Alexandra Dulgheru, in turul trei la Roland Garros

27 Mai 2010
628 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru continua seria victoriilor consecutive pe zgura, calificandu-se, ieri, in turul trei la Roland Garros, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Timea Bacsinszky, din Elvetia. Cotata cu sansa a 31-a la castigarea Grand Slamului din capitala Frantei, Dulgheru s-a impus cu 6-4, 6-2, dupa un meci intins pe durata a 79 minute. Dulgheru a rupt pentru prima data echilibrul la 3-2 in primul set, dupa care Bacsinszky a revenit cu re-break, egaland scorul la trei. In cele din urma, break-ul decisiv a fost obtinut de Alexandra in jocul noua, primul set fiind acontat la serviciu dupa 39 minute. Setul al doilea a fost dominat de cea mai valoroasa jucatoare romana a momentului, Dulgheru distantandu-se la 5-2 si 30-15, cand meciul a fost oprit din cauza ploii pentru cateva minute. La reluare, Bacsinszky a trimis game-ul in prelungiri, dar Dulgheru si-a pastrat concentrarea si nu a mai amanat deznodamantul. Cele doua jucatoare s-au aflat pentru a treia oara fata in fata in cariera si pentru a doua oara in doar o saptamana, dupa ce Dulgheru a castigat confruntarea din optimile turneului de la Varsovia. Dulgheru va juca in turul trei la Roland Garros cu invingatoarea meciului dintre italianca Tathiana Garbin si daneza Caroline Wozniacki, jucatoare cotata cu a treia sansa la obtinerea titlului. Prezenta in turul trei este premiata cu 42 de mii euro.

Page time :0.1204 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014312 (s)