Andrei Cristea duce Dinamo in semifinalele Cupei

20 Noiembrie 2009
789 Vizualizari | 0 Comentarii
Andrei Cristea si Claudiu Niculescu
• Dinamo Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins cu 2-1 pe Astra la Ploiesti • Un meci spectaculos cu multe ocazii, o bara a ploiestenilor, cate o eliminare in fiecare tabara si un gol neacordat Astrei pentru un offside inexistent

Pe un teren mocirlos si pe un frig patrunzator, Astra si Dinamo au oferit un spectacol de calitate publicului prezent pe stadionul din Ploiesti. Prahovenii au demonstrat si in sfertul de Cupa cu Dinamo ca este interesata de un parcurs cat mai bun in Cupa Romaniei si a inceput in forta meciul. Dupa o ocazie buna a japonezului Seto Takayuki din minutul 4, Dinamo a fost salvata de bara un minut mai tarziu, cand sutul fenomenal al lui Vasile Gheorghe a mangaiat bara din dreapta a portii lui Matache. In plina perioada de dominare a Astrei, o greseala in defensiva ploiestenilor a dus la deschiderea scorului. Bostina a centrat din margine cu stangul, Rohat a ratat respingerea de langa Andrei Cristea (9`), care a profitat de eroare, s-a intors spre poarta si a sutat nemilos pentru 1-0. La cateva minute distanta, in care ploiestenii au reluat presiunea, Moti nu l-a putut opri din actiune pe Georgian Paun decat prin fault, iar cum faza se petrecuse in careul dinamovist, Cristi Balaj a acordat corect penalty. Acelasi Paun a executat si a inscris, desi Matache ghicise coltul. Startul partii secunde a gasit o echipa apatica a Astrei, aspect de care a profitat cu nesat Dinamo, formatia din Stefan cel Mare atacand in valuri in jumatatea ploiesteana. Iar golul nu a intarziat sa apara, in minutul 54 Andrei Cristea reusind dubla dupa o pasa excelenta a lui Niculescu din stanga, care l-a gasit pe atacantul dinamovist singur in fata portii. La faza imediat urmatoare, Astra a trecut foarte aproape de o noua egalare, iar cand mai erau 25 de minute pana la final, Cosmin Moti a vazut direct cartonasul rosu, pentru un fault in calitate de ultim aparator la Paun, scapat in viteza spre poarta si Dinamo a ramas in inferioritate. Doar patru minute insa, pentru ca in minutul 72 Georgian Paun a restabilit egalitatea dupa un contraatac in care a pacalit jocul la offside al dinamovistilor, insa golul nu a fost validat, de la margine ridicandu-se eronat fanionul, desi atacantul gazdelor se afla la cel putin doi metri in spatele ultimului fundas dinamovist. Ultimele minute au reprezentat o fuga disperata a ploiestenilor dupa golul egalizator care sa duca partida in prelungiri, insa experienta dinamovistilor i-a ajutat pe acestia sa pastreze cat mai mult posesia si sa-si tina adversarii departe de propria poarta. Astfel, Dinamo invinge cu 2-1 la Ploiesti si se alatura Brasovului, Vasluiului si CFR-ului din Cluj in semifinalele Cupei Romaniei. Ultimul act al acestei competitii se va disputa in luna iunie a anului viitor, pe stadionul Emil Alexandrescu, din Iasi.

Page time :0.1317 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019179 (s)