Adio Europa!

26 Februarie 2010
1077 Vizualizari | 0 Comentarii
Unirea Urziceni a fost invinsa cu 3-1 de FC Liverpool, in returul saisprezecimilor Europa League, si campioana Romaniei a parasit cupele europene. Un stadion plin i-a aplaudat in picioare pe ialomiteni pentru parcursul exceptional din acest sezon al cupelor europene

Aventura europeana a Unirii Urziceni s-a terminat aseara in aplauzele unui stadion Ghencea plin ochi, cum nu a mai fost demult. Unirea a fost invinsa cu 3-1 de FC Liverpool si a parasit Europa League, dar a facut-o cu capul sus dupa un parcurs exceptional in Champions League. Cu doar un gol in dezavantaj fata de partida din tur, Unirea Urziceni a pornit in meciul din Ghencea cu un avant care dadea impresia ca ialomitenii sunt siguri pe ei si pe partida decisiva pe care o aveau in fata. Frunza a amplificat curajul Unirii, dupa ce a trecut milimetric pe langa un gol de generic in minutul doi al jocului. Liverpool a anuntat insa prin Gerrard (3') ca nu a venit la Bucuresti sa se predea si jocul s-a mai linistit. Asta doar pana in minutul 19, cand Bruno Fernandes a reaprins sperantele ialomitenilor. Paduretu a centrat excelent dintr-un corner de pe stanga pana la Fernandes, care l-a invins pe Reina cu o lovitura de cap plasata sub transversala. La doar cateva minute distanta, Urziceniul a suferit prima pierdere, dupa ce Galamaz, stalpul apararii ialomitene, s-a accidentat la un fault provocat tot de el, fiind inlocuit dupa cateva minute de Mehmedovic. Lipsa lui Galamaz s-a vazut in minutul 30, cand apararea Unirii a clacat la o faza de presiune in ofensiva a oaspetilor. Mingea a fost respinsa din careu gresit pe jos, a ajuns la Mascherano a carui torpila din 20 de metri n-a putut fi oprita de Arlauskis. Readusa cu picioarele pe pamant de reusita englezilor, Unirea Urziceni n-a incetat sa spere ca poate produce minunea. Sutul lui Onofras (36'), centrarea lui Paduretu deviata milimetri pe langa poarta (37'), sutul aceluiasi Paduretu (38') si o serie de cornere consecutive ale Unirii au reprezentat ocaziile de gol ale Unirii. Insa visul echipei lui Ronny Levy s-a spulberat in minutul 41, cand Ryan Babel a dus pe Liverpool in avantaj pe tabela cu un gol reusit in urma unei faze confuze, dupa o actiune prelungita si presanta a englezilor. Repriza secunda a apartinut mai mult oaspetilor. Si asta pentru ca in minutul 57, Steven Gerrard a facut 3-1 pentru Liverpool, pecetluind astfel soarta calificarii Unirii si a unui meci care incepuse atat de bine pentru jucatorii romani. Ultimul sfert de ora al meciului si-a pierdut din stralucire. Fazele de poarta au fost tot mai rare, englezii multumindu-se cu o posesie prelungita, in timp ce Unirea Urziceni a incercat in zadar sa provoace pericol in preajma portii adverse, tentativele de contraatac si ofensiva haotica ramanand fara rezultat. Inainte de finalul meciului, un stadion plin i-a aplaudat in picioare pe ialomiteni, pentru parcursul exceptional din acest sezon al cupelor europene. Unirea a parasit cupele europene, dar a scris o fila de istorie intr-un fotbal romanesc tot mai sarac si mai murdar.

Unirea Urziceni - Liverpool 1-3 (1-2)
Stadion: Steaua (Bucuresti)
Spectatori: 25.000
Marcatori: B. Fernandes '19 / Mascherano '30, Babel '41, Gerrard '58
Unirea Urziceni: Arlauskis - Maftei, Galamaz (Mehmedovic '27), Bruno Fernandes, Bordeanu – Paduretu, Paraschiv (Ricardo '56), Apostol – Onofras (Semedo '62), Bilasco, Frunza
Antrenor: Rony Levy
.
FC Liverpool: Reina - Carragher (Kelly '62), Agger, Skrtel (Kyrgiakos '67), Insua - Lucas - Babel, Gerrard, Mascherano, Benayoun (Aurelio '78) - Ngog.
Antrenor: Rafael Benitez.
Arbitri: Stefan Johannesson, M.Sjoblom, P.Martinsson (Suedia)

Tabloul complet al rezultatelor din 16-imile Europa League

Unirea Urziceni - Liverpool 1-3 (in tur 0-1)
Benfica Lisabona – Hertha Berlin 4-0 (in tur 1-1)
Olympique Marseille - FC Copenhaga 3-1 (in tur 3-1)
Anderlecht - Athletico Bilbao 3-0 (in tur 1-1)
AS Roma - Panathinaikos Atena 2-3 (in tur 2-3)
PSV Eindhoven - Hamburger SV 3-2 (in tur 0-1)
Galatasaray - Atletico Madrid 1-2 (in tur 1-1)
Sahtior Donetk - Fulham 1-1 (in tur 1-2)

Sporting Lisabona - Everton 3-0 (in tur 1-2)
Hapoel Tel Aviv - Rubin Kazan 0-0 (in tur 0-3)
Juventus - Ajax Amsterdam 0-0 (in tur 2-1)
VfL Wolfsburg – Villareal 4-1 (in tur 2-2)
Red Bull Salzburg - Standard Liege 0-0 (in tur 2-3)
Werder Bremen - FC Twente 4-1 (in tur 0-1)
Fenerbahce - OSC Lille 1-1 (in tur 1-2)

Meciul dintre Valencia sI FC Bruges a avut nevoie de prelungiri sI s-a terminat dupa inchiderea editiei. Echipele scrise cu litere ingrosate s-au calificat in optimile Europa League.