Andrei Cristea a debutat cu gol in tricoul Politehnicii

26 Ianuarie 2008
1493 Vizualizari | 1 Comentarii
Andrei Cristea
• Atacantul Andrei Cristea a reusit un gol la primul meci in tricoul Politehnicii si a adus victoria iesenilor in amicalul cu Liberty Oradea, scor 4-3 • Desi a jucat doar cateva minute, Cristea a avut o evolutie apreciata, fiind de asteptat sa se integreze foarte repede in angrenajul lui Popa • Un alt jucator proaspat transferat de Poli, Straton, a reusit la randul sau sa inscrie un gol in amicalul de la Salonta • Astazi, fotbalistii ieseni vor intalni formatia Honved Budapesta, ungurii acceptand pana la urma sa joace un amical cu gruparea din Copou

Debut de senzatie pentru Andrei Cristea, varful imprumut la Iasi de Poli Timisoara. Atacantul nascut la Bacau a inscris un gol chiar de la primul meci disputat in tricoul alb-albastru al iesenilor si a adus victoria Politehnicii, in amicalul disputat ieri cu Liberty Salonta. Presedintele Sorin Boca, principalul artizan al acestui transfer important in Copou, s-a aratat multumit de prestatia jucatorului bacauan la primele minute in tricoul Politehnicii. "Mi-a placut cum s-a miscat Cristea, la primele lui minute la Poli. Sper ca pana la reluarea campionatului sa se poata acomoda perfect la Iasi, pentru ca avem nevoie de un varf care sa bage mingea in poarta, capitol la care noi am stat foarte rau in prima parte a sezonului", a declarat ieri presedintele Sorin Boca. Un alt jucator proaspat transferat de Poli, Straton, a reusit la randul sau sa inscrie un gol in amicalul de la Salonta. Meciul, care s-a desfasurat pe durata a doua reprize a cate 50 de minute, a fost castigat de Poli cu scorul de 4-3. Milea a deschis scorul in minutul 36, iar Palimaru l-a majorat in minutul 54. Doar un minut mai tarziu, Liberty a redus din diferenta pentru ca in minutul 72 iesenii sa se vada egalati. Peste cinci minute, Straton a adus pe Poli din nou in avantaj, iar in minutul 95, Cristea a marcat pentru 4-2. In minutul 96, fotbalistii de la Liberty Salonta au marcat din nou, stabilind scorul final, 4-3. Antrenorul Popa a inceput meciul in formula: Plesca - Homei, Ciobanu, Adrian Ilie, Kalai - Miclea, Naidin, Tincu, Milea, Paruolo - Bersnjak, iar la startul reprizei a doua a introdus in teren urmatoarea echipa: Plesca - Buta, Onut, Munteanu, Toma - Sfarlea, Naidin, Straton, Bersnjak - Cristea, Palimaru. In repriza secunda, au mai intrat: Balan in locul lui Plesca si argentinienii Bataglia si Adorni in locul lui Naidin si Palimaru.

Amical puternic

Astazi, fotbalistii ieseni vor intalni formatia Honved Budapesta, ungurii acceptand pana la urma sa joace un amical cu gruparea din Copou. Initial, gruparea care ocupa in prezent locul secund in campionatul Ungariei a refuzat sa dispute un amical cu Poli, dar dupa ce iesenii au reusit sa castige la Debrecen, s-au razgandit astfel ca astazi, la ora 14.00 (ora Romaniei, ora 13.00 in Ungaria), partida se va disputa la Budapesta. Pentru acest amical, jucatorii lui Popa au plecat in capitala Ungariei de ieri dupa-amiaza, cu autocarul clubului. Pana acum, in cantonamentul de la Baile Felix, jucatorii lui Popa au disputat deja cinci partide amicale, reusind o remiza, 1-1 cu divizionara secunda FC Bihor (gol Sfarlea) si doua victorii, 2-1 cu FC Debrecen (goluri Miclea si Pecnik) si 4-3 cu Liberty Salonta. In celelalte doua jocuri, iesenii au fost obligati sa se recunoasca invinsi: 0-2 cu Poli Timisoara (cu doua goluri ale banatenilor in minutele 90 si 90+1) si 1-3 cu UT Arad (golul Politehnicii fiind inscris de Bilba). In afara partidei de astazi, nu este exclus ca Poli sa mai revina o data in Ungaria, spre finalul cantonamentului (maine sunt programate testele fizice) pentru un joc de verificare impotriva unei formatii din liga a doua maghiara. Intre timp, echipa a doua a clubului din Copou, Poli II Unirea, se afla in cantonament la stadionul Emil Alexandrescu. De la demararea pregatirilor pentru retur, fotbalistii antrenati de Adrian Kereszy si Danut Munteanu au disputat deja doua meciuri de verificare. Adversara iesenilor in primul meci a fost colega de serie Cetatea Suceava. Poli II s-a impus cu scorul de 2-0 prin golurile marcate de Plugaru si Tofan. Tehnicienii de la Poli au trimis in teren urmatoarea formula de joc: Costas - Drinceanu, Bernard, Such, Gheban - Cososchi, Plugaru, Pandele, Tofan - Stiubei, Caragea, iar pe parcursul partidei au mai intrat: Geoacas, Carare, Ghiviziu, Saritanu, Grigoras, Despan, Talpan, Adam, Badic, Zanceanu si Alexandrescu. De asemenea, in al doilea amical, ieri seara, Poli II Unirea a intalnit divizionara B, FC Botosani.