Andrei Cristea a stins Farul din Constanta

15 Martie 2008
2259 Vizualizari | 3 Comentarii
Andrei Cristea
• Farul Constanta - Politehnica Iasi 1-1 (1-0), in etapa cu numarul 23 a Ligii I de fotbal • Iesenii au jucat lamentabil in prima repriza, dar au avut un act secund foarte bun in care au si reusit egalarea, printr-un penalty transformat de Cristea in primul minut de prelungiri • Cu acest rezultat, Poli isi consolideaza locul 10 in clasamentul la zi si abordeaza cu mai multa incredere meciurile de saptamana viitoare, cu Dinamo Bucuresti si CFR Cluj

La primul gol intr-un meci oficial in tricoul Politehnicii Iasi, Andrei Cristea a adus un punct de aur pentru Politehnica Iasi. Intr-un meci de chin impotriva Farului Constanta, cu doua reprize total distincte, gruparea din Copou a scos o remiza, scor 1-1 si ramane neinvinsa in acest an. Dupa ce au suferit cumplit in prima repriza, cand au si incasat un gol hilar de la Chico, fotbalistii lui Popa s-au trezit la viata dupa pauza, au dominat de la un capat la altul actul secund, au avut un penalty neacordat, au inscris un gol nevalidat, dar au egalat prin Cristea, din penalty la un hent comis in careu de Laurentiu Florea. De remarcat, curajul lui Radu Petrescu, un cavaler al fluierului tanar, care nu a ezitat sa acorde penalty pentru echipa oaspete in prelungirile meciului de la malul marii. In fata a doar cateva sute de spectatori (maxim o mie) si pe un gazon chiar si mai prost decat la Iasi, prima mare ocazie a venit in minutul 7, cand brazilianul Gerlem a trimis razant cu stalpul portii din pozitie ideala. Iesenii au continuat sa joace foarte aproape de poarta lui Branet si, in minutul 19, Gosic a fost foarte aproape de a profita de greseala lui Homei, insa sutul sau la coltul scurt a trecut putin alaturi. Profitand de amorteala din lotul Politehnicii, Farul si-a continuat ofensiva prin acelasi Gerlem, cel mai bun jucator al primei reprize, care a prins un sut bun, Branet a respins la Gosic, dar atacantul lui Ion Marin nu a putut controla balonul. Finalul reprizei a fost unul alert, gazdele reusind sa deschida scorul in minutul 41 prin Chico. Todoran a patruns in careu si l-a servit ideal pe Chico, printr-o defensiva aeriana a iesenilor, iar atacantul Farului a pus latul si a inscris pentru 1-0.

Faze discutabile

Replica Politehnicii nu s-a lasat mult asteptata, iar Cristea a izbit transversala cu un sut din lovitura libera, chiar in finalul primei reprize. Dupa pauza insa, Poli s-a trezit la viata, pe teren a fost introdus Ionut Bilba, care i-a luat locul lui Clement Palimaru si jocul iesenilor a inceput sa fie din ce in ce mai consistent, cu slovenul Bersnjak la comanda. Farul a facut pasul inapoi, Ion Marin a facut o schimbare defensiva, inlocuindu-l pe Nae cu Gheara, iar Poli a trecut la carma partidei. Imediat, in minutul 61, Andrei Cristea, foarte activ pe tot timpul meciului (chiar daca nu a fost inspirat de fiecare data) a fost blocat in ultima clipa de portarul Adrian Vlas. Reluarile TV au aratat insa ca atacantul imprumutat de la Poli Timisoara a fost primul care a atins mingea, iar in urma contactului cu Vlas, Cristea a fost oprit neregulamentar, iar arbitrul Petrescu trebuia sa acorde penalty. La urmatorul atac, Chico a avut o actiune de neinteles cand a primit singur cu portarul Branet, dar a trimis in spate in loc sa suteze decisiv. La mijlocul reprizei, Bernjak a incercat vigilenta portarului Vlas cu un sut din afara careului, dar goalkeperul constantean a scos in lateral de la radacina barei. Poli a reusit sa inscrie cu zece minute inainte de final, dar tusierul Mihai Artene, din Vaslui, a intervenit si a semnalizat corect offside. Dupa o dominare teritoriala consistenta, in primul minut al prelungirilor, Laurentiu Florea a comis un hent clar in careu si Andrei Cristea a executat impecabil lovitura de la 11 metri (sut in dreapta portarului Adrian Vlas) si a adus o remiza de aur pentru trupa din dealul Copoului. La sfarsitul partidei, antrenorul Ionut Popa era multumit de jocul iesenilor din repriza a doua. "Am facut o repriza secunda senzationala, una dintre cele mai bune in jocurile din deplasare si eu cred ca astazi am pierdut doua puncte. Vreau sa-i felicit pe cei trei arbitri, chiar daca eu cred ca am mai avut un penalty la Cristea si nu stiu daca nu cumva golul nostru inscris de Bersnjak a fost regulamentar. Oricum, felicitari pentru intreaga brigada de arbitri", a declarat Ionut Popa. De altfel, antrenorul Farului, Ion Marin (desi suparat ca elevii sai au pierdut in prelungiri) a recunoscut ca penaltiul acordat iesenilor a fost corect. Cu acest rezultat, Poli isi consolideaza locul 10 in clasamentul la zi, cu 27 de puncte si abordeaza cu mai multa incredere meciurile de saptamana viitoare, cu Dinamo Bucuresti (miercuri, 19 martie in capitala) si CFR Cluj, sambata, 22 martie, pe stadionul Emil Alexandrescu.

Caseta tehnica a meciului

Farul Constanta - Poli Iasi 1-1 (1-0) Marcatori: Chico (`41) / Cristea (`90+1) Stadion: Farul Vreme: frumoasa Spectatori: 1000 (dintre care 30 de la Iasi) Gazon: moale si denivelat Formatii: Farul Constanta: Vlas, Maxim, Schiopu, Barbu, Bacila, Voiculet, Todoran, Nae (Gheara `58), Gerlem (Florea `76), Gosic (Nanu `72), Chico. Antrenor Ion Marin Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Ciobanu, Pencik - Milea - Cristea, Bersnjak, Sfarlea (`85 Miclea), Paruolo (`90 Kalai) - Palimaru Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Cristea Cartonase galbene: Chico, Gosic, Bacila, Gerlem, Schiopu / Ciobanu, Cristea, Paruolo. Arbitri: Radu Petrescu - 7, Cristian Nica - 7, Mihai Artene - 7. Observatori: Nicolae Pantea si Alexandru Popescu.