Am dat si noi un gol

3 Mai 2001
1378 Vizualizari | 0 Comentarii
•Diplomatic Focsani - FCM Poli Iasi: 4 - 1 (2 - 0), in etapa a XXVI-a din Divizia B la fotbal •Haraga a debutat la formatia focsaneana, pasand decisiv la ultimul gol

Ieri dupa-amiaza, pe malul Milcovului, FCM Poli a suferit o noua si grea infrangere, in fata unui adversar modest, care nu a mai cunoscut gustul succesului de mai multe luni. Cu improvizatiile de acum cunoscute si cu o oarecare oboseala acumulata pe drum (iesenii au plecat la Focsani ieri dimineata), formatia antrenata de directorul sportiv Danut Munteanu nu a putut face mare lucru in fief-ul unei grupari avide de puncte, victoria gazdelor fiind logica. Prima mare ocazie a intalnirii s-a consemnat in minutul 7: Stan a sutat in bara, mingea a ajuns la Bercaru. Acesta, din 7 metri, a trimis in portarul Mihalache, care s-a si accidentat, parasind terenul in minutul 19, fiind inlocuit de Luca. Doua minute mai tarziu, Barbanta a primit o pasa ideala de pe partea stanga de la Iacob si a deschis scorul, anuntand sarabanda golurilor. Golul doi pentru gazde cade in minutul 43, autor Botezatu, dupa un lob la care "asistentul" cu acelasi nume si "centralul" Mocean s-au contrazis in decizii. Astfel, golul a fost unul cu cantec, arbitrul de centru trecand peste decizia colegului de linie, care ridicase steagul la lobul atacantului focsanean. Prima repriza a luat sfarsit cu o noua mare ocazie a gazdelor, sutul lui Bercaru fiind respins de Luca. La reluare, Soponariu este aproape de a reduce din diferenta, insa, portarul Barbu iese la 40 de metri de buturi si respinge din fata juniorului iesean. Oaspetii cauta in continuare golul de onoare, insa, cei care inscriu sunt tot focsanenii, prin Paun (min. 85) din penalty, dupa un fault in careu al lui Petrache asupra aceluiasi Paun. Dupa ce Luca mai respinge in corner un sut violent al lui Stan (min. 87), Claudiu Dumitru reduce din handicap in ultimul minut. In prelungiri, jucatorul care s-a antrenat timp de o saptamana in Copou, Sorin Haraga, centreaza perfect in careu pentru Barbanta si acesta stabileste scorul final, 4 - 1, marcand cel mai frumos gol al meciului.
Au evoluat formatiile:
Diplomatic Focsani: Barbu - Pasare, Paun, Dogaru, Dociu, Stan, Barbanta, Ungureanu, Iacob, Bercaru ('46 Radu), Botezatu ('60 Haraga).
FCM Poli Iasi: Mihalache ('19 Luca) - Acatrinei, Urdaru, Petrache, Serban, Dumitru, Besleaga, Rupedeal, Medeleanu, Butnaru, Soponariu.
Au arbitrat: Gabriel Mocean (Cimpia Turzii), Nicolae Botezatu (Piatra Neamt) si Florin Buciurca (Satu Mare). Observator FRF: Virgil Dontu (Galati).

Corectitudinea lui Papura-Voda

Nici runda intermediara de ieri nu a fost lipsita de asa-zisele surprize, sau, cum vreti sa-i spuneti, blaturi ordinare. La Cimpina, chiar in fief-ul drag lui Mitica Dragomir si Mircea Sandu, Poiana a cedat cu 0 - 1 in fata lui Fulgerul Bragadiru, oaspetii recuperand astfel punctele oferite in dar etapa trecuta gruparii din Cimpulung, care, la randul sau a pierdut dubios ieri pe teren propriu la Cimentul. In ceea ce o priveste pe ARO, este greu de spus cum a putut pierde acasa cu Cimentul, insa, raspunsul il aflam aruncand o privire asupra programului etapei viitoare. Fotbalistii din Muscel vin in Copou si, mai mult ca sigur, isi vor reface "adevarul". Dupa cum se poate vedea, o intreaga increngatura in seria estica, seria "strategiilor", odata inceputa, trebuind dusa la capat pentru a nu ramane cineva in pierdere. Chiar si asa, etapa a fost dominata de derby-ul dintre Midia si Sportul. Dupa o repriza secunda in care a evoluat aproape in intregime cu un om mai putin, liderul a scos un punct extrem de pretios pe litoral, in urma acestui rezultat, navodarenii iesind din calculul pentru baraj. De remiza de la Navodari poate profita Farul, care a jucat in nocturna, aseara, cu Metalul Plopeni. Un succes al constantenilor in fata gruparii lui Marian Manea ar reduce ecartul dintre Sportul si Farul la numai trei puncte si ar relansa lupta pentru promovare.
Rezultatele complete ale etapei: Apemin Borsec - Callatis Mangalia: 3 - 1, Poiana Cimpina - Fulgerul Bragadiru: 0 - 1, ARO Cimpulung - Cimentul Fieni: 0 - 2, Diplomatic Focsani - FCM Poli Iasi: 4 - 1, Precizia Sacele - Tractorul Brasov: 1 - 2, Metrom Brasov - Laminorul Roman: 1 - 0, Midia Navodari - Sportul Studentesc: 0 - 0, FC Onesti - Juventus Bucuresti: 3 - 1. Partida Farul Constanta - Metalul Plopeni s-a desfasurat aseara, in nocturna.
Etapa viitoare, a XXVII-a: Fulgerul Bragadiru - Apemin Borsec (in tur 2 - 2), Metalul Plopeni - FC Onesti (1 - 3), Callatis Mangalia - Farul Constanta (1 - 4), Juventus Bucuresti - Precizia Sacele (3 - 1), Tractorul Brasov - Midia Navodari (0 - 2), Cimentul Fieni - Poiana Cimpina (1 - 4), Laminorul Roman - Diplomatic Focsani (1 - 0), FCM Poli Iasi - ARO Cimpulung (0 - 2), Sportul Studentesc - Metrom Brasov (0 - 1).

Page time :0.1392 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020926 (s)