Alexandra Dulgheru a murit frumos la Roland Garros

29 Mai 2010
685 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru
Visul frumos pentru Alexandra Dulgheru s-a terminat in turul trei de la Roland Garros. Jucatoarea din Romania a fost eliminata de favorita numarul 3, daneza Caroline Wozniacki, scor 3-6, 4-6. Dupa o saptamana de vis la Varsovia, Alexandra Dulgheru a venit la Roland Garros pentru a-si confirma panta ascendenta. A ajuns fara probleme in turul trei, unde adversarul a fost mult mai dificil, daneza Caroline Wozniacki. Alexandra Dulgheru a inceput bine partida disputata impotriva prietenei Soranei Cirstea, insa experienta danezei si-a spus cuvantul, aceasta castigand primul set cu 6-3. Jucatoarea in varsta de 20 de ani a dat semne de revenire in setul al doilea, in care a ridicat de mai multe ori publicul in picioare, prin executiile spectaculoase si raliurile duse la limita extremului. Alexandra Dulgheru a avut in mana setul secund, servind pentru 5-3, insa superficialitatea cu care a tratat mai multe momente decisive i-a permis lui Wozniacki sa revina si sa se impuna cu 6-4 in setul secund. Pentru performanta de la Roland Garros, Alexandra Dulgheru a primit un cec in valoare de 42 de mii euro. In schimb, Victor Hanescu a reusit pentru a patra oara sa ajunga in turul al treilea la Roland Garros, turneul de Mare Slem la care se simte cel mai bine, pentru ca se desfasoara pe zgura, suprafata sa preferata. Victor Hanescu, al 31-lea favorit la Paris, a dispus in runda secunda de kazahul Yuri Schukin, un jucator venit din calificari, cu 6-3, 6-4, 6-2, dupa o suta de minute. Partida trebuia sa se desfasoare joi, fiind amanata pentru ieri din cauza ploii ce a cazut peste capitala Frantei. Victor a avut un debut de meci foarte bun, pierzand in primele trei game-uri doar doua puncte. Romanul nu a avut deloc probleme pe serviciul sau si a inchis actul inaugural la trei, dupa 31 de minute. Hane a realizat break inca din primul joc al mansei secunde, iar acesta avea sa se dovedeasca decisiv. Kazahul din nou nu a avut nici macar o sansa de break si a pierdut si setul al doilea, scor 4-6. Actul al treilea a fost si mai lejer pentru roman, care s-a impus cu 6-2, dupa ce a castigat primele patru game-uri ale acestei manse, ultima a partidei. Urmatorul adversar a lui Victor va fi sarbul Novak Djokovic, al treilea cap de serie, care ieri a trecut de japonezul Kei Nishikori. Anul trecut, Hanescu a ajuns pana in optimile de finala la Roland Garros, fiind scos din concurs de chilianul Fernando Gonzalez.

Page time :0.1189 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014086 (s)