Al doilea amical

17 Iulie 2005
907 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie categorica pentru Politehnica Iasi •Al doilea amical al fotbalistilor ieseni disputat in cantonamentul de la Campulung Moldovenesc a fost castigat categoric de Politehnica, scor 3-0 (2-0) •Golurile iesenilor au fost marcate de Bogdanovici, Rednic si Miclea •Antrenorul Ionut Popa s-a declarat multumit de jocul elevilor sai, apreciind in special defensiva si criticand atacul •Astazi, Poli va intalni Nationala sub 17 ani a Romaniei, in ultima partida inainte de revenirea la Iasi Fotbalistii de la Politehnica Iasi scapa astazi de chinurile cantonamentului montan de la Campulung Moldovenesc. Intoarcerea in Iasi este programata pentru aceasta seara, jucatorii lui Ionut Popa primind liber doua zile, pentru a se reface dupa stagiul de pregatire. Inainte de revenirea acasa insa, Poli a disputat ieri un amical impotriva formatiei Gloria Bistrita, castigat categoric de jucatorii pregatiti de Ionut Popa. Partida, in care tehnicianul iesean a folosit doua formule distincte de echipa, a fost la discretia jucatorilor din dealul Copoului, care au deschis scorul prin Rednic, in minutul 38. Doar un minut mai tarziu, Bogdanovici a dublat avantajul iesenilor, consemnand astfel scorul pauzei. In prima repriza, Ionut Popa a trimis in teren urmatorul unsprezece: Branet - Beceru, Radu Ciobanu, Raponi, Toma - Arhire, Matei, Bogdanovici, Rednic - Onofras, Pacurar. Dupa pauza, antrenorul Politehnicii a schimbat total formula de echipa, mizand pe urmatorul unsprezece: Plesca - Toma, Onut, Ilie, Bordeanu - Miclea, Mitruc, Gavatorta, Ciubancan - Bilba, Vrajitoarea. In actul secund, fotbalistii ieseni si-au majorat avantajul, la 3-0, dupa reusita lui Miclea, aflat la primul amical disputat cu Poli in aceasta vacanta, in care a fost foarte aproape de a parasi trupa din Copou. Tunurile pe atacanti La finalul jocului, antrenorul Ionut Popa s-a declarat multumit de prestatia elevilor sai, apreciind in special linia defensiva si criticand jocul ofensiv. "Rezultatul final ma intereseaza foarte putin, dar ma bucura faptul ca nu am primit gol. Apararea s-a prezentat destul de bine, astfel ca nu prea am avut probleme in defensiva. Si mijlocul s-a miscat bine, in schimb atacantii nu au inscris nici de aceasta data. De la ei astept goluri", a spus Popa. Acesta este al doilea amical si a doua victorie pentru Politehnica in stagiul de pregatire de la Campulung Moldovenesc, dupa succesul din jocul cu FC National, programat marti. La infruntarea cu Gloria Bistrita, antrenorul Ionut Popa nu a putut conta pe aportul jucatorului Dorel Bernard, care a fost trimis acasa, dupa o accidentare suferita in partida cu bancarii. Din cate se pare, Dorel Bernard a suferit o intindere de ligamente si va lipsi de pe teren aproximativ trei saptamani. Ceilalti jucatori din lotul deplasat de Poli la munte si care nu au evoluat nici un minut in amicalul cu Gloria Bistrita s-au pregatit separat de restul echipei. Ultimul amical pentru fotbalistii ieseni inainte de intoarcerea acasa este programat astazi dimineata, cu incepere de la ora 11.00, cand Poli va intalni nationala de juniori sub 17 ani a Romaniei. Florin BRIAUR

Page time :0.1537 (s) | 22 queries | Mysql time :0.035513 (s)