Prima pagină » Actualitate » Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?

Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?

09 mai 2025, 08:29,
în Actualitate

Imaginea publică are o pondere tot mai mare în conturarea încrederii colective, iar aparițiile cuplurilor prezidențiabile devin nu doar expresii ale personalității, ci și declarații de intenție. În aceste condiții întrebarea care se pune este George Simion sau Nicușor Dan? Oamenii vor să știe și acest lucru, care cuplu este mai bun pentru a deveni Primul Cuplu din Stat.

Iată o analiză, în cheie stilistică și simbolică, a lui Nicușor Dan și partenera sa (discretă în spațiul public) și pe George Simion alături de soția sa. Vladimir Tătaru, critic de modă, a oferit o perspectivă amplă al celor mai vizate cupluri la ora actuală din România.

George Simion sau Nicușor Dan?

Vladimir Tătaru este un personaj, în primul rând. Iubește arta și îi place să se exprime în moduri diferite care au, însă, în esență, același numitor comun: emoția.

Îi place moda, și pentru că și-a dorit să fie în temă cu ce înseamnă profesionalism în acest domeniu, a urmat cursurile Institutului de Modă Marangoni din Milano. Adoră machiajul, iar în activitatea sa de zi cu zi își exprimă arta pe chipul doamnelor care trec pragul salonului în care activează.

George Simion și soția sa pun mult accent în prezențele publice pe stilul tradițional.

Stil vestimentar este asumat naționalist. George Simion se prezintă frecvent în ie românească, bocanci și vestă, adoptând un stil care mizează pe identitate culturală. Soția sa îmbină deseori elemente din portul popular cu detalii contemporane, într-o formulă vizuală care atrage privirea.

Prestanță publică a celor doi este extrovertită, carismatică, cu un accent clar pe prezență scenică. Cuplul emană energie și control asupra spațiului public, uneori chiar cu o ușoară tentă demonstrativă.

Mesajul pe care îl transmite cuplul este clar unul cu o tentă naționalistă.

„Suntem ai poporului și vrem să fim văzuți”, a precizat Vladimir Tătaru.

Imaginea cuplului este puternică, cu impact emoțional.

Nicușor Dan și partenera sa, cu o tentă forțată academică

Stilul vestimentar pe care îl adoptă Nicușor Dan și partenera lui se vrea a fi sobru și funcțional, apropiat de zona academică. Nicușor Dan a fost constant fidel unui costum clasic, deseori gri sau bleumarin, purtat de multe ori, însă, cu exces stilistic.

Partenera sa, atunci când apare public sau, mai bine spus, când este lăsată de Nicușor Dan să apară public, optează pentru ținute modeste, în tonuri neutre, fără accesorii remarcabile, ce denotă o modestie forțată.

Prestanța publică a acestui cuplu este de multe ori forțat reținută. Imaginea de cuplu transmite mai degrabă eficiență administrativă decât magnetism social. Limbajul non-verbal este rezervat, fără elemente care să exprime deschidere sau afecțiune vizibilă. Practic, un cuplu șters, pe care nu ai cum să-l remarci dacă nu te uiți atent.

Mesajul pe care îl transmite cuplul Nicușor Dan și partenera lui este că lor le place să muncească, nu să iasă în evidență.

„Suntem aici pentru muncă, nu pentru spectacol”, caracterizează în câteva cuvinte Vladimir Tătaru cuplul format din Nicușor Dan și partenera lui, cu care nu este căsătorit cu acte în regulă, chiar dacă au doi copii.

Criticul de modă este de părere că aceștia forțează mesajul că fac mereu o alegere care să transmită o seriozitate forțată, dar și o ușoară lipsă de empatie simbolică sau de reprezentativitate în sensul ceremonial al funcției.

Așadar, Vladimir Tătaru ne răspunde la întrebarea George Simion sau Nicușor Dan? Cu alte cuvinte care dintre cele două cupluri se pretează mai bine pentru a deveni Primul Cuplu din Stat.

Bugetul.ro
Directivă UE pentru România care nu mai suportă amânare. Sistemul bancar din țara noastră trebuie să implementeze rapid ce se cere de la Bruxelles
redactia.ro
Detalii neștiute despre Ionel Ganea. Ce se întâmplă cu fostul fotbalist după accidentul în care fiul său a ajuns la spital în stare critică
Bugetul.ro
Spaima care vine dinspre UE! Guvernul României ar putea primi ordin să mărească toate salariile actuale din sistemul bugetar în perioada următoare
a1.ro
Cum arată casa în care locuiește George Simion alături de familia lui. Ar fi mințit că stă într-un apartament mai mic
Playtech.ro
Ultimele cuvinte pe care Prinţul William şi Prinţul Harry şi le-au spus! Durere mare pentru Familia Regală
observatornews.ro
Facturile s-ar putea tripla în mai puţin de 2 luni. Companiile cu cel mai mic preţ de pe piaţă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Fructele care se coc și după ce le cumperi. Metoda prin care le faci să ajungă la aroma perfectă
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
Planul lui George Simion a fost devoalat de un pion important din sistem
Playtech.ro
Oraşul din România în care oamenii trăiesc cel mai mult. Cetăţenii de aici depăşesc, în medie, 77,6 ani
Dailybusiness.ro
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
RomaniaTV
Călin Georgescu, ASASINAT în România!! Vestea NEAGRĂ a picat ca un trăsnet
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Se schimbă banii, preşedintele anunţă referendum pentru trecerea la EURO
redactia.ro
Omul lui Hagi, în stare critică. Fostul campion al României a căzut inconștient pe trotuar
ego.ro
Cătălin Bordea, reacție total neașteptată! Ce a spus după ce Livia și Spike s-au despărțit
Comentarii
  • Aoleu și vai de mine

    Doamneee ce față de păcălici are Nicușor. Nu mai zic de numele lui. Voi l-ați auzit vreodată vorbind?? E și rârâit și parcă și sâsâit. Pare retardat.

    Cum a ajuns ăsta primar?? 😩 Cum?!

    Măcar Simion arată a bărbat.

    • Dupa mine arata a TIGAN si sef de interlopi!

      • Da, e țigan, dar arată a bărbat.

        Asta e tot ce are România de oferit? Un țigan și un retardat 🫤

        Ne merităm soarta, asta este.

        • Scuze mai era unul cu nanocipurile bun de Socola,da pe ala nu l-au mai rabdat vremurile :))

        • Nicușor Dan a demonstrat că inteligența – acel aspect rar și timid din politica românească – poate încă să învingă. A învins prostia, golănia și impostura, oricât de seducătoare ar părea ele pentru urechile antrenate cu manele ideologice și suveranitate de mahala.

  • Nicușor Dan a demonstrat că inteligența – acel aspect rar și timid din politica românească – poate încă să învingă. A învins prostia, golănia și impostura, oricât de seducătoare ar părea ele pentru urechile antrenate cu manele ideologice și suveranitate de mahala.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`