Adrian Mutu a ratat finala Cupei UEFA

2 Mai 2008
846 Vizualizari | 1 Comentarii
Adrian Mutu
• AC Fiorentina a fost eliminata de Glasgow Rangers (2-4) dupa o semifinala dramatica decisa de executarea loviturilor de departajare • In cealalta semifinala, Zenit Sankt Petersburg a eliminat campioana Germaniei, Bayern Munchen, cu scorul general de 5-1 • Finala Cupei UEFA se va disputa pe data de 14 mai pe stadionul celor de la Manchester City

Vise spulberate. In asteptarea turneului final al Campionatului European de fotbal, Adrian Mutu nu a reusit sa se califice in finala Cupei UEFA, dupa ce Fiorentina a fost eliminata in semifinale de scotienii de la Glasgow Rangers. Dupa un meci tern, incheiat cu scorul de 0-0, nici macar cele doua reprize de prelungiri nu au reusit sa desemneze o echipa castigatoare, astfel ca s-a ajuns la loteria loviturilor de departajare. Aici, scotienii au fost mai stapani, au ratat o singura data de la punctul cu var, in timp ce de la Fiorentina au gresit tinta Liverrani si Vieri. Adrian Mutu, care a jucat toate cele 120 de minute, ar fi executat cel mai probabil a cincea lovitura de departajare, dar nu a mai fost cazul pentru ca Glasgow s-a impus cu scorul de 4-2 si a obtinut biletele pentru finala din Anglia.

Rusii au umilit campioana Germaniei

In prima semifinala, disputata aseara, in Rusia, Zenit Sankt Petersburg a reusit o noua surpriza, umilind campioana Germaniei, Bayern Munchen. Elevii olandezului Dick Advocaat au predat o lectie de fotbal si dupa remiza din deplasare, scor 1-1, au invins trupa lui Hitzfeld cu incredibilul scor de 4-0 si au reusit o calificare istorica in finala Cupei UEFA, chiar in dauna principalei favorite la cucerirea trofeului. Pogrebnyak a deschis scorul pentru rusi in minutul 4, dupa ce a fructificat o lovitura libera care l-a lasat spectator pe veteranul Oliver Kahn. La pauza insa, gazdele aveau sa intre cu un avantaj considerabil, dupa ce, in minutul 39, Zyrianov a fructificat cu gol o frumoasa patrundere in careul nemtilor. Dupa pauza, campioana Germaniei si castigatoarea Cupei a fost rapusa definitiv la noua minute de la reluare, cand Denisov a scapat pe contraatac si i-a centrat perfect lui Fayzulin, care a trimis mingea in plasa, cu capul. Si, pentru ca umilinta sa fie maxima, Pogrebnyak a reusit dubla in minutul 73, cu un sut puternic din marginea careului de 16 metri. Performanta istorica a rusilor va fi rasplatita pe masura de concernul Gazprom, fiecare jucator urmand sa primeasca nu mai putin de 400 mii dolari, pentru calificarea in finala din Anglia (pe stadionul echipei Manchester City). De altfel, echipa din Rusia a fost preluata in urma cu doi ani de concernul Gazprom, care a investit masiv in fotbal, asigurand un buget incredibil pentru sud-estul Europei, de 60 milioane Euro. Antrenorul olandez al rusilor de la Zenit, Dick Advocaat, un maestru al construirii unor echipe mari, are contract pe trei ani cu formatia rusa si este platit cu suma de 3 milioane Euro pe sezon (cam cat tot bugetul Politehnicii Iasi pentru un campionat in Liga I). Finala Cupei UEFA, dintre Zenit Sankt Petersburg si Glasgow Rangers se va disputa pe data de 14 mai, in Anglia, pe stadionul celor de la Manchester City.