Adversari redutabili pentru FCM Pascani

8 August 2005
1182 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Pascani a intalnit in doar trei zile doua divizionare B, FC Botosani si Cetate Suceava •Pascanenii au avut evolutii bune, reusind o victorie, scor 3-2, cu FC Botosani si o remiza, 1-1, cu echipa din Suceava •Miercuri, FCM Pascani se va deplasa la Dorohoi, pentru disputa cu formatia locala, din turul doi al Cupei Romaniei

Aflata in pregatiri pentru atacarea promovarii in Divizia B, echipa de fotbal FCM Pascani a disputat in ultimele patru zile doua partide amicale in compania unor formatii redutabile, din al doilea esalon fotbalistic romanesc. Daca joi pascanenii au trecut de FC Botosani cu scorul de 3-2, prin golurile reusite de Chisereanu ('15) si Dascalescu ('70 si '78), sambata, jucatorii pregatiti de Gheorghe Poenaru au remizat, scor 1-1, cu Cetate Suceava. Ambele partide s-au disputat la Targu Neamt, localitate preferata de majoritatea cluburilor din Moldova, pentru ca dispune de un gazon impecabil. In confruntarea cu Cetate Suceava, gruparea abia promovata in liga a doua, pentru FCM Pascani a punctat Boboc, in minutul 55. In prima repriza, tehnicianul Gheorghe Poenaru a trimis in teren urmatorul unsprezece: Costea, Nistor, Ciosu, Chisereanu, Vizitiu, Croitoru, Gheorghe Viorel, Dumitrascu, Toba, Dascalu si Dutu. Dupa pauza a fost folosita urmatoarea formula de echipa: Costea, Boboc, Botez, Solomon, Axinia, Riscu, Dodoaia, Basescu, Chisereanu, Ciosu si Ancuta. In actul secund si-a facut debutul in tricoul pascanean si fostul jucator de la Ceahlaul Piatra Neamt, Axinia, care va semna in aceste zile un acord cu gruparea pregatita de Gheorghe Poenaru. Astfel, mai ramane de rezolvat doar transferul unui portar cu experienta, dupa ce varianta Ignatescu a cazut. Dupa aceste jocuri, antrenorul Gheorghe Poenaru s-a declarat multumit de jocul elevilor sai, in conditiile in care cele doua partide s-au disputat in trei zile si pe o caldura sufocanta. "Sunt bucuros de comportamentul jucatorilor, atat pe teren, cat si оn afara lui. Cu totii au оnteles ca sunt jucatori profesionisti si trebuie sa se comporte ca atare", a spus Poenaru. Miercuri, fotbalistii pascaneni se vor deplasa la Dorohoi, pentru confruntarea cu formatia locala, din turul doi al Cupei Romaniei. La sfarsitul acestei saptamani, FCM Pascani va mai sustine un meci de verificare, tot la Targu Neamt, impotriva unei alte divizionare B, Petrolul Moinesti. Dupa revenirea la Pascani, оn ultimile doua saptamani, inainte de startul campionatului, fotbalistii lui Poenaru vor mai juca 4-5 partide amicale, оn urma carora va fi definitivat lotul cu care pascanenii vor ataca promovarea in Divizia B.