Agonie si extaz in Sala Polivalenta

18 Octombrie 2004
931 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Uztel Ploiesti 26-26 (12-9), in etapa a VII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Cu un minut inainte de finalul meciului, ploiestenii conduceau cu trei goluri avans •Florin Dimofte a ratat in ultimele cinci secunde declansarea unui contraatac, care ar fi adus victoria iesenilor Retragerea antrenorului Cornel Badulescu si Sarbatorile Iasilor au facut ca la jocul din etapa a VII-a a Ligii Nationale de handbal masculin, dintre Politehnica si Uztel Ploiesti, echipa ieseana sa fie condusa de managerul Dorel Sanie si secundul Radu Tetiniuc. Partida cu ploiestenii se anunta a fi una foarte dificila pentru ieseni, din moment ce formatia de pe Valea Prahovei este participanta in Cupele Europene. Chiar si asa insa, debutul jocului a fost favorabil handbalistilor ieseni, care dupa primele minute conduceau deja cu 3-0, toate reusitele purtand semnatura lui Ciubotariu. Cu veteranul Marius Ciocoiu, revenit pe teren la varsta de 39 de ani, iesenii domina prima repriza si reusesc sa intre la cabine cu un avantaj important de trei goluri, scor 12-9. Debutul actului secund a fost insa dezastruos pentru ieseni, Uztel reusind sa inscrie nu mai putin de sase goluri, fata de o singura reusita a Politehnicii. Cu sapte minute inainte de final scorul era egal, 21-21, dupa care Mamina si Ciubotariu au avut sansa de a desemna castigatoarea partidei, dar au ratat din pozitii incredibile. Astfel, cu un minut inainte de final, gazdele aveau de recuperat un ecart de trei goluri. De aici insa intervin arbitrii galateni Adrian Dima si Florin Ichim, scapa meciul din mana, producand un haos general, atat in tribune, cat si pe teren. Pana la final iesenii au o tresarire de orgoliu, Dediu, Ciocoiu si Dimofte egaland la 26, cand mai erau zece secunde de joc. Oaspetii s-au grabit sa inscrie golul victoriei, dar au gresit o pasa simpla, si, cu cinci secunde inainte de sunetul sirenei, Dimofte a avut sansa declansarii unui contraatac care ar fi adus doua puncte in tabara ieseana. Dimofte in fata imposibilului Capitanul echipei pregatite de Dorel Sanie a preferat insa sa tina de minge, in loc sa paseze simplu la Ciocoiu, si astfel Politehnica a pierdut un punct, care s-ar putea dovedi decisiv la finalul campionatului. Managerul Dorel Sanie regreta la finalul partidei gestul pe care l-a facut Dimofte, dar atragea atentia ca este nevoie urgenta de un antrenor la echipa. "Am incercat sa obtinem un rezultat bun in fata ploiestenilor si partial am reusit. Nu inteleg ce a vrut Dimofte sa faca la faza din finalul jocului, dar este bine ca am obtinut macar un egal pe teren propriu. Sase echipe lupta, dupa parerea mea, pentru evitarea retrogradarii si cred ca noi ne putem salva. Trebuie repede la echipa un antrenor si pentru acest lucru Ioan Gerhard va veni luni (n.r. - astazi) la Iasi, pentru negocieri cu conducerea sectiei si pentru discutii pe acest subiect cu conducerea Consiliului Judetean", a spus Sanie, antrenorul de ocazie al Politehnicii. Golurile Politehnicii au fost marcate de: Marius Bondar 10 (4 din sapte metri) Florin Ciubotariu, Florin Dimofte - 4, Claudiu Dediu, Marius Ciocoiu - 3, Marian Gradinaru -2. In etapa a VII-a a Ligii Nationale s-au inregistrat rezultatele: CSM Medgidia HC Lignitul Targu Jiu 30-22, Dinamo Baumit Bucuresti - Universitatea Resita 38-30, HC Minaur Baia Mare - Dinamo Brasov 40-24 (20-12). Florin BRIAUR

Page time :0.1220 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013316 (s)