Africa de Sud si Mexicul au deschis "balul" cu o remiza

12 Iunie 2010
573 Vizualizari | 0 Comentarii
• Partida inaugurala a Cupei Mondiale s-a incheiat nedecis, scor 1-1 (0-0) • Experimentatul Rafa Marquez a marcat golul egalizator pentru mexicani in minutul 80 Primul meci de la turneul final a pus fata in fata doua echipe care ar fi facut orice sa nu piarda. Africa de Sud si Mexic au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci extrem de disputat din Grupa A, cel care a inaugurat Cupa Mondiala de Fotbal 2010. Cel mai zgomotos turneu final din istorie a inceput cu o serie de mesaje de incurajare catre Nelson Mandela. Sepp Blatter si presedintele Africii de Sud si-au manifestat suportul fata de Mandela, care nu a mai putut fi prezent la ceremonia de deschidere dupa ce o stranepoata de-a sa a murit intr-un accident rutier. Soccer City din Johannesburg a gazduit primul meci al acestei editii a Cupei Mondiale, intre Africa de Sud si Mexic. Peste 90.000 de spectatori au luat cu asalt arena din Johannesburg pentru a-si incuraja favoritii in speranta ca istoria se va repeta si de aceasta data, iar echipa gazda sa castige primul meci de la Cupa Mondiala. Sud-africanii au parut insa afectati de presiunea pusa de toata lumea si au avut un start ezitant, in timp ce mexicanii au jucat detasat, ajungand extrem de rapid la poarta lui Khune. Prima sansa de gol a avut loc la doar cateva secunde de la startul meciului, cand Giovani dos Santos, aflat intr-o forma de zile mari, a ratat sansa deschiderii scorului din sase metri, fiind blocat de un adversar in momentul sutului. Dos Santos a continuat sa creeze pericol la fiecare atingere de balon, iar in minutul 19 a fost aproape de o reusita de mondiale, dupa o cursa fabuloasa de 40 de metri, care s-a sfarsit cu un sut superb, putin pe langa vinclu. Pivotul din atacul mexicanilor, Franco, a iesit pentru prima data la rampa in minutul 32, cand pasa tunarului Vela l-a gasit excelent in interiorul careului, dar Khune a reusit sa pareze dintr-o situatie de unu contra unu. Cea mai controversata faza din prima repriza a avut loc in minutul 38, cand mexicanii au inscris, dar golul a fost anulat corect pentru o pozitie de ofsaid. Torado a reluat cu capul dupa o lovitura de colt, iar Vela a introdus mingea in plasa, insa reusita a fost anulata desi pe linia portii se afla un sud-african pentru ca portarul Khune era in spatele mexicanului. Golul anulat i-a trezit pe sud-africani, acestia terminand prima repriza in atac, cu centrari repetate care i-au dat mari batai de cap lui Perez, dar fara rezultate pe tabela de marcaj. Carlos Alberto Parreira a simtit la pauza ca problemele sunt in flancul stang al defensivei si l-a inlocuit pe Thwala cu Masilela, iar mutarea s-a dovedit a fi potrivita. Sud-africanii au asteptat mult mai calmi atacurile mexicanilor si au reusit sa inscrie primul gol de la turneul final in minutul 55, pe o actiune superba de contraatac. Un triunghi fabulos de pase purtat pe o distanta de 40 de metri a fost finalizat excelent de Tshabalala, care a sutat din unghi direct in vinclu, fara nici o sansa pentru Perez. Prima replica dupa primirea golului a venit de la Giovani Dos Santos. Fostul jucator al Barcelonei a sutat fabulos in minutul 61, dintr-un unghi mort, dar Khune, aflat in fata meciului vietii, a respins din vinclu. Trecerea timpului a creat o presiune suplimentara pe umerii jucatorilor mexicani, care si-au pierdut ideile. Sud-africanii s-au organizat excelent in defensiva, pe doua linii, si au incercat sa dea lovitura din nou pe contraatac. Modise a avut golul de 2-0 in picior in minutul 70, dar a preferat sa incerce sa obtina o lovitura de la 11 metri desi se afla in pozitie de unu contra unu cu Perez, care a parat fara probleme sutul moale al acestuia. Tot el ratase o sansa uluitoare trei minute mai devreme. Cand nimeni nu mai credea in revenirea mexicanilor, experienta lui Rafa Marquez si-a spus cuvantul. Cu zece minute inainte de final, Mokoena a iesit gresit la ofsaid, iar Marquez a profitat, egaland cu un sut violent din sase metri. Chiar daca au cazut psihic dupa primirea golului, sud-africanii au avut sansa victoriei in minutul 90, cand Mphela a trimis in bara. S-a terminat 1-1, un rezultat care pastreaza sanse pentru ambele echipe.

Page time :0.1329 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013612 (s)