ANALIZA! Un sfert din meciurile jucate în prima etapa a grupelor au avut nevoie de VAR. O singura problema depistata

21 Iunie 2018
618 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6478 RON (+0.0043)
USD: 3.9793 RON (-0.0072)

Prima etapa a fazei grupelor de la Cupa Mondiala din Rusia s-a încheiat, iar arbitrajul video a fost folosit în 4 din cele 16 meciuri disputate pâna acum. Meciul care a iesit în evidenta a fost cel dintre Franta si Australia, unde acesta a fost utilizat pentru prima data. Exista însa o mare problema remarcata de presa internationala. Timpul irosit pentru a revedea fazele nu este adaugat în momentul în care se arata prelungirile.

Franta - Australia 2-1 - A fost primul meci din istoria Cupei Mondiale în care s-a utilizat arbitrajul video. La o interventie asupra lui Griezmann, centralul urguayan Cunha a lasat initial jocul sa continue si dupa ce mingea a ajuns într-o zona neutra a revazut faza si apoi a indicat punctul cu var.

Peru - Danemarca 0-1 - si de aceasta data arbitrajul video a schimbat decizia initiala a arbitrului. Peru a ratat un penalty prin Christian Cueva (45+1), acordat de arbitrul Bakary Gassama (Gambia) pentru un fault al lui Yussuf Poulsen comis asupra aceluiasi Cueva. Din momentul faultului în careu si pâna când arbitrul a putut revedea faza a trecut însa un minut. Antrenorul peruan chiar le-a facut semn jucatorilor sai ca trebuie sa continue sa joace, semn ca fotbalistii trebuie sa se obisnuiasca cu faptul ca în cazul unei erori VAR-ul o va rezolva.

Costa Rica - Serbia 0-1 - A fost probabil meciul care a scos în evidenta si faptul ca VAR-ul poate fi daunator. În minutul 90+5, când costaricanii încercau sa egaleze si atacau cu toate liniile, centralul a oprit partida pentru a revedea o faza în care Prijovic l-a lovit cu palma peste figura pe Acosta. Dupa consultarea arbitrajului video i-a acordat doar un galben jucatorului sârb.

Suedia - Coreea de Sud 1-0 - Tot pentru acordarea unui penalty a fost nevoie si în aceasta partida de interventia VAR. Suedia a primit penalty în min. 65, dupa ce arbitrul a consultat reluarile video (VAR), pentru un fault comis de Kim Minwoo la Claesson, iar capitanul Andreas Granqvist a transformat lovitura de pedeapsa. Problema e însa ca arbitrul a trebuit sa astepte ca mingea sa ajunga într-o zona neutra pentru a putea revedea faza.

Singura problema remarcata de presa internationala este ca timpul pierdut din momentul în care se petrece faza si cel în care arbitrul ia decizia, dupa folosirea arbitrajului video, nu este contorizat. În unele partide, cum a fost Suedia - Coreea de Sud, au trecut aproape 3 minute între momentul contactului si momentul în care centralul indica punctul cu var. Evident, acest timp nu a fost adaugat atunci când s-au aratat minutele de prelungire.