Alex Maxim, decisiv pentru Gaziantep! Românul a marcat pentru echipa lui Marius Șumudică, în 16-imile Cupei Turciei

Publicat: 17 dec. 2020
Alex Maxim decisiv pentru Gaziantep Românul a marcat pentru echipa lui Marius Șumudică în 16-imile Cupei Turciei
Alex Maxim

Alex Maxim a fost decisiv pentru Gaziantep în Cupa Turciei! Românul a marcat golul al treilea în succesul cu Kocaelispor, scor 3-2.
Introdus la pauză de Marius Șumudică, Maxim a înscris în minutul 82 ultimul gol al meciului din 16-imile Cupei Turciei.
Spre deosebire de Maxim, Alin Toșca n-a prins vreun minut în Cupa Turciei, în condițiile în care Marius Șumudică a menajat mulți dintre titulari. Gaziantep tocmai a jucat un alt meci tare în campionat și a câștigat pe terenul lui Istanbul BB, scor 2-1.

Gaziantep, în optimile Cupei Turciei! Alex Maxim a înscris golul decisiv

La pauză, scorul a fost 1-1, iar apoi starul Mirallas a făcut 2-1 pentru Gaziantep. Maxim a lămurit lucrurile cu golul de 3-1, pe care l-a izbutit printr-o lovitură de cap, astfel încât reușita oaspeților, semnată de Dincer, n-a mai contat.
Pentru Gaziantep și Șumudică urmează marele meci cu Fenerbahce, programat pe 19 decembrie, de la ora 18:00. Dacă va câștiga în fața grupării din Istanbul, trupa antrenată de Șumudică se va apropia la doar două puncte de Fenerbahce.
Deși echipa merge tot mai bine, Marius Șumudică ar putea să o părăsească pe Gaziantep. Potrivit celor de la Aksam, una dintre echipele care l-au ofertat pe fostul antrenor din Giulești este chiar Al-Shabab, formație pe care tehnicianul român a mai pregătit-o, în perioada 2018-2019.
Jucătorii se simt excelent sub comanda lui Șumudică, lucru recunoscut și de Jean-Armel Kana-Biyik: „Îl iubesc pe Marius Șumudică. Pot spune cu ușurință acest lucru: nu am mai lucrat niciodată cu un asemenea antrenor în cariera mea. Șumudică are o relație foarte bună cu jucătorii, e un antrenor care știe fotbal, știe cum trebuie să joace echipa. Îl iubesc și îl respect foarte mult”