire pentru suporterii nationalei. Astfel, in sferturi s-au calificat Olanda (va intalni Suedia sau Rusia) si Italia (va intalni Spania), in timp ce romanii raman cu amintirea jocului de vis din meciul cu Italia si cu speranta ca Mutu si Chivu vor reusi sa se ridice din mediocritate si sa se apropie de performantele Generatiei de aur.

Peste 80 de mii de suporteri olandezi si romani in Berna

Meciul dintre Romania si Olanda, ultimul din grupa C a Campionatul European de Fotbal, a starnit o adevarata isterie in Elvetia, la Berna, acolo unde s-a disputat partida. Peste 80 de mii de suporteri olandezi si romani au petrecut ieri impreuna pe strazile din orasul elvetian. Suporterii olandezi, peste 70 de mii, au populat strazile orasului helvet inca de la primele ore ale diminetii, fanii romani incepand sa-si faca aparitia in jurul orei 12.00. Sustinatorii Portocalei mecanice, imbracati in costume traditionale, in legionari romani, in boboci de rata sau in costume de un portocaliu fosforescent foarte puternic au luat cu asalt zonele special amenajate pentru fani in Bundesplatz si Kornhausplatz. Cei mai multi suporteri olandezi prezenti la Berna nu aveau bilet de intrare la meci, dar acest lucru nu i-a impiedicat sa se distreze alaturi de fanii romani, cu care au dansat, s-au fotografiat sau au facut schimb de sepci sau fulare. Unele masini ale olandezilor aveau pe capote lalele artificiale, care erau "plantate" pe un gazon artificial. De altfel, meciurile din grupa C de la Euro au atras cel mai mare numar de spectatori in zonele de vizionare special amenajate pentru fanii care nu au putut cumpara bilete la aceste partide. Interesant este ca la partidele disputate vineri in aceasta grupa, adica Romania - Italia si Olanda Franta, au asistat in total 290 de mii de suporteri. In total, la toate meciurile disputate pana acum la Campionatul European de Fotbal din Elvetia si Austria, in Fan Zone, unde meciurile sunt difuzate pe ecrane gigant, au fost prezenti peste doua milioane de vizitatori. Limita de 2 milioane a fost depasita duminica seara, cand 21 de mii de fani au infruntat ploaia la Basel pentru a urmari meciul castigat de Elvetia, co-organizatoarea turneului alaturi de Austria, in fata Portugaliei, scor 2-0. Numarul vizitatorilor a crescut in fiecare zi si UEFA, impreuna cu orasele gazda, au reactionat prin solicitarea de a se instala inca un ecran-gigant la Berna. O a doua zona destinata fanilor va fi deschisa si la Viena, la stadionul Gerhard Hanappi.

Olanda - Romania 2-0 (0-0)
Marcatori: Huntelaar `54 si Van Persie `87
Stadion: Stade de Suisse - Berna
Spectatori: 31.000 (10 mii de romani)
Formatii: Olanda: Stekelenburg - Boulahrouz (Melchiot `58), Heitinga, Bouma, De Cler - De Zeeuw, Engelaar - Afellay, Van Persie, Robben (Kuyt `62) - Huntelaar (Vennegoor of Hesselink `83). Antrenor: Marco Van Basten.
Romania: Lobont - Contra, Tamas, Ghionea, Rat - Cocis, Codrea (Dica `72), Chivu - Nicolita (Florentin Petre `82), Mutu - Marius Niculae (Daniel Niculae `59). Antrenor: Victor Piturca.
Arbitri: Massimo Busacca - Matthias Arnet si Stephane Cuhat (Elvetia)