Amical de fotbal pe arena principala din Copou

26 August 2002
1485 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie la limita in contul gazdelor •Poli Unirea Iasi - Foresta Falticeni 1-0 (0-0) •Unicul gol al partidei a fost inscris de Remus Marta, cel care a mai ratat un penalty in repriza secunda La doar o saptamana inaintea reluarii campionatului, Poli Unirea Iasi a sustinut ultimul amical din acest intersezon, adversara fiind Foresta Falticeni, echipa patronata de Eugen Hutu. Programat pe arena principala a Stadionului "Emil Alexandrescu", meciul dintre cele doua combatante a fost unul destul de modest, oaspetii nepunand in pericol poarta gazdelor. La ieseni au evoluat si noile achizitii Irinel Ionescu, Vali Vaduva si Florin Croitoru, in schimb Bernard a revenit definitiv la Suceava. In prima repriza am consemnat trei ocazii principale la poarta lui Prisaca, toate ratate insa de jucatorii ieseni. In min. 6, dupa o lovitura libera executata de Marta, Croitoru trimite cu capul pe langa poarta adversa, iar in min. 22, ultimul mentionat suteaza din careul oaspetilor tot in afara cadrului portii. Cu cinci minute inaintea primei jumatati a partidei (40'), Medeleanu suteaza slab din lovitura libera si Prisaca retine cu siguranta. In debutul reprizei secunde, mai precis in min. 54, Ivasca este faultat in careul oaspetilor, dar Marta rateaza cu nonsalanta penalty-ul acordat de centralul Gabriel Barca, trimitand balonul pe langa poarta adversa. In min. 65, in urma unei centrari in careul advers executate de Ivasca, Abalasei prelungeste mingea cu capul, pe spate, pana la Dobrea, cel care suteaza in portarul advers, in coltul scurt. Cu 11 minute inainte de finalul jocului (79'), Brighiu ia o actiune pe cont propriu, paseaza precis lui Remus Marta, cel care inscrie singurul gol al meciului: 1-0 pentru Poli Unirea Iasi. Acelasi jucator trimite mingea cu capul pe langa poarta adversa, in urma unei centrari primite de la Ivasca, in min. 85. Una peste alta, a fost o victorie muncita a iesenilor, in fata unui adversar incomod, gazdele utilizand jucatori noi, care nu s-au integrat inca in sistemul de joc preconizat de managerul general Vasile Simionas. Sub conducerea brigazii locale alcatuite din centralul Gabriel Barca si asistentii Catalin Costas si Sorin Vanca, au evoluat urmatoarele formatii: - Poli Unirea Iasi: Kajcsa (Dulcianu 57') - Abalasei, Adrian Ilie, Irinel Ionescu, Vaduva (Ivasca 46'), Danut Munteanu (Sinescu 55') - Marta, Medeleanu, Florin Croitoru (Mihai Dragoi 80') - Dobrea, Chiper (Brighiu 62'). Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy, Gelu Paveliuc si Nelu Campeanu. - Foresta Falticeni: Prisaca - Berezovschi, Popa (Ignatescu 52'), Butnaru (Goian 56') - Bejenaru, Turliuc, Sava (Dumitrascel 85'), Sevaciuc (Pascal 59'), Amarandei (Apetrei 66') - Cozma (Cerlinca 71'), Gherine. Antrenor: Sandu Pitulice. Dupa partida din Copou, am consemnat urmatoarele declaratii: - Vasile Simionas: "Am incercat o asezare noua, pe fondul introducerii in teren a noilor achizitii. Ne-am descurcat mai greu de data aceasta si ne-am creat mai putine ocazii de gol. Sa speram ca revenirea jucatorilor accidentati, Gheban, Balba, Cristea, Mihalache, Mitruc, ne va face sa gasim o formula mai buna de joc. Speram sa castigam primul meci din campionat, impotriva echipei din Focsani"; - Sandu Pitulice: "A fost un meci in care ambele echipe s-au batut sa-si puna in prim plan pregatirea fizica acumulata. Noi am jucat impotriva unei formatii foarte bune, cu jucatori deosebiti, care se va bate pentru promovarea in Divizia A. Gazdele au fost ajutate un pic si de arbitri, dar nu acesta este necazul nostru principal. Remarc de la noi pe Prisaca, Berezovschi, Amarandei si cele doua varfuri, Cozma si Gherine. Vrem sa terminam campionatul viitor in primele cinci locuri". Fata de cele declarate de antrenorul oaspetilor, patronul echipei Foresta Falticeni, Eugen Hutu, a fost mai realist: "Echipa noastra are drept obiectiv doar salvarea de la retrogradare". Dan TEODORESCU

Page time :0.1375 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025495 (s)