Africanii au trimis Franta acasa

23 Iunie 2010
832 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa nationala a Frantei a devenit ciuca batailor. In ultimul meci al Grupei A, de la Campionatul Mondial de fotbal, Africa de Sud a invins Franta cu scorul de 2-1 si i-a trimis pe francezi acasa. Khumalo a deschis scorul in minutul 22, pentru ca Mphela sa majoreze avantajul cu sase minute inaintea pauzei. Dupa o prestatie dezamagitoare, francezii au reusit golul de onoare prin Malouda in minutul 70. Dupa ce in ultimele zile s-au intrecut in grosolanii una mai mare ca alta, de la jignirea antrenorului si pana la organizarea unei greve ad-hoc chiar in cantonament, francezii nu au avut nici o problema in a se face de ras si pe dreptunghiul verde la Bloemfontein. Aveau nevoie de victorie la trei goluri diferenta in fata Africii de Sud pentru a spera la calificarea in optimi prin jocul rezultatului din celalalt meci al grupei, dar prestatia din teren le-a tradat cocosilor dorinta de a merge cat mai repede acasa. Gazdele au reusit deschiderea scorului in minutul 22 cand, in urma unui corner executat de Pienaar, fundasul Khumalo s-a inaltat de langa Diaby si a trimis cu umarul in poarta abandonata de Lloris. Un Lloris care de altfel poarta mare parte din vina pentru gol, iesind gresit pe centrare. Dezastrul pentru francezi a prins contur in minutul 28, cand Gourcuff a primit cartonas rosu direct in urma unui duel aerian in careul advers. Centralul columbian Carlos Ruiz l-a penalizat pe francez pentru un cot aplicat in gatul lui Mokoena. Astfel, golul doi a venit aproape de la sine, Mphela reluand in minutul 39 din doi metri o centrare venita de pe stanga. Diaby a gresit in prealabil, degajand gresit balonul spre propria poarta. Franta a spart gheata la acest turneu final in minutul 70, cand Malouda a reluat din fata portii pasa primita din lateral dreapta de la Ribery.

Uruguay a castigat grupa

In celalalt meci al grupei, Uruguay a invins Mexicul, cu scorul de 1-0, dar ambele echipe merg la brat in optimile de finala ale Campionatului Mondial. Partida dintre Mexic si Uruguay a inceput cu multe zile inainte de primul fluier al arbitrului maghiar Kassai. Asupra ei au planat multe suspiciuni de blat, care vedeau un egal multumitor pentru ambele echipe. Cele doua natiuni au incercat insa sa demonteze suspiciunile de blat si au oferit o partida disputata, principala miza fiind evitarea Argentinei in optimi. Contrar cursului jocului, uruguayenii au intrat in avantaj la cabine. Pe un contraatac fulgerator, Suarez a fructificat excelent o centrare a lui Cavani si a deschis scorul in minutul 44. Uruguayenii au aratat mult mai bine in partea secunda, facand un pressing avansat, in timp ce mexicanii nu au mai putut pune presiune prea mare asupra portii lui Muslera. Uruguayenii au castigat in cele din urma cu 1-0 si termina grupa pe primul loc, in timp ce Mexic a incheiat pe doi si va avea, cel mai probabil, un duel soc cu Argentina in optimi. Din grupa A, Africa de Sud si Franta pleaca acasa. Clasament Grupa A 1. Uruguay 3 2 1 0 4-0 7p 2. Mexic 3 1 1 1 3-2 4p 3. Africa de Sud 3 1 1 1 3-5 4p 4. Franta 3 0 1 2 1-4 1p