Alexandra Dulgheru, la un punct de sferturi

14 Mai 2010
584 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru
Alexandra Dulgheru s-a oprit in optimile de finala ale turneului de la Madrid, dupa o partida in care i-a fost anulata o minge de meci. Prima disputa dintre Alexandra Dulgheru si Lucie Safarova a fost castigata de jucatoarea din Cehia, care s-a impus in trei seturi, scor 6-7(4), 6-1, 7-6(6), dupa doua ore si 41 de minute de la primul serviciu. Turneul de la Madrid este al treilea consecutiv la care Dulgheru se opreste in optimile de finala, dupa cele de la Stuttgart si Roma. Primul set a fost unul foarte echilibrat, Alexandra adunand 37 de puncte, cu unul in plus fata de Safarova. Condusa cu 4-2, romanca a revenit si a egalat la patru, iar apoi nu a putut profita ea de un break avantaj. Actul s-a terminat cu un tie-break, in care bucuresteanca a avut castig de cauza, scor 7-4. Mansa secunda nu a inceput prea bine pentru Dulgheru, care a pierdut primele doua game-uri la zero. Ea a facut mult mai multe greseli decat in primul set, in special cu forehand-ul, cehoaica inchizand setul la unu. Alexandra a trecut repede peste pierderea actului al doilea si in decisiv a condus cu 2-0, 3-1 si 4-2, insa a fost egalata la patru si apoi s-a mers din break in break pana la tie-break. La 6-5 pentru ea, romanca a avut o minge de meci, anulata de Safarova cu un forehand in lung de linie. Dulgheru a inceput mai bine si tie-break-ul, in care a condus cu 3-0, dar cehoaica a revenit inca o data si s-a impus cu 8-6. Alexandra se va alege de pe urma evolutiei din aceasta saptamana cu 140 de puncte WTA si cu un cec de 27.500 de euro

Page time :0.1415 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018316 (s)